Gry online dla dzieci. Jak się uczyć poprzez zabawę? Przykłady

Czy twoje dziecko trudno jest zmotywować do nauki? A może maluch szuka takiej formy zabawy, która poszerzy jego wiedzę? W obu przypadkach rozwiązaniem będą gry edukacyjne – niezależnie od tego, czy twoja pociecha chce nauczyć się tabliczki mnożenia, czy też poznać stolice wszystkich państw Europy. Sprawdź, jakie gry online dla dzieci będą strzałem w dziesiątkę.

Gry komputerowe nie muszą być zagrożeniem. Niektóre z nich skutecznie rozwijają wyobraźnię oraz kształtują postawy prospołeczne. Do tego pomagają w nauce i uczą dzieci rozwiązywania wielu problemów. Szeroki wachlarz rozmaitych tytułów pozwala dziś na wybranie naprawdę ambitnych form rozrywki. Jakie gry online dla dzieci będą zatem najbardziej odpowiednie? I na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej opisujemy popularne, darmowe gry dla dzieci, jak i takie, za które trzeba trochę zapłacić.

Gry online dla dzieci

System PEGI i kontrola rodzicielska na konsolach

Jeśli chodzi o gry na konsole, pewnym ułatwieniem w ich wyborze dla rodziców może być tzw. system PEGI. Oznaczenie to wykorzystuje się w większości krajów europejskich i wskazuje ono na treści zawarte w grze oraz wiek samych graczy. Przykładowo, oznaczenie PEGI 7 informuje o tym, że z gry mogą korzystać osoby. które ukończyły siódmy rok życia.

Ważne jest jednak to, że oznaczenia te nie wskazują w żaden sposób na stopień trudności gry. Przykładowo, na szachach często można spotkać oznaczenie PEGI 3, przy czym jest to gra zbyt skomplikowana dla trzylatków. PEGI 3 oznacza jedynie, że nie ma w niej treści szkodliwych dla trzylatków – warto mieć to na uwadze, dokonując zakupu.

Rozszerzeniem symbolu PEGI jest PEGI Online: oznaczenie to informuje, czy w daną grę można grać przez internet i czy jest ona odpowiednia dla dzieci. Informacje o tym, czy w grze nie ma  niewłaściwych treści, znajdują się w internetowej bazie PEGI.

Warto mieć na uwadze, że większość konsol jak np. Xbox 360 pozwalają na ustawienie filtra rodzinnego. Dzięki kontroli rodzicielskiej mamy możliwość ustawienia blokady, dzięki temu uniemożliwimy naszemu dziecku uruchomienie gier dla danych oznaczeń PEGI. Najprościej mówiąc po uruchomieniu blokady dla gier do PEGI 7 nasza pociecha nie włączy na konsoli gier z oznaczeniem wyższym niż ustawione.

Darmowe gry dla dzieci – tytuły, które uzupełnią wiedzę ze szkoły

Zastanawiasz się, czy znajdziesz w sieci darmowe gry dla dzieci o tematyce edukacyjnej?  Zależy ci na tym, aby maluch nauczył się konkretnych umiejętności? Poniżej podajemy kilka przykładów, dzięki którym twoje dziecko utrwali wiedzę wyniesioną ze szkoły lub przedszkola.

 • Nauka literek: Słowo Na Literkę – gra, w której trzeba wybrać obrazek przedstawiający zwierzę lub przedmiot, którego nazwa zaczyna się na pokazaną literkę.
 • Tabliczka mnożenia: Gra wyścigowa – gra, w której uczestniczący w wyścigach samochód może przyspieszyć jedynie wtedy, gdy poprawnie uzupełni się działanie.
 • Gry geograficzne: Flagi Świata – gra, w której należy połączyć flagę z nazwą odpowiedniego państwa.
 • Wiedza przyrodnicza: Quizy przyrodnicze – seria quizów na temat kwiatów, drzew, zwierząt, a nawet dinozaurów.
 • Nauka historii: Memory – gra, w której trzeba połączyć ze sobą pary identycznych obrazków dotyczących kampanii wrześniowej. Po zakończeniu rozgrywki, można przeczytać opisy na temat poszczególnych osób oraz wydarzeń.
 • Język angielski: Angielskie słówka – gra, w której na początku należy nauczyć się pewnych słówek, a potem odgadywać je ze słuchu.
Edukacyjne gry online dla dzieci

Edukacyjne gry online dla dzieci w różnym wieku

Gry dla dzieci za darmo można znaleźć – tak naprawdę – dla maluchów w każdym wieku. Warto je jednak pogrupować na odpowiednie kategorie, w zależności od stopnia trudności i klasy, do której dziecko uczęszcza.

 • Gry dla przedszkolaków: NickJr – strona, gdzie można znaleźć edukacyjne gry darmowe dla dzieci w wieku czterech, pięciu i sześciu lat, pozwala m.in. na naukę cyferek i kształtów.
 • Mini gry dla uczniów szkoły podstawowej: Klasoteka – gry matematyczne dla uczniów klas 1-8.
 • Gry dla różnych kategorii wiekowych: Scholaris – portal, na którym można znaleźć nawet gry dla uczniów szkół średnich, m.in. z fizyki.

„Serious games”, czyli ambitne gry kształtujące postawy społeczne

Poniżej podajemy tytuły gier dla szczególnie ambitnych dzieciaków. Określane są one – w większości – mianem „serious games”.  Tytuły te poruszają tematy dotyczące ważnych problemów na świecie. Co więcej, uczą je również rozwiązywać.

 • Darfur is Dying – gra opowiadająca o kryzysie humanitarnym w Sudanie. Gracz wciela się w jednego z członków rodziny, która zamieszkuje obóz uchodźców. W związku z tym, musi podejmować różne wyzwania: czasem związane są one z niedoborem wody, innym razem wynikają one z agresji organizacji militarnych.
 • Stop Disasters – gra, dzięki której dziecko uczy się na temat tego, jak przygotowywać miasta na różnego rodzaju katastrofy naturalne: powodzie, huragany, itp.
 • Food Force 2 – gra nawiązująca do problemu walki z głodem. Celem gracza jest pokonywanie trudności związanych z tą kwestią – dzięki nim dziecko uczy się również, czym jest strategia zrównoważonego rozwoju.

Poniżej podajemy również inne, bardziej ambitne gry – niektóre z nich mogą być darmowe, za inne trzeba zapłacić.

 • Super Better – wyjątkowa, psychologiczna gra, dostępna w systemach Android oraz iOS, określana też „grą w lepsze życie”. Jej celem jest zwiększenie wytrzymałości w obliczu trudnych wydarzeń. Wykonanie określonych zadań otwiera drogę do kolejnych.
 • Europa Universalis – komputerowa gra, dzięki której można sporo dowiedzieć się na temat historii oraz kolonizacji.

słuchawki do xbox one jakie
xbox game pass jak działa
jaki dysk do Xbox Series S
jakie słuchawki do ps5
jaki dysk ssd do ps5
gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X
playstation 5 z napędem czy bez
czy gry z ps4 będą działać na ps5
jaki tv do ps5