Wybór telewizora do konsoli Sony PlayStation 5 nie powinien być kwestią przypadku. W grę wchodzi szereg czynników na które powinieneś zwrócić uwagę, aby maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w najnowszej odsłonie modelu od japońskiego potentata. Nie oznacza to jednak, że musisz inwestować w niebotycznie drogie modele, aby móc sprawdzić, jak to jest wejść na wysoki poziom rozgrywek. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę odpowiednie parametry, które oferują telewizory, które nie wchodzą w skład najdroższych kategorii cenowych. Sprawdź więc, o jakich mowa.

jaki tv do ps5

Jaki telewizor najlepiej sprawdzi się z PS5?

Jaki telewizor do PS5? Odpowiedź na to pytanie powinien poznać każdy miłośnik rozgrywek. Powód? O ile konsola od japońskiego potentata sprawdza się bardzo dobrze, o tyle musi mieć do tego odpowiednie warunki. Te zapewnisz jej inwestując w odpowiedni TV. Powód? Może się zdarzyć, że grasz na starym modelu TV czy też monitora. To błąd, który często skutkuje niewykorzystaniem potencjału, jaki drzemie w konsoli od giganta.

Sony zaprojektował go tak, aby był kompatybilny z telewizorami wyposażonymi w najnowocześniejsze rozwiązania, jakie daje współczesna technologia. W praktyce mowa o modelach HDR z rozdzielczością 4K. Musisz także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Optymalny zaczyna się od 60 Hz. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, PS5 śmiało podłączysz do starszego modelu TV, ale to nie będzie ta sama jakość grania.

Rzecz jasna możesz skupić się jedynie na fabule i gameplayu, bo w końcu te czynniki wysuwają się na pierwszy plan. Niemniej mogą wypaść blado na tle kiepskiej grafiki, niewyraźnego i zacinającego się obrazu. To oprócz pozostawiających wiele do życzenia efektów wizualnych, po prostu ogromne utrudnienie – niezależnie od tego, czego oczekujesz od rozgrywki i na co w jej trakcie zwracasz uwagę.

Inwestycja w PS5, to zaspokojenie apetytu na szybsze ładowanie gier dzięki zastosowaniu dysku SSD, dobrą jakość dźwięku 3D, wibracje haptyczne w nowych kontrolerach czy też dwukrotnie większa pamięć RAM w bonusie z szybszym procesorem. Do tego dochodzi wykorzystanie częstotliwości odświeżania 120 Hz, a ponadto możliwość wyświetlania obrazu w 8K. Aż żal nie skorzystać z tych udogodnień. I do tego właśnie będzie Ci potrzebny odpowiedni model telewizora.

Telewizor do PS5 – ile cali?

Jaki telewizor do konsoli PS5 wybrać? Ile powinna wynosić przekątna ekranu? Warto mieć na uwadze to, że gry na najnowszy model konsoli od Sony są projektowane tak, aby użytkownik mógł zauważyć nawet najmniejsze szczegóły. Dlatego też zakup telewizora z ekranem mniejszym niż 40 cali mija się z celem. Zdecydowanie lepszym wyborem są większe modele, które pozwalają cieszyć się wirtualną rozrywką na wysokim poziomie.

Przekątna ekranu to jedno. Musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią odległość między kanapą a wyświetlaczem. Możesz ją bardzo łatwo obliczyć. Urządzenia obsługujące technologię 4K są już standardem, dlatego też na każdy cal przypadają 2 cm. Przykład? Kupując telewizor o przekątnej ekranu 50 cali powinieneś ustawić go min. 100 cm od miejsca siedzenia.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, że rozmiar ekranu wpływa na gabaryty całego odbiornika. Jest to niezwykle istotne w przypadku mniejszych pomieszczeń, gdzie metraż nie pozwala na ustawienie telewizora z zachowaniem właściwej odległości, a co za tym idzie, uniemożliwia komfortowe korzystanie z niego podczas rozgrywki. Pamiętaj jednak o tym, że nawet jeśli dysponujesz dużą przestrzenią w salonie, postawienie na przesadnie dużą przekątną ekranu może nie przynieść oczekiwanych korzyści. Powód? Problemy z objęciem całego obrazu w polu widzenia.

