Aplikacje i ciekawostki na PS4

PlayStation 4 to obecnie najpopularniejsza konsola na rynku, o czym świadczą kolejne raporty sprzedażowe udostępniane przez firmę Sony. Powstała głównie z myślą o graczach dlatego oferuje przede wszystkim bogaty wybór dopracowanych produkcji pokroju serii Uncharted, God of War czy The Last of Us. Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest to urządzenie, które posiada znacznie większe możliwości. W oprogramowaniu konsoli dostępne są funkcje, o których przeciętny gracz nie ma pojęcia. Jakie ciekawostki PS4 „ukrywa” przed swoimi użytkownikami? Zobacz czy dla tych aplikacji i funkcji warto kupić konsolę PlayStation 4 i cieszyć się najlepsza rozrywką na rynku. Przeczytaj jakie aplikacje dostępne są na PS4 i czy warto z nich korzystać.

aplikacje na PS4

Rozgrywka sieciowa

W większości przypadków do zabawy online na PS4 wymagana jest subskrypcja PS Plus. Wykupienie abonamentu na 3 miesiące kosztuje z reguły ok. 100 zł i może się to wydawać wygórowana kwota, dlatego warto go maksymalnie wykorzystać. Jedną z zalet tej opcji są gry, które użytkownikom PS Plus udostępnia Sony – to dwa większe tytuły w miesiącu lub 3-4 mniejsze. Pozostają one dla nas dostępne, póki mamy aktywną usługę. Ponadto zyskujemy specjalne rabaty na zakup gier, dodatków i motywów w PlayStation Store. A co powiecie na przestrzeń 10 GB w chmurze na dane, kopię naszych zapisów z gier i dodatkową ekskluzywną zawartość dla członków usługi? Pozycja obowiązkowa dla każdego gracza. 

Świetną funkcję jest również Share Play. Dzięki niej udostępnimy przyjaciołom grę z naszej biblioteki nawet w sytuacji kiedy on sam nie posiadam kopi gry. Posiadając jedną płytę, możesz grać ze znajomym np. w najnowszą Fifę. Potrzebujesz połączenie internetowego i wykupioną usługę PlayStation PLUS.

Przeglądarka internetowa która umożliwia przeglądania stron internetowych prosto z konsoli. Jeżeli czujesz, że urodziłeś się z padem DualShock, bez problemu po chwili, poradzimy sobie z obsługą przeglądarki. Pomimo paru błędów i braków, jest to najlepsza przeglądarka, dostępna na konsole.

Skoro już jesteśmy przy znajomych, warto wspomnieć o funkcjach społecznościowych. Konto PSN można połączyć z Facebookiem, ale nawet jeśli tego nie zrobimy, mamy wiele możliwości komunikowania się z innymi. System pozwala na wysyłanie zaproszeń, wiadomości, sprawdzanie aktywności, zdobytych osiągnięć, a także prowadzenia rozmów na czatach. Wygodną opcją jest Impreza, dzięki której grupa znajomych może konwersować np. podczas drużynowej rozgrywki w Fortnite’a.

PlayStation Store

Początkujący gracz który waśnie nabył PS4 nie może zapomnieć o założeniu bezpłatnego konta w usłudze PlayStation Store.  Znajdziesz tam bezpłatne wersje próbne gier, tzw DEMA, motywy, dodatki, rozszerzenia dla gier DLC, czy pełne płatne wersje gier. Wszystko podane w czytelny i łatwy w obsłudze sposób. Za zakupy zapłacisz kartą kredytową lub kartą przepłaconą Sony PlayStation Network która nabędzie w każdym markecie. Dostępne kwoty zdrapek 15 zł, 25 zł, 70 zł i 120 zł.

Jedna z aplikacji PS4 - PlayStation Store

Playstation Now

Po wykupieniu tej usługi, masz dostęp do 600 tytułów z poprzednich i obecnej generacji PlayStation. Potrzebujesz dostęp do internetu, ponieważ działa na zasadzie streamingu treści. Usługa na którą czekam ponieważ, na chwilę obecną działa wszędzie tylko nie w Polsce… no tak prawie wszędzie :).

Bardziej ciekawskich użytkowników zachęcam do założenia konta PSN w Niemczech, Holandii lub w bardziej przyjaznym języku angielskim w Wielkiej Brytanii, USA. Dzięki temu istnieje możliwość uruchomienia usługi Playstation Now w Polsce, niestety z ograniczeniami. Zapomnijcie o trofeach, będą spływać nie na główne a na wasze dodatkowe konto.

