Czy gry na PS4 można uruchomić na konsoli najnowszej generacji, czyli PS5? Z pewnością zastanawiają się nad tym miłośnicy kultowych produkcji, z którymi nie chcą się rozstawać po przesiadce na nowszy model urządzenia od Sony. Czy japoński producent zadbał o to, aby gry na PS4 były kompatybilne z PS5? Które z nich są niedostępne dla użytkowników PlayStation 5? Sprawdź!

czy gry z ps4 będą działać na ps5

Czy wszystkie gry z PS4 działają na PS5? Przegląd kompatybilności

Czy gry z PS4 będą działać na PS5? Odpowiedź brzmi: tak, jednak są pewne wyjątki od reguły. Wszystko dzięki temu, że w przypadku PlayStation 5 możliwa jest wsteczna kompatybilność z PlayStation 4. Dzięki niej możesz odpalić na PS5 gry z jej odpowiednika starszej generacji.

To, że PS5 otrzymało wsparcie Game Boost oznacza, że możliwe jest zwiększenie liczby klatek na sekundę, bądź też zwiększenie płynności rozgrywki w grach z poprzedniej konsoli. W grę wchodzi działanie mocy obliczeniowej PS5. Możesz liczyć na rozdzielczość dopasowaną do Twojego telewizora w bonusie z dodatkowymi efektami graficznymi.

Wykorzystanie potencjału kompatybilności wstecznej oznacza, że możesz spodziewać się lepszej jakości rozgrywek. Z powodzeniem można powiedzieć, że większość gier działa w 60 klatkach na sekundę. Niektóre tytuły przechodzą przez to mocny “lifting”. Rozgrywki wchodzą na wyższy poziom, a szczególnie biorąc pod uwagę ich płynność. PS5 to synonim braku zacinania się.

Jak ze wszystkim, napotkasz także na kilka ograniczeń. W praktyce mowa o kilku tytułach, których niestety nie odpalisz na najnowszej konsoli od japońskiego potentata. Podobny “opór” napotkasz ze strony pada z PS4. O ile będzie działał na PS5, o tyle musisz liczyć się z tym, że nie wyświetlisz menu Share, ani też nie skorzystasz z kamery HD do PS5 w grach z jej poprzedniczki.

Jak sprawdzić, czy Twoja gra z PS4 będzie działać na PS5?

Czy gry z PS4 działają na PS5? To pytanie nurtuje wielu posiadaczy tytułów wydanych na potrzeby konsoli starszej generacji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, prawie wszystkie gry na PS4 można odpalić na PlayStation 5, a to wszystko dzięki wstecznej kompatybilności. Wystarczy włożyć płytę do napędu lub ściągnąć grę przypisaną do Twojego konta w SEN (Sony Entertainment Network).

Pozostaje jednak kwestia tego, czy można samodzielnie sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie tytuł będzie działał bez zarzutu na nowszym modelu konsoli PlayStation. Okazuje się, że jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wszystko za sprawą aktualizacji treści w PlayStation Store. Sony zdecydowało się na wzbogacenie opisów gier wydanych na PS4 o informację, czy interesująca Cię produkcja jest kompatybilna z PS5. W większości przypadków producent zadbał o to, aby zaktualizowane wersje gier spełniały wymagania konsoli najnowszej generacji.

W niektórych specyfikacjach można natknąć się na komunikat producenta o tym, że uruchomienie gry z PS4 na PS5 wymaga aktualizacji oprogramowania systemu do najnowszej wersji. Ponadto zaznacza również, że niektóre funkcje z wersji na PS4 mogą być niedostępne na młodszej z konsol. Na oficjalnej stronie PlayStation znajduje się pełna lista tytułów, które są niekompatybilne z PS5.

Korzyści z grania w tytuły PS4 na konsoli PS5

Wspomnieliśmy już o technologii Game Boost, ale warto jeszcze przyjrzeć jej się bliżej. Daje Ci ona dostęp do większej mocy, co przekłada się na wejście na wyższy poziom rozgrywek. Mowa zarówno o szybkości, jak również większej ilości klatek na sekundę.

Gry z PS4 na PS5 odpalają się bardzo dobrze. Możesz zapomnieć o ekranach wczytywania. To wszystko dzięki zaktualizowanym patentom. Japoński producent zadecydował, że gry na PS4 będą uruchamiane na next-genie. Niepotrzebna jest więc żadna ingerencja w ich kod od strony deweloperów. O wszystkie zamiany zadba następczyni konsoli podczas uruchamiania danego tytułu. W jaki sposób? Poprzez upewnienie się, czy przystosowano go do wykorzystywania dodatkowych zasobów next-gena. Efekt? Znacznie sprawniejsze działanie.

Lista popularnych gier z PS4 dostępnych na PS5

Wiele gier dostępnych na PS4 lub starsze generacje konsoli zdążyło już uzyskać status legendarnych. Wielu amatorów wirtualnej rozrywki lubi do nich wracać i na nowo odkrywać radość z grania. Co ważne, PlayStation doskonale zdaje się z tego sprawę, dlatego udostępnia swoim klientom katalog, w którym znajdziesz ponad 4000 gier dostępnych również na PS5. Dzięki ulepszonym parametrom tej ostatniej możesz liczyć na całkiem nowe doświadczenia z gry i kontynuować w momencie, gdzie skończyłeś na PS4. Jest to możliwe dzięki przeniesieniu danych ze starszej konsoli na nowszą.