Bardzo istotnym czynnikiem jest również to, jak dużo czasu spędzasz na graniu w gry wideo na PS5. Wielu użytkowników, którzy potrafią nawet zarwać noc na przechodzeniu kolejnych etapów rozgrywki, chętniej sięga po telewizory z przekątną ekranu między 40 a 55 cali. To pozwala dłużej zachować koncentrację, a co za tym idzie, zachować efektywność i jasność umysłu po wielu godzinach przed ekranem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w większe modele np. 65- czy 75-calowe, zwłaszcza jeśli odpalenie PS5 jest dla Ciebie formą niezobowiązującej rozrywki czy też często zasiadasz przed telewizorem z przyjaciółmi lub rodziną.

Telewizor do PS5 – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki telewizor do PlayStation 5? Odpowiedź na to pytanie jest ogromnie ważna na drodze do wykorzystania potencjału, który drzemie w modelu nowej generacji.

Po pierwsze – stawiaj na model, który będzie funkcjonalny. W praktyce oznacza to kompatybilność z Twoją konsolą. Wszystko po to, abyś cieszył się płynnym, wyraźnym obrazem w trakcie rozgrywek. Nie bez znaczenia pozostają także odpowiednie wymiary, ale to nie koniec czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Weźmy je więc pod lupę:

   • Typ telewizora. Tutaj w grę wchodzi podział na cztery rodzaje, które są rozróżniane biorąc pod uwagę matrycę i jej podświetlenie. W praktyce mowa o LED (podstawowa, starsza technologia z matrycą podświetlaną diodami LED). Musisz się jednak przygotować na to, że podświetlenie może być nierówne, a nawet niewystarczające. Kolejny, to QLED, gdzie matrycę podświetla się diodami LED, ale przy wykorzystaniu tak zwanych kropek kwantowych. Otrzymujesz większy kontrast w duecie z lepszym nasyceniem kolorów. Następny w kolejce jest Mini LED. Tutaj zastosowano podświetlenie matrycy z pomocą niewielkich diod LED, ale już na całej powierzchni. Włączanie i wyłączanie się punktów nie jest od siebie uzależnione.

  Dzięki temu możesz spodziewać się bardzo wysokiej ostrości i znakomitego kontrastu. Kolejkę zamyka OLED. Masz tu do czynienia z matrycą oświetlaną własnym światłem. Wykorzystano organiczne LED-y. Źródłem światła są diody. Daje to doskonały kontrast i niesamowite, żywe kolory. Jakość obrazu jest niezależna od kąta patrzenia. Jest to najlepsza obecnie technologia na rynku. Kwoty za telewizory OLED wprawdzie zwalają z nóg, ale uwierz mi taki TV jest warty swojej ceny. Co najgorsze jak tylko raz zobaczysz jakość wyświetlanego obrazu, nigdy więcej nie będzie myślał o innym TV :). Jedyny i słuszny wybór do konsoli PS5 i każdego maniaka kina. Stać cię na taki wydatek? Bierz w ciemno TV od LG OLED bo nic lepszego nie zjedziesz!

