Japoński potentat Sony nie daje łatwego orzechu do zgryzienia. Proponuje dwie wersje konsoli PlayStation 5 – wyposażoną w napęd i tą, w której na próżno go szukać. Mimo że ich parametry są zbliżone, różnią się od siebie ceną. W grę wchodzi również możliwość uruchamiania gier z płyt, bądź tylko i wyłącznie w cyfrowym formacie. Jeśli więc stoisz przed dylematem pt. jaki model PS5 wybrać, to już śpieszymy z podpowiedzią.

playstation 5 z napędem czy bez

PlayStation 5 z napędem czy bez?

Największych potentatów na rynku nie trzeba nikomu przedstawiać. Wśród nich jest nikt inny jak japońska firma Sony. Zaserwował on niełatwy orzech do zgryzienia, a mianowicie – wybór pomiędzy PlayStation 5, a PlayStation 5 Digital. Sęk w tym, że oba modele oferują taką samą moc. Różnią się jednak m.in. ceną i tym, że producent nie wyposażył drugiego z nich w napęd.

Co prawda za wariant z napędem trzeba zapłacić więcej, ale pozostawia większą dowolność w wyborze nośników gier, czego nie można powiedzieć o PS5. Tutaj jesteś zmuszony w inwestycję w ich cyfrowe odpowiedniki. Pojawia się więc pytanie: czy do PS5 digital można podłączyć napęd? Tak, ale tu znów musisz przygotować się na koszty. Suma summarum na próżno jest szukać oszczędności. Stąd też pytanie pt. PS5 z napędem czy bez wymaga nieco szerszej analizy.

PS5 digital, a napęd – różnice

Zarówno PS5, jak i PS5 digital to inwestycja w takie same podzespoły z tą małą różnicą, że w modelu digital na próżno szukać napędu optycznego. Możesz więc spodziewać się po nich takiej samej prędkości i wydajności. Inwestując w model digital masz jednak możliwość odtwarzania filmów DVD, jak również Blu-ray. Co więcej – możesz liczyć na większą dostępność konsoli w sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

A co w trawie piszczy w kwestii specyfikacji technicznej?

   • W obu modelach masz do czynienia z identycznym CPU – 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2.
   • GPU – w obu modelach producent proponuje 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość) z tym, że w wersji digital jeszcze dochodzi zmodyfikowana architektura RDNA 2.
   • Pamięć operacyjna w obu modelach, to 16 GB GDDR6/256-bit.
   • Przepustowość pamięci utrzymuje się na poziomie 448 GB/s.
   • Pamięć wewnętrzna to customowy dysk SSD 825 GB.
   • Przepustowość I/O (in-out) – 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana).
   • Możliwość rozszerzenia pamięci – dysk SSD (NVMe).
   • Napęd optyczny – w PS5 brak, natomiast w PS5 digital – 4K UHD Blu-ray.

  A co z grami i kontrolerami? Zazwyczaj obie konsole mają w zestawie gry lub dodatkowe pady. Możesz zainwestować w gry korzystając z PlayStation Store – oficjalnego sklepu online z cyfrowymi. Po dokonaniu płatności masz już je przypisane do konta – co istotne na stałe. Jeśli wolisz natomiast model subskrypcyjny, to potentat daje Ci do dyspozycji PlayStation Plus (PS+) Essential, co w praktyce oznacza opcję abonamentową. Możesz pobrać z sieci w każdym miesiącu kilka wybranych gier. Jeśli chcesz grać w gry w trybie multiplayer online, to musisz zainwestować w Subskrypcję PS+.

  Jak widzisz, oba modele mają wiele mocnych stron i zbliżonych do siebie parametrów. Inwestