Wymiana osłon analogów Dualsense

Czy naprawa kontrolerów ma sens?

Pad w konsoli to element podlegający najszybszej eksploatacji. W związku z tym dziesiątki godzin intensywnej rozgrywki zostawiają swój ślad nie tylko na zewnętrznej obudowie. Przede wszystkim mają wpływ na stan podzespołów ukrywających się w środku urządzenia. Dlatego prędzej czy później staniemy przed koniecznością naprawy lub zakupu nowego pada.

Z pewnością każdy użytkownik konsoli zadaje sobie pytanie ile kosztuje naprawa pada? Z pewnością zakup nowego kontrolera do obecnej generacji małym wydatkiem nie jest. W chwili pisania tekstu za DualSense musimy zapłacić 299 zł, kontroler do Xbox Series X kosztuje 269,99. DS4 jeżeli uda nam się gdzieś jeszcze kupić nowy oryginał to będzie nas to kosztować 249 zł. Allegro zalane jest podróbkami tych padów w cenie od 100 do 170 zł, a co jakiś czas możemy przeczytać, że policja zamyka następną firmę która sprzedaje takie podrobione kontrolery.

Idąc dalej, kontroler Xbox One to wydatek ok 200 zł. Natomiast w przypadku starszych konsol coraz trudniej o oryginalne kontrolery w dobrym stanie. Jak w przypadku DS4 taki sam problem ma DS3. Z tego powodu w naszej ocenie, jeśli kontroler dołączony do konsoli nadal jest w dobrym stanie to zawsze lepiej zainwestować w jego naprawę aniżeli podejmować ryzyko inwestycji w produkt co, do którego pochodzenia nie mamy pewności. Za takim myśleniem stoi kilka istotnych i trudnych do zignorowania przesłanek.

Ile kosztuje naprawa pada?

Z doświadczenia wiemy, że większość konsumentów podczas zakupowych dylematów kieruje się kryterium ceny, jako głównym wyznacznikiem w podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dlatego niekiedy koszty naprawy kontrolera mogą odstraszać, gdy zostaną one zestawione choćby z cenami nowych zamienników powszechnie dostępnych na rodzimych i zagranicznych portalach aukcyjnych. Innymi słowy „tanio nie znaczy lepiej” w ten sposób bardzo łatwo można natknąć się na przysłowiową minę. Proszę pamiętać, że koszt naprawy pada jest zawsze indywidualny i warto dostarczyć go nam na bezpłatne sprawdzenie i wycenę.

Na przykład decydując się na używkę lub nowy pad z portalu aukcyjnego ryzykujesz, że kupisz urządzenie z ukrytą wadą albo chińską podróbkę. W tym drugim przypadku szczególnie narażeni są właściciele trzeciego i czwartego PlayStation. Zasadniczo z dwojga złego już lepiej natknąć się na uszkodzony oryginał, bowiem ten jeszcze warto naprawić. Przede wszystkim jeśli pochodzi z limitowanej edycji danej konsoli. Podsumowując, tanie zamienniki produkowane w Państwie Środka nie są warte waszego czasu i pieniędzy. Ich jakość jest tak wątpliwa, że zazwyczaj potrafią już zawieść po zaledwie paru tygodniach użytkowania. Co więcej, sprzęt składany jest z podzespołów o tak niskiej wartości, że potencjalne reperowanie usterek daleko przekracza wartość samego kontrolera.

We wszystkich padach najczęstszym problemem są analogi, szczególnie w padach od Xbox One. Ich nieprawidłowa praca przekłada się np. na samoczynny ruch postaci, czy kamery. Naprawa pada Xbox One to nie tylko analogi, problemem są również bumpery, przyciski LB, RB, czy osłony analogów. Każdą usterkę w miarę sprawnie można naprawić i przywrócić kontroler do pełnej funkcjonalności w rozsądnej cenie.

Naprawa czy zakup nowego kontrolera?

Największe ryzyko wiąże się z kupnem online, gdy nie masz możliwości sięgnięcia po sprzęt i przetestowania go osobiście. Gdy ten już trafi do nas mamy pięćdziesiąt procent na to, że czeka nas spokojne życie lub ścieżka usłana przygodami, na które specjalnie nie mamy czasu ani ochoty. Dlatego naprawa kontrolerów jest zawsze warta rozważania. Przede wszystkim dlatego, że na takową usługę otrzymujesz gwarancję o ile zlecenie wykonuje pełnoprawny serwis. Na używane kontrolery z Allegro przeważnie nikt nie udziela gwarancji, szczególnie, jeśli sprzedaje indywidualnie. Natomiast z podróbkami bywa naprawdę różnie. Nawet, jeśli pad zostanie przyjęty na wymianę to można mieć 100% pewność, że kolejny nie wytrzyma dłużej od pierwszego. Podsumowując, naszym zdaniem jeżeli nie zdecydujesz się na zakup nowego kontrolera z dużej sieci handlowej lepiej zainwestuj w naprawę.

Ponadto występuje cała masa małych usterek generujących niewielki koszt naprawy. W wielu przypadkach także odświeżenie korpusu kontrolera nie sprawia większych problemów. Ostatnim czynnikiem przemawiającym za naprawą padów jest trudność z rozpoznaniem podróbki przez laika. Szczególnie, jeśli idzie o kontrolery PS4 oraz jej poprzednika. Na przykład z zewnątrz wyglądają niemal identycznie do oryginalnych produktów Sony. Dlatego jeśli to wasz pierwszy kontakt z konsolą nie będziecie w stanie wyłapać drobnych niuansów choćby w działaniu poszczególnych przycisków. Dlatego jeśli widzicie na OLX lub Allegro oferty, dotyczące kontrolerów w zaniżonej cenie, lub z wysyłką z zagranicy możecie mieć niemal 100% pewność, że macie do czynienia z nieoryginalnym produktem.