    • Rozdzielczość ekranu. Skupiając się na standardowej rozdzielczości dla telewizorów trzeba wziąć na tapet 3840 × 2160 pikseli, czyli 4K. Bardzo dobra do rozgrywek i oglądania filmów.
    • Częstotliwość odświeżania. To ważny parametr. Z jego pomocą dowiesz się, ile klatek jest wyświetlanych na sekundę (FPS). Im większa – tym płynniejszy obraz. Skup się na modelach telewizorów o wartości przynajmniej 60 Hz, chociaż jeśli jesteś mniej wytrawnym graczem, to możesz nie przejść obojętnie obok telewizora z 50 Hz. Otrzymasz przyzwoitą jakość obrazu. Dla wytrawnych – zapewne niewystarczającą.
    • Input lag. Przy wyborze telewizora do PlayStation 5 również powinieneś kierować się tym parametrem. W dosłownym tłumaczeniu oznacza on “opóźnienie wejścia”, a w praktyce określa to, jak szybko sygnał generowany przez konsolę dociera do telewizora. Najlepiej, aby mieścił się on między 20 a 50 ms. To gwarantuje płynne działanie obrazu bez irytujących opóźnień. Pamiętaj o tym, że opóźnienie przekraczające 50 ms jest już bardzo mocno zauważalne, na czym cierpi Twoja przyjemność z wirtualnej rozgrywki. Co ważne, ogromny wpływ na wartość input lagu w telewizorze mają gatunki gier, po które najczęściej sięgasz. Fani strzelanek, bijatyk czy też gier przygodowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czas reakcji ma w nich istotne znaczenie. Nie ma przecież nic bardziej irytującego niż porażka, która wynika nie z braku umiejętności czy refleksu, a sprzętu nie nadążającego za wymaganiami gry. Zatem jeśli należysz do tej grupy, warto sięgnąć po telewizor z niskim input lagiem – poniżej 20 ms.
     • HDR. Technologia High Dynamic Range, czyli szeroki zakres dynamiki obrazu, ma bardzo duże znaczenie dla czerpania przyjemności z grania. Ten parametr warunkuje zachowanie odpowiedniego kontrastu obrazu. Dzięki jego obecności możesz liczyć na to, że bez problemu zauważysz każdy szczegół niezależnie od tego, czy scena w grze jest jasna czy ciemna. Co ważne, Playstation 5 samodzielnie wykrywa HDR w telewizorze i dostosowuje do niego swoje ustawienia.
     • Złącza i porty. Zadbaj przede wszystkim o HDMI zgodne ze standardem 2.1. Starsze może spowodować m.in. spadek szybkości przesyłania sygnału między konsolą a telewizorem. Jeśli chcesz zachować możliwość podłączenia do odbiornika innych urządzeń takich jak np. dekoder czy głośniki, sprawdź, czy posiada wystarczającą liczbę portów.

    Proponowane telewizory do konsoli PS5

    Bardzo dobrą jakość rozgrywki zapewni Telewizor SONY KD-65X75WL. Model cechuje stabilna podstawa Slim Blade z dwoma rodzajami ustawień. Częstotliwość odświeżania utrzymana jest na poziomie 60 Hz. Do tego do dyspozycji oddano złącze HDMI 2.1, które obsługuje funkcję ALLM. Minimalizujesz nim input lag i zyskujesz dostęp do szybkiego gamingowego menu.

    Znakomitym wyborem będzie także Telewizor HISENSE 65U7KQ w którym wykorzystano technologię QLED. To bardzo dobry model do rozgrywek na PS5 w dużej mierze dzięki aż 384 strefom podświetlenia miniLED, Hisense 65U7KQ. Zapewne docenisz funkcję ALLM i VRR oraz wysoką częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz.

    Świetnym telewizorem do PS5 jest również Samsung QE65Q77C, który gwarantuje wysoką jakość obrazu. 65-calowy ekran, jak również łatwy w obsłudze panel ustawień pozwoli Ci wznieść wirtualną rozrywkę na nowy poziom. Możesz skonfigurować wszystkie niezbędne parametry do swoich potrzeb, a wśród nich m.in. działanie upłynniacza ruchu czy też proporcje obrazu i kontrast kolorów. Nie bez znaczenia jest również technologia Quantum HDR, która zapewnia możliwość dostrzeżenia wszystkich szczegółów gier – nawet przy bardzo jasnym lub ciemnym obrazie. Co więcej, producent wyposażył telewizor również w funkcję adaptacji dźwięku. To prosta droga do przystosowania brzmienia głośników do warunków w Twoim salonie lub pokoju do gier.

    playstation 5 z napędem czy bez
    czy gry z ps4 będą działać na ps5
    jaki tv do ps5
    Praktyki zawodowe - Serwis PoznańGame Box Serwis
    Używana PS5Game Box Serwis
    Używana konsola PlayStation 5 i PlayStation 4 z OLXGame Box Serwis
    ds4windows aplikacja dla PCGame Box Serwis
    Pady PS4 do PC i laptopaGame Box Serwis