Jak zaktualizować oprogramowanie na PS5 i Xbox Series X?

Aktualizacje oprogramowania konsoli od Sony i Microsoft nie powinny być traktowane po macoszemu. Mimo że często nie są spektakularne, istotnie wpływają na jakość prowadzenia rozgrywek. Warto jest więc śledzić je na bieżąco, a w szczególności te obowiązkowe. Za chwilę dowiesz się gdzie ich szukać i jak sobie z nimi radzić. Gotowy? Zaczynamy!

Dlaczego warto regularnie aktualizować oprogramowanie na PS5 i Xbox Series X?

Aktualizacja oprogramowania PS5, aktualizacja oprogramowania Xbox Series X – miej z tyłu głowy te hasła, bo naprawdę warto. Śledzenie ich to krok do wchodzenia na wyższe poziomy rozgrywek. Często naprawdę duże ułatwienia, dzięki którym można powiedzieć UFF, w końcu! Weźmy na tapetę chociażby update dla PS5, który usunął irytujące powiadomienia w trakcie połączenia Remote Play. Ty też czułeś, jak włos Ci się jeżył na głowie wraz z kolejnym “przerywaczem” pod tytułem Nawiązano połączenie z usługą Remote Play. Dzięki aktualizacji, możesz je wyłączyć i bardzo dobrze! Niby nic, a jednak coś.

Nie warto też przejść obojętnie obok nowej, można powiedzieć kolokwialnie – bajeranckiej funkcji – Pomoc społeczności dotycząca gier. Masz problem? Zgłoś się do swoich pobratymców. Funkcja umożliwia Ci skorzystanie z ich wskazówek, które są generowane na podstawie filmów z ich rozgrywki. Bieżące aktualizacje to ponadto przepis na zwiększenie wydajności oprogramowania systemowego. Możesz też liczyć na jego lepszą stabilność. 

Microsoft również nie pozostaje w tyle i wchodzi cały na biało co pewien czas z nowymi propozycjami. Wśród nich jest aktualizacja, która wprowadza większy support dla Discorda. Mowa o dźwiękach z pełnego soundboardu wszystkich osób na kanale. Warto wziąć pod lupę również aktualizację z pomocą której z poziomu PC dostajemy dostęp do rozszerzonego centrum gier w aplikacji Xbox.

Jak widzisz, warto jest co jakiś czas sprawdzać, czy potentaci przygotowali nowe aktualizacje. Często wydają się wręcz błahe, ale naprawdę istotnie wpływają na jakość rozgrywek. 

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania na PS5?

Sprawdzenie aktualizacji PS5 pozwoli Ci przekonać się o tym, czy masz do czynienia z najnowszą wersją oprogramowania na konsolę od Sony. Musisz wiedzieć, że japoński gigant nieustannie udoskonala software – wszystko po to, aby zafundować Ci jeszcze lepszą jakość wirtualnej rozrywki.

Jak sprawdzić, czy dostępna jest nowa aktualizacja oprogramowania na PS5? Nic prostszego. 

Wejdź w “Ustawienia”, a następnie przejdź do sekcji “System”. Wybierz z listy opcję “Oprogramowanie systemowe”, a potem “Informacje o konsoli”. Sprawdzisz tutaj wersję oprogramowania, z której obecnie korzystasz. Jeśli jest najnowsza, Twoim oczom ukaże się komunikat “Aktualne”. W przypadku gdyby Sony wprowadził kolejne ulepszenia obsługiwanego software’u na konsolę najnowszej generacji, zostaniesz uraczony informacją “Dostępna aktualizacja”. Jeśli w grę wchodzi ten drugi przypadek – nie martw się. Zaraz wyjaśnimy, jak dalej postępować.

Co ważne, w tej części menu dostępne są także informacje nie tylko na temat oprogramowania PS5, ale również nazwy Twojej konsoli, przypisanego IP czy też adresu MAC.

Krok po kroku – jak zaktualizować oprogramowanie na PS5?

Jak zaktualizować PS5, a dokładniej zainstalowane oprogramowanie systemu? Możesz to zrobić na dwa sposoby – ręcznie lub automatycznie.

