Czy naprawa padów jest warta rozważenia?

Gamapad w konsoli to element podlegający najszybszej eksploatacji. W związku z tym dziesiątki godzin intensywnej rozgrywki zostawiają swój ślad nie tylko na zewnętrznej obudowie. Przede wszystkim mają wpływ na stan podzespołów ukrywających się w środku urządzenia. Dlatego prędzej czy później staniemy przed koniecznością naprawy lub zakupu nowego kontrolera.

Z pewnością każdy użytkownik konsoli zadaje sobie pytanie czy naprawa padów jest warta rozważenia? Z pewnością zakup nowego kontrolera do obecnej generacji małym wydatkiem nie jest, np. na DualShock 4 w chwili pisania tekstu musimy przeznaczyć 249 zł. Natomiast w przypadku starszych konsol coraz trudniej o oryginalne kontrolery, tak jak ma to w przypadku DualShock 3. Z tego powodu w naszej ocenie, jeśli kontroler dołączony do konsoli nadal jest w dobrym stanie to zawsze lepiej zainwestować w jego naprawę aniżeli podejmować ryzyko inwestycji w produkt co, do którego pochodzenia nie mamy pewności. Za takim myśleniem stoi kilka istotnych i trudnych do zignorowania przesłanek.

Naprawa kontrolerów do gier

Tanio nie znaczy lepiej

Z doświadczenia wiemy, że większość konsumentów podczas zakupowych dylematów kieruje się kryterium ceny, jako głównym wyznacznikiem w podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dlatego niekiedy koszty naprawy kontrolera mogą odstraszać, gdy zostaną one zestawione choćby z cenami nowych zamienników powszechnie dostępnych na rodzimych i zagranicznych portalach aukcyjnych. Innymi słowy „tanio nie znaczy lepiej” w ten sposób bardzo łatwo można natknąć się na przysłowiową minę.

Na przykład decydując się na używkę lub nowy gamepad z portalu aukcyjnego ryzykujesz, że kupisz urządzenie z ukrytą wadą albo przysłowiową chińską podróbkę. W tym drugim przypadku szczególnie narażeni są właściciele trzeciego i czwartego PlayStation. Zasadniczo z dwojga złego już lepiej natknąć się na uszkodzony oryginał, bowiem ten jeszcze warto naprawić. Przede wszystkim jeśli pochodzi z limitowanej edycji danej konsoli. Podsumowując, tanie zamienniki produkowane w Państwie Środka nie są warte waszego czasu i pieniędzy. Ich jakość jest tak wątpliwa, że zazwyczaj potrafią już zawieść po zaledwie paru tygodniach użytkowania. Co więcej, sprzęt składany jest z podzespołów o tak niskiej wartości, że potencjalne reperowanie usterek daleko przekracza wartość samego gamepada.

Pierwszym i najczęstszym problemem są analogi, szczególnie w podrobionych kontrolerach DualShock 3 oraz DualShock 4. Ich nieprawidłowa praca przekłada się np. na brak możliwości biegania w grach, ponieważ L3 działa tylko w pozycji pionowej a wychylenie drążka do przodu uniemożliwia jego kliknięcie. Ponadto bezprzewodowe imitacje kontrolerów Sony nie pochwalą się również akceptowalną żywotnością baterii. Użytkownicy konsol Xbox mają nieco łatwiejsze życie, ponieważ plaga piractwa hardware dotknęła w nieco mniejszych zakresie urządzenie Microsoftu. Przede wszystkim Xbox Controller od lat pozostaje wyborem numer jeden wśród graczy komputerowych, dlatego rynek pierwotny oraz wtórny wciąż oferuje pokaźną ilość oryginalnych gamepadów Xbox One oraz Xbox 360.

Naprawa padów do gier

Naprawa padów zawsze warta zachodu

Największe ryzyko wiąże się z kupnem online, gdy nie masz możliwości sięgnięcia po sprzęt i przetestowania go osobiście. Gdy ten już trafi do nas mamy pięćdziesiąt procent na to, że czeka nas spokojne życie lub ścieżka usłana przygodami, na które specjalnie nie mamy czasu ani ochoty. Dlatego naprawa padów jest zawsze warta rozważania. Przede wszystkim dlatego, że na takową usługę otrzymujesz gwarancję o ile zlecenie wykonuje pełnoprawny serwis. Na używane kontrolery z Allegro przeważnie nikt nie udziela gwarancji, szczególnie, jeśli sprzedaje indywidualnie. Natomiast z podróbkami bywa naprawdę różnie. Nawet, jeśli gamepad zostanie przyjęty na wymianę to można mieć 100% pewność, że kolejny nie wytrzyma dłużej od pierwszego. Podsumowując, naszym zdaniem jeżeli nie zdecydujesz się na zakup nowego kontrolera z dużej sieci handlowej lepiej zainwestuj w naprawę pada.

Ponadto występuje cała masa małych usterek generujących niewielki koszt naprawy. W wielu przypadkach także odświeżenie korpusu kontrolera nie sprawia większych problemów. Ostatnim czynnikiem przemawiającym za naprawą padów jest trudność z rozpoznaniem podróbki przez laika. Szczególnie, jeśli idzie o kontrolery PlayStation 4 oraz jej poprzednika. Na przykład z zewnątrz wyglądają niemal identycznie do oryginalnych produktów Sony. Dlatego jeśli to wasz pierwszy kontakt z konsolą nie będziecie w stanie wyłapać drobnych niuansów choćby w działaniu poszczególnych przycisków. Dlatego jeśli widzicie na OLX lub Allegro oferty, dotyczące kontrolerów w zaniżonej cenie, lub z wysyłką z zagranicy możecie mieć niemal 100% pewność, że macie do czynienia z nieoryginalnym produktem.