Jakie gry z PS4 kompatybilne z PS5 cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników?

Jednym z najpopularniejszych tytułów jest “The Last of Us Part II”, którego akcja dzieje się pięć lat po ekstremalnej podróży przez Stany Zjednoczone dwójki głównych bohaterów – Ellie i Joela. Postanowili zatrzymać się w Jackson, w stanie Wyoming. Udało im się odnaleźć spokój mimo tego, że wciąż czyhają na nich zarażeni, jak również mocno zdeterminowani ocalali. Ich świat znów się zawalił za sprawą jednego wydarzenia, a Ellie zmuszona jest wyruszyć w drogę i szukać sprawiedliwości. Podczas kolejnej eskapady mierzy się z konsekwencjami swoich decyzji.

Kolejną pozycją, która jest wysoko wśród najpopularniejszych tytułów jest “God of War”. Obserwujesz losy Kratosa, który ponownie stawia się w roli ojca. Syn Atreus traktuje go jako mentora, Kratos jest jego obrońcą. Za wszelką cenę chce, aby ojciec go szanował. Czeka ich niebezpieczna podróż z zemstą na bogach Olimpu i zamieszkaniem pośród skandynawskich potworów i bóstw w tle. W tym świecie nie ma miejsca na przebaczenie. To nieustanna walka o przetrwanie. Nowa odsłona gry to spotkanie z jej charakterystycznymi cechami takimi jak brutalna walka i zapierające dech w piersiach starcia z bossami.

Na uwagę miłośników wirtualnej rozrywki z pewnością zasługuje nasza kolejna pozycja, czyli “Days Gone”. Dzięki niej możesz przenieść się do postapokaliptycznej rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej na ich północno-wschodnim wybrzeże. Głównym bohaterem gry jest motocyklista, Deacon St. John – wyjęty spod prawa łowca nagród, który szuka sensu życia w kraju, gdzie na każdym kroku patrzy śmierci w oczy. Wcielając się w niego musisz zrobić wszystko, aby przetrwać – przeszukiwać osady, wytwarzać cenne uzbrojenie i dokonywać jego wymiany.

Kolejną pozycją w zestawieniu jest “Horizon Zero Dawn”. Wcielasz się w postać Aloy, młodej łowczyni, które wyrusza w podróż, aby odkryć swoje przeznaczenie. Jesteś z nią w świecie w którym ludzkość nie jest już gatunkiem, który dominuje. Obserwujesz panujące biegające swobodnie maszyny i naturę, która przejęła “władzę” nad ruinami już dawno zapomnianej cywilizacji.

Nie może także zabraknąć tak topowego tytułu, a dokładniej “Ratchet & Clank”. Ta kultowa gra zyskała nową, rozbudowaną fabułę. Możesz liczyć na jeszcze więcej niezwykłych emocji z solidną dawką akcji. Nowe grafiki i efekty sprawiają, że chętnie wchodzisz w świat bohaterów filmu animowanego pod tym samym tytułem, który miał premierę w 2016 roku.

Jesteś fanem strzelanek akcji i RPG? Nie możesz przejść obojętnie obok drugiej części “Tom Clansy’s The Division”. To niezwykle emocjonująca gra, w której wcielasz się w tytułowego bohatera. Akcja dzieje się w Waszyngtonie, który po szaleńczej epidemii jest jednym z najpilniej strzeżonych miejsc na świecie. Twoim zadaniem jest zrobienie wszystkiego, aby nie dopuścić do upadku narodu.

Nie sposób nie wspomnieć o grze “Crash Bandicoot 4: Najwyższy Czas”, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi rozgrywek na konsoli od japońskiego potentata. Przygotuj się na powrót tropów i ich atak. Mowa jednak nie tylko o świecie, ale całym multiwersum. Crash i Coco łączą cztery maski kwantowe i tym samym ratują sytuację. Masz do dyspozycji nowe umiejętności, więcej grywalnych postaci, no i rzecz jasna alternatywne wymiary. Przygotuj się na walkę z przeolbrzmimi wrogami i dużą dawkę emocji.

Które gry PS4 nie będą działać na PS5?

O ile jak już wspomnieliśmy, 99 procent tytułów z powodzeniem odpalisz na PS5, o tyle nie można tego powiedzieć o takich jak:

   • Robinson: The Journey,
   • We Sing,
   • Hitman Go: Edycja Ostateczna,
   • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One,
   • Just Deal With It!,
   • Shadwen.

  To nie zmienia jednak faktu, że wachlarz propozycji do PlayStation 5 jest ogromny i może Cię przenieść na wyższy poziom rozrywki.

  playstation 5 z napędem czy bez
  czy gry z ps4 będą działać na ps5
  jaki tv do ps5
  Praktyki zawodowe - Serwis PoznańGame Box Serwis
  Używana PS5Game Box Serwis
  Używana konsola PlayStation 5 i PlayStation 4 z OLXGame Box Serwis
  ds4windows aplikacja dla PCGame Box Serwis
  Pady PS4 do PC i laptopaGame Box Serwis