PlayStation Now – co to za usługa?

Przez lata istnienia na rynku konsol do gier Sony zapewniło swoim sprzętom mnóstwo tytułów ekskluzywnych. W wielu przypadkach są to pozycje kultowe, obok których ciężko przejść obojętnie. Do tej pory użytkownicy nawet najpotężniejszych pecetów mogli tylko z zazdrością spoglądać na bazę tytułów dostępnych wyłącznie na PlayStation 4 czy PlayStation 3. Nic nie trwa jednak wiecznie. Wszystko się zmieniło po wprowadzeniu PlayStation Now. Wraz z tą usługą Sony zbliżyło się do znanej z Xboksa wstecznej kompatybilności, choć na własnych warunkach. Jest tylko jeden problem: opcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Na wszystko znajdą się jednak sposoby.

PS Now lista dostępnych gier

Co oferuje i jak działa PS Now?

Usługę najłatwiej jest porównać do popularnego serwisu VOD Netlifx, który pozwala streamować filmy i seriale. Podobnie działa to w przypadku PS Now. Po prostu uruchamiamy grę i (prawie) niczym się nie przejmujemy tym bardziej głośną pracą i czyszczeniem PS4 :). Także ekskluzywnością. Za wszystko odpowiada serwer zewnętrzny. Po opłaceniu abonamentu użytkownik zyskuje dostęp do bazy ok. 800 gier, których nie musi ściągać, instalować, ani tym bardziej dodatkowo za nie płacić.

Biblioteka obejmuje w tym momencie głównie pozycje z PS4, ale znajdziemy w niej też klasyki z PS3, PS2, a nawet popularnego „szaraka”. Warte uwagi na Playstation Now są takie dzieła, jak np. The Last of Us, Metal Gear Solid HD Collection, Red Dead Redemption, Uncharted: Zaginione dziedzictwo, Horizon Zero Dawn (na koncie utworzonym na PSN USA dostępne napisy PL) oraz Mafia II, ale w tak bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwe jest również pobieranie tych pozycji i późniejsza zabawa w trybie offline. Biblioteka gier z PS Now nie jest jednak stała. 

Playstation now wybór gier

Usługa jest dostępna dla użytkowników konsoli PS4 oraz pecetów, a w tym drugim wypadku nie potrzebuje do działania sprzętu z wyższej półki. Liczy się przede wszystkim jakość połączenia internetowego. Rekomendowana szybkość wynosi 5 Mbps, ale im jest wyższa, tym lepiej. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to jest ona ograniczona do 720p i do tego poziomu jest skalowana, nawet jeśli dana gra w oryginale oferuje wyższą. Ponieważ usługa korzysta z infrastruktury PlayStation, do działania wymaga kontrolerów DualShock 3 lub 4, spiszę się również pad od Xboksa One lub inny obsługujący XInput. Właśnie znalazł się powód na naprawę pada

Miesięczna cena PS Now wynosi ok. 40 zł, choć często można natrafić na promocje, które obejmują np. darmowy czas na testowanie (zwykle 7 dni).

Dostępność usługi i gier

Skoro wszystko brzmi tak pięknie, gdzie jest haczyk? Brak usługi Playstation Now w Polsce. Japoński gigant od 2014 roku stopniowo zwiększa zasięg PS Now oraz bazę dostępnych produkcji. Na ten moment jest dostępna w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Austrii i Luksemburga. W marcu do tego grona dodano jeszcze Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Finlandię, Szwecję, Danię oraz Norwegię. Na razie Sony nie wspomina jednak o Polsce. Trudno powiedzieć, kiedy PS Now trafi także do naszego kraju.

PS Now Uncharted

Warto zauważyć, że Sony ma w planach dalsze rozwijanie mediów strumieniowych, jak również powiązanie ich z konsolą PS5. Szczególnie że abonament cieszy się sporą popularnością, na ten moment korzysta z niego przeszło 700 tysięcy graczy. Teoretycznie niewiele, ale pamiętajmy o wspomnianej dostępności. Tymczasem musimy pozostać w sferze domysłów.

PS Now działaniem przypomina nieco Xbox Game Pass, w którym miesięczny abonament gwarantuje nam dostęp do przeszło 200 gier. Z jednej strony u konkurencji baza jest mniejsza, z drugiej łatwiej dostępna, bo już mogą z niej korzystać wszyscy. Poza tym w przypadku subskrypcji Microsoftu produkcje po prostu ściągamy na dysk, nie są one streamowane. Większym konkurentem Sony jest zatem np. Google Stadia.

Jak uruchomić PS Now w Polsce?

Choć w naszym kraju usługa nie jest jeszcze dostępna, nie oznacza to, że nie da się jej aktywować. Co więcej, nie nastręcza to zbyt wielu problemów. Wystarczy, że utworzymy nowe konto i jako jego region podamy np. Wielką Brytanię. To istotne, bo w innym wypadku możemy nie mieć możliwości skorzystania z polskiej karty płatniczej, a jest to wymagane. Minusem jest to, że nie będziemy mogli przenieść zdobytych trofeów na swój oryginalny profil. Mimo to warto jest skorzystać z tej opcji, choćby dla przetestowania usługi, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna.

Żeby sprawdzić PS Now, musimy założyć nowe konto na PSN i jako region wybrać Wielką Brytanię. Kolejne opcje uzupełniamy wedle uznania, na koniec zatwierdzamy. Po wszystkim czekamy na maila od PlayStation i wybieramy Verify. To już połowa drogi. Na konsoli logujemy się na nowe konto, z PS Store pobieramy darmową aplikację PS Now. Ściągamy ją również na PC z oficjalnej strony, instalujemy i klikamy Sign in. Dalej podajemy dane z brytyjskim adresem. Nie muszą być prawdziwe, nadal chodzi nam tylko o region. Na koniec dodajemy jeszcze naszą kartę kredytową i dopiero możemy cieszyć się z usługi. Warto sprawdzić, czy nie obowiązuje właśnie jakaś promocja na darmowy okres próbny. Wtedy możemy przetestować PS Now i wyłączyć ją po tym czasie, nie ponosząc żadnych kosztów. Znajdziemy tę funkcję w Account Settings.