Jeśli chcesz skorzystać z pierwszej opcji, postępuj według poniższego schematu:

 1. Wejdź w “Ustawienia”, a następnie w sekcję “System”.
 2. Kliknij “Oprogramowanie systemu” i przejdź do “Aktualizacja i ustawienia oprogramowania systemu”.
 3. Jeśli Sony wypuściło nowszą wersję systemu dedykowaną PS5, zauważysz komunikat “Dostępna aktualizacja”.
 4. Aby ją zainstalować, wybierz opcję “Aktualizuj oprogramowanie systemu”.

Co ważne, jeśli po kilku nieudanych próbach aktualizacji oprogramowania wciąż nie możesz cieszyć się z jej funkcjonalności, spróbuj zainstalować najnowszą wersję przy użyciu komputera PC bądź też Mac.

Jak przeprowadzić automatyczną aktualizację oprogramowania systemu na konsolę PS5? To przysłowiowa bułka z masłem. Co więcej – cały proces odbywa się, gdy urządzenie jest w trybie spoczynku. Dzięki temu po jego następnym uruchomieniu będziesz mógł od razu odpalić swoją ulubioną grę. Przejdźmy jednak do rzeczy:

 1. Otwórz “Ustawienia” i przejdź do sekcji “System”.
 2. Wybierz “Oprogramowanie systemu”, a następnie “Aktualizacja i ustawienia oprogramowania systemu”.
 3. Kliknij “Automatycznie pobieraj pliki aktualizacji”, jak również “Automatycznie instaluj pliki”.

WAŻNE: Jeśli chcesz, aby oprogramowanie PS5 zostało pomyślnie zaktualizowane, Twoja konsola musi pozostać podłączona do internetu. W przeciwnym razie nici z nowych funkcjonalności.

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania na Xbox Series X?

Sprawdzenie aktualizacji Xbox Series X jest dziecinnie proste, bez względu na to czy mowa o dostępnych, czy też obowiązkowych. W praktyce mowa o tym, że masz do nich dostęp automatyczny, bądź ręczny.

W przypadku aktualizacji automatycznych, konsole są ustawione w taki sposób, aby otrzymywać je z marszu. Urządzenia są tak zaprogramowane, aby co noc zweryfikować to, czy dostępne są nowe aktualizacje. Kiedy nie są używane, pobierają je i instalują. Jak widzisz, nie musisz martwić się między innymi o blokowanie możliwości nawiązania połączenia z siecią Xbox, czy też o działanie konsoli. Chyba, że w grę wejdą już aktualizacje obowiązkowe. W przypadku aktualizacji ręcznych, za chwilę opowiemy Ci jak się za nie wziąć krok po kroku.

Krok po kroku – jak zaktualizować oprogramowanie na Xbox Series X?

Jak zaktualizować Xbox Series X? Podobnie jak w przypadku konsoli od Sony, możesz skorzystać z opcji ręcznej lub automatycznej.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Xbox Series X został zaprojektowany tak, aby aktualizować oprogramowanie na bieżąco. Musisz jednak upewnić się, że jest to zaznaczone w ustawieniach. Jak to zrobić?

 1. Naciśnij przycisk “Xbox”, dzięki czemu zostaniesz przekierowany do przewodnika.
 2. Kliknij “Profil i system”, a następnie przejdź do pozycji “Ustawienia”. Wybierz “System”, a potem “Aktualizacje”.
 3. Wejdź w sekcję “Zadbaj o aktualność konsoli”.

W każdej chwili możesz także dokonać ręcznej aktualizacji:

 1. Naciśnij przycisk “Xbox”.
 2. W przewodniku wybierz pozycję “Profil i system”, potem “Ustawienia”, a następnie “System” i “Aktualizacje”.
 3. W aktualizacjach może ukazać się komunikat “Dostępna jest aktualizacja konsoli”. Kliknij, jeśli chcesz zacząć jej instalację.
 4. Jeśli go nie zobaczysz, to wówczas nie musisz nic robić – korzystasz z najnowszej wersji software’u.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI