Gra zdalna na PS4 – gry z PS4 na laptopie?

Konsola Sony PlayStation 4 umożliwia od dawna uruchamianie ulubionych gier za pośrednictwem komputera PC, Mac’a, a nawet telefonu, czy tabletu. Jest to niesamowicie wygodne i użyteczne rozwiązanie. W ten sposób nie musisz zabierać konsoli do innego pokoju, a wystarczy, że wykorzystasz usługę RemotePlay. Cały proces konfiguracji i uruchomienia tej funkcji jest bardzo prosty, więc każdy gracz powinien sobie z tym poradzić.

Gra zdalna na komórce z PS4

Czym jest na PS4 RemotePlay?

Jest to usługa od Sony, która umożliwia zdalne wyświetlanie ekranu konsoli na dowolnym, innym urządzeniu, niż podłączony telewizor lub monitor. Dzięki temu jesteś w stanie przesyłać gry, grać w nie, przełączać się między nimi oraz wyświetlać ekran główny i menu konsoli. Ma to także wiele innych zastosowań. Można w ten sposób korzystać z dowolnych aplikacji na innych urządzeniach. To niesamowicie wygodne i użyteczne rozwiązanie. 

W praktyce możliwe jest wstrzymanie gry, uruchomienie odpowiedniej aplikacji RemotePlay na dowolnym urządzeniu i kontynuowanie rozgrywki od miejsca, w którym skończyłeś. Grę można także rozpocząć od razu na innym urządzeniu niż podłączony telewizor. Nie musisz go nawet włączać!

Czego potrzeba do zdalnej gry na PlayStation 4?

Podstawowe akcesorium to oczywiście sama konsola i dostęp do internetu. Najlepsze będzie tu łącze szerokopasmowe lub światłowód. Zasada jest stosunkowo prosta, im więcej klatek na sekundę i im wyższa rozdzielczość, tym szybsze połączenie będzie wymagane. Jednak jeżeli takiego nie posiadasz, nie jest to problem. Sony umożliwia odpowiednie skalowanie rozdzielczości, aby dopasować jakość do tego, na co pozwala dane łącze. Zależnie od systemu, ekranu i parametrów można korzystać z jednego z kilku formatów. Do wyboru jest rozdzielczość 540p i 30 klatek na sekundę, 720p również przy 30 klatkach, oraz 360p, gdzie już możemy wykorzystać potencjał konsoli do wygenerowania płynnych 60 klatek na sekundę. 

Inną kwestią jest natomiast kontroler. Standardowy DualShock można bez problemu podłączyć do dowolnego komputera bezprzewodowo lub przy pomocy kabla, zależnie od preferencji użytkownika. Remote Play posiada też pewne wymagania co do systemu. W przypadku komputerów czy laptopów  wymagany jest Windows 8.1 lub 10. Można jednak korzystać także z OSX, usługa obsługuje systemy od 10.10 wzwyż. Jeżeli jednak zamierzasz grać na smartfonie, to musisz wyposażyć się w urządzenie z Androidem w wersji 5.0, co jest koniecznym minimum. Smartfony od Apple natomiast potrzebują iOS-a 12.1 lub wyższego. Sytuacja jest identyczna w kwestii tabletów. Nie zapomni, że bez problemu remote play odpalisz także na PS Vita lub PS TV.

Laptop jako monitor dla PS4

Jak uruchomić zdalną grę?

Jest to prostsze niż mogłoby się wydawać. Pierwszą rzeczą, której potrzeba, jest odpowiednia aplikacja na urządzenie, które chcemy wykorzystać do RemotePlay. Może to być oczywiście Android, iPhone lub iPad oraz komputer PC, czy też Mac. Na wszystkie te systemy Sony przygotowało specjalny program do pobrania za darmo. Po wpisaniu w wyszukiwarce odpowiedniej frazy, instalacja nie będzie niczym skomplikowanym. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Na systemie Android do wersji 5.0 do 9.0 można używać RemotePlay tylko i wyłącznie przy użyciu ekranowych elementów sterujących. Podłączenie pada jest tu niemożliwe. Jednak od wersji 10 bez problemu jesteś w stanie połączyć smartfon z DualShockiem za pośrednictwem Bluetooth. W telefonach Apple można spotkać się z podobnym ograniczeniem. Dopiero od iOS 13 można podłączać pada do telefonu, czy też tabletu.

Jak połączyć PlayStation 4 z dowolnym urządzeniem krok po kroku?

  • Uruchamiamy konsolę.
  • Przechodzimy do ustawień i szukamy opcji “Ustawienia połączenia gry zdalnej”. Następnie klikamy “Włącz grę zdalną”.
  • Kolejnym krokiem jest aktywacja systemu PS4 jako podstawowego. W ustawieniach zarządzania kontami musimy znaleźć opcję “Aktywuj jako podstawowe PS4”. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w domu posiadasz kilka różnych konsol.
  • Podłączamy kontroler do dowolnego urządzenia i uruchamiamy aplikację RemotePlay. Tutaj często należy chwilę poczekać na przesłanie obrazu z konsoli na wybrany sprzęt. Zależy to głównie od przepustowości łącza, z którego korzystamy.

Wady i zalety RemotePlay

Sama usługa ma bardzo duży potencjał i jest niesamowicie wygodna. Jakie konkretnie są jej zalety?

  • Mobilność – używając usługi,  możemy grać na dowolnym urządzeniu, w dowolnym miejscu. Jest to niesamowicie wygodne kiedy chcemy przenieść się do innego pokoju bez konieczności transportowania konsoli. W ten sposób inna osoba może korzystać z telewizora, kiedy my prowadzimy rozgrywkę na przykład na monitorze komputera.
  • Łatwość obsługi – uruchomienie RemotePlay i samo korzystanie jest bardzo proste i sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć, po czym jesteśmy gotowi do gry.

Niestety, jako że obraz przesyłany jest przez sieć, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Jakie są wady usługi?

  • Niższa rozdzielczość – RemotePlay nie pozwala grać na dowolnym urządzeniu w natywnej rozdzielczości Full HD.
  • Opóźnienia – grając przez sieć, musimy liczyć się z opóźnieniami sterowania. Bardzo często użytkownicy spotykają się z input lagiem przy bardziej wymagających graficznie grach, gdzie na ekranie dzieje się jednocześnie bardzo dużo. Zwykle zapobiec temu może skalowanie rozdzielczości lub zmniejszenie klatek na sekundę.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI