Jak wyczyścić PS4 Pro i Slim w domu

Jak wyczyścić PS4 Slim i Pro bez rozkręcania?

Jeśli konsola PS4 Slim lub PS4 Pro zaczęła pracować zdecydowanie głośniej niż dotychczas to sygnał, że czas na generalne porządki i czyszczenie PS4. Jeśli dodatkowo urządzenie szybciej się grzeje i wyłącza po pewnym czasie samo, należy jak najszybciej sprawdzić stan konsoli. Dlatego warto zainteresować się na poważnie problemem. Czytając dalej artykuł napisze jak nie dopuścić do takiego stanu i jak powinniśmy dbać o te modele PS4.

SPIS TREŚCI:

  1. Czyszczenie z kurzu PS4 Slim
  2. Czyszczenie z kurzu PS4 Pro
  3. Kiedy udać się do serwisu na czyszczenie
  4. Dlaczego PS4 pracuje tak głośno
  5. Jak dbać o konsolę PS4 na codzień

W przypadku kiedy Twoja konsola pracuje już głośno lub się wyłącza to opisany sposób nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Tutaj trzeba postawić na gruntowne czyszczenie PS4 i rozebrać konsolę na części pierwsze dodatkowo zmieniając pasty termo. Zlecając to zadanie naszemu serwisowi masz pewność, że zostanie wykonane profesjonalnie. U nas czyszczenie PS4 Pro, Slim, czy PS4 Fat to gwarancja zadowolenia.

Dlatego jest to opcja skierowania dla osób które regularnie chcą dbać o swoją konsolę. Wykonując opisane zabiegi regularnie w znaczący sposób wydłużymy żywotność układu chłodzenia i częstotliwość wizyt w serwisie.

Jak łatwo wyczyścić PS4 Slim i Pro

W PS4 Pro i PS4 Slim otrzymaliśmy ukłon od producenta. Pozwolił on zajrzeć do konsoli bez jej rozkręcania. Jest to łatwy zabieg i każdy bez problemu poradzi sobie z tym samodzielnie. Nie ma znaczenia wiek i nasze zdolności manualne. Przed przystąpieniem do zadania przygotuj odkurzacz i wygospodaruj 5 minut.

Czyszczenie z kurzu PS4 Slim

Odłącz wszystkie przewody. Połóż konsolę przed sobą, złączem HDMI skierowanym do siebie. Następnie chwyć z przodu z prawej strony górną pokrywę i pociągnij ją do siebie, następnie w razie potrzeby powtórz czynność z lewej strony. W ten łatwy sposób zdejmiesz górną pokrywę obudowy.

Otwieranie górnej obudowy konsoli PS4 Slim

Wyczyść dokładnie widoczny kurz najlepiej końcówką z miękkim włosiem.

Czyszczenie konsoli PS4 Slim z kurzu

Ustaw moc odkurzacza na maksymalne obroty i przyłóż do komory wentylatora. pozwoli to usunąć luźny kurz z radiatora i wentylatora.

Czyszczenie wentylatora konsoli PS4 Slim

Zakładanie obudowy zaczynamy odwrotnie do tego jak ją ściągaliśmy. Najpierw wsuń tylną część i delikatnie opuść przód. Jak wszystko dobrze się spasuje dociśnij przód i zamknij obudowę. To wszystko, tyle można bezpiecznie zrobić w domu bez użycia śrubokręta.

Zamykanie górnej obudowy konsoli PS4 Pro

Nie jest to sposób na rozwiązanie problemu głośnej pracy. Jednak systematyczne przeprowadzanie takiego zabiegu pozwoli na zmniejszenie ilości gromadzonego kurzu wewnątrz PS4 Slim i wydłuży bezawaryjną pracę.

Czego nie robić w PS4 Slim

Oglądając filmiki na YouTube dotyczące samodzielnego czyszczenia PS4 Slim możemy zobaczyć jak dodatkowo odkręcana lub co gorsza odrywana jest osłona wentylatora i radiatora.
Ważne!
Jeżeli posiadasz model PS4 Slim CUH-2016 i czujesz się na siłach możesz odkręcić widoczne śrubki i dokładnie wyczyścić radiator i wentylator.
Tutaj warto już wiedzieć co się robi ponieważ w ten sposób możemy dokonać szkód.

Śrubki górnej blachy konsoli PS4 Slim

W przypadku kiedy posiadasz nowszy model PS4 Slim zamiast śrubek zobaczysz czarne, plastikowe nity. Pod żadnym pozorem ich nie ścinaj, nie odrywaj blachy na siłę. Nie założysz ponownie już tego elementu, uszkodzisz go permanentnie a dodatkowo może coś jeszcze.
Tak naprawdę w profesjonalnych serwisach podczas czyszczenia nikt nie rusza tej osłony. Nie ma znaczenia czy jest odkręcana, a tym bardziej znitowana. Nie tędy droga, Prawidłowe wykonane czyszczenie to zdjęcie dolnej osłony obudowy, wyciągnięcie płyty głównej, układu chłodzenia i wentylatora. Rozkręcając dolną obudowę mamy możliwość pełnego wyczyszczenia konsoli i zmiany past termoprzewodzących.

plastikowe nity w konsoli PS4 Slim

Czyszczenie z kurzu PS4 Pro

W pierwszej kolejności wyciągnij wszystkie kable. Następnie połóż konsolę gniazdem HDMI skierowanym w twoim kierunku. Ściągnij górną obudowę, zaczynając od prawej przedniej strony, mocno pociągnij ją do siebie. W razie potrzeby czynność powtórz z lewej strony.