Granie zdalne

Remote Play to rzadko wykorzystywana funkcja, której jednak nie można odmówić przydatności. Umożliwia ona na zdalne uruchomienie systemu PS4 na komputerach PC i Mac, co niekiedy okazuje się zbawienne. Obsługa tego rozwiązania nie jest trudna, a my wcale nie potrzebujemy do tego bardzo drogiego sprzętu (wymagania są dość niskie i sprosta im większość dostępnych komputerów czy laptopów.). Sony zrobiło jednak jeszcze jeden krok, pozwoliło połączyć PS4 z telefonem i mobilną konsolą PS Vita, czym dało jej nowe życie. W wielkim skrócie mówiąc – zmieniło „czwórkę” w handhelda.

Konsola jako odtwarzacz video i muzyki

PS4 obsługuje formaty DVD i Blu-ray, więc oglądanie filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości Full HD 1080p (1920 x 1080 pikseli) nie stanowi problemu. Pamiętajmy o najważniejszym PS4, PS4 Slim i PS4 Pro nie obsługują formatu płyt Ultra HD Blu-ray.  PlayStation 4 Pro obsługuje natywną rozdzielczość 4K tylko dla wybranych gier.

Odtwarzacz DVD do kosza, bo na PlayStation 4 obejrzymy wszystkie filmy i seriale nagrane na tym popularnym krążku. Konsola nie radzi sobie z formatem Video CD (VCD). Takie płyty często pojawiały się w gazetach, jako bezpłatny dodatek do magazynu,

Co więcej, po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji na PS4 z PS Store można też uruchomić zawartość takich serwisów jak YouTube, Netflix czy mniej popularnych TVN Player. Za pobranie oprogramowania nie musimy nic płacić, ale należy pamiętać, że niektórzy twórcy wymagają opłacania miesięcznego abonamentu. Tak jest w przypadku Netfliksa, który zwykle oferuje też bezpłatny okres próbny. Informacje 0 aktualnych cenach i promocjach znajdziecie w aplikacji.

Aplikacje wideo dostępne na PS4

Nie mogło tu zabraknąć także muzyki. Wystarczy, że podepniemy do konsoli pendrive’a z własną kolekcją utworów w formacie MP3, MP4, M4A, 3GP by delektować się ulubionymi kawałkami. Jeszcze prostszą metodą jest zainstalowanie z PlayStation Store popularnego Spofify. Szczególnie że wersja ta współgra też z aplikacją mobilną.  Jak korzystałeś z aplikacji, wiesz jakie ma zalety. Jak jest inaczej a lubisz muzykę, sprawdź jej zalety na swojej konsoli. Ciekawym rozwiązaniem, chodź na chwile obecną, nie pozbawionym błędów jest możliwość słuchania muzyki podczas grania lub korzystania z aplikacji. W obu przypadkach warto rozważyć zakup dedykowanego pilota, który będzie wygodniejszy od pada.

Dodatkowa ciekawostka, PS4 nie czyta płyt CD Audio.

Przydatne triki

Na sam koniec zostawiliśmy kilka ciekawych rozwiązań, które oferuje nam konsola. Jednym z nich jest oszczędzanie energii. Funkcję tę znajdziemy w ustawieniach, można w nich ustalić, po jakim czasie bezczynności sprzęt będzie przechodził do spoczynku. Innymi słowy, jeśli nagle będziemy musieli oddalić się od konsoli i zapomnimy ją wyłączyć, sama odpowiednio zareaguje. Co więcej, nie przerwie obecnie trwającej rozgrywki, więc nie musimy się obawiać, że dany etap będziemy musieli powtarzać. Podczas korzystania z oszczędzania energii do konsoli mogą być podłączone pady, które w tym czasie będą się ładować.

Kolejną ciekawostką PS4 jest wybieranie głosowe. Jeśli do kontrolera podłączymy słuchawki z mikrofonem (oryginalne są dołączone do zestawu), to możemy wydawać komendy, które będą przenosić nas do konkretnych pozycji w menu. To niezła oszczędność czasu. Na uwagę zasługuje także okablowanie. Konsola zasilana jest przez kabel zakończony tzw. ósemką – jest to rozwiązanie od lat stosowane przez Sony. Dzięki temu mając jeden zasilacz, możemy użyć go także do uruchomienia poprzednich wersji PlayStation. Nie musimy się też przejmować, jeśli zagubimy gdzieś kabel do pada. Bez problemu zastąpimy go modelem z końcówkami USB i Micro USB typu B – korzysta z nich większość obecnych smartfonów.

Jak widać, PS4 nie musi być jedynie konsolą do gier. To wielozadaniowe urządzenie, które świetnie sprawdzi się w różnych sytuacjach.

słuchawki do xbox one jakie
xbox game pass jak działa
jaki dysk do Xbox Series S
jakie słuchawki do ps5
jaki dysk ssd do ps5
gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X
playstation 5 z napędem czy bez
czy gry z ps4 będą działać na ps5
jaki tv do ps5