Otwieranie górnej obudowy konsoli PS4 Pro

Dokładnie wyczyścić wentylator, obudowę i wszelkie miejsca gdzie widoczny jest kurz, użyj końcówki z włosiem.

Czyszczenie konsoli PS4 Pro z kurzu

Używając maksymalnej mocy odkurzacza wciągniemy luźny kurz z komory wentylatora.

Czyszczenie konsoli wentylatora PS4 Pro

Zakładanie obudowy zaczynamy odwrotnie do tego jak ją ściągaliśmy. Najpierw wsuń tylną część i delikatnie opuść przód. Jak wszystko dobrze się spasuje dociśnij przód i zaklnij obudowę. To wszystko, tyle można bezpiecznie zrobić w domu bez użycia śrubokręta.

Zamykanie dolnej obudowy konsoli PS4 Pro

Kiedy udać się do serwisu na czyszczenie?

Teoretycznie wentylator w konsoli ma prawo w pewnych momentach wchodzić na wyższe obroty, jednak nie może być to proces ciągły i powtarzalny. Układ chłodzenia kontroluje pracę wentylatora, stąd konsola pracuje momentami na wyższych obrotach. Poważny problem pojawia się, kiedy urządzenie ewidentnie się przegrzewa. Jeśli dzieje się tak po kilku minutach gry i wentylator działa bardzo głośno to nie ma na co czekać. Często w takim przypadku może dojść do przegrzania i uszkodzenia PS4.

W takim przypadku czyszczenie PS4 lub czyszczenie PS4 Pro powinien wykonać serwis. Systematyczny serwis i zmiana past termoprzewodzących na czas to podstawa sprawnie działającego sprzętu.

Ciekawym i wartym rozważenie pomysłem jest ciekły metal PS4 Pro. Żadna dostępna na rynku pasta termoprzewodząca nie da takiego efektu. Po nałożeniu ciekłego metalu PS4 Pro jest niesłyszalna nawet w najbardziej wymagających grach.

Jeśli jednak do tej pory nic nie wskazywało na poważne awarie a nasza PS4 zaczyna działać coraz głośniej, warto skorzystać z usług profesjonalisty i zlecić czyszczenie. Wszelkie nieprawidłowości podczas użytkowania, powinny skłonić nas do podjęcia kroków w celu sprawdzenia stanu urządzenia.

Dlaczego PS4 pracuje tak głośno?

Za powstały problem odpowiada kilka czynników. Znając przyczynę, choć w części można próbować ustrzec się przed problemem.

  • kurz – nic wielkiego, jednak stanowi poważne zagrożenie, jeśli sprawa jest bagatelizowana. W PS4 cały czas dochodzi do wymiany powietrza w celu chłodzenia. Gorące powietrze z kolei wypychane jest na zewnątrz. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar urządzenia, wielkość układu chłodzenia również uległa zmniejszeniu. Radiator, przez które przechodzi powietrze zatyka się kurzem i przepływ powietrza staje się utrudniony. Dlatego urządzenie zaczyna głośniej pracować. Dokładne czyszczenie każdej części uchroni nas przed kosztownymi naprawami lub wymianą części na nowe.
  • pasty termoprzewodzące – stosuje się je powszechnie w konsolach czy laptopie między układem chłodzącym a radiatorem. Służą one wypełnieniu szczelin. Z biegiem czasu pasty tracą swoje właściwości i konieczna jest ich wymiana. Systematyczne działania w tym celu zapewniają cichą pracę urządzenia. W najgorszych przypadkach, kiedy pasta stwardnieje, pojawia się często ostrzeżenie, które prowadzi do uszkodzenia PS4 i drogiej naprawy.

Jak dbać o konsolę PS4 na co dzień?

Profesjonalne usługi czyszczenia prędzej czy później będą niezbędne. Około drugiego roku użytkowania PS4 z reguły upomina się o serwis z prawdziwego zdarzenia. Można jednak na co dzień zadbać o kilka aspektów, które wpłyną z pewnością na jakość pracy urządzenia.

  • Regularnie odkurzaj obudowę konsoli z kurzu.
  • Raz na jakiś czas wykonaj opisane wyżej czynności
  • Pamiętaj, że tylko na filmikach pełne rozkręcenie i poprawne złożenie PS4 Slim, czy Pro wydaje się łatwe. Dla osoby, która chce wykonać to pierwszy raz będzie to trudne zadanie i może doprowadzić do usterek.

Warto pamiętać o systematycznym serwisowaniu i czyszczeniu przez profesjonalistów. Nie warto rozkręcać i czyścić podzespołów na własną rękę. Drobne elementy oraz nieznajomość budowy układu może przynieść bowiem więcej szkód niż korzyści. Ponadto w profesjonalnym serwisie można zlecić pełną diagnostykę urządzenia i przeprowadzić kontrolę poszczególnych elementów. Podczas konieczności wymiany jakiegoś elementu, mamy gwarancję dobrze wykonanej pracy oraz pewność wymiany na części oryginalne. Kupując części samemu, można niestety trafić na tanie zamienniki, które niestety fatalnie wpływają na jakość pracy naszego PS4.

NAJNOWSZE WPISY:

Pad PS5 podłączony do PCGame Box Serwis
Pady PS5 podłączone do PS4Game Box Serwis
Xbox One X vs Xbox One S i Xbox One Project ScorpioGame Box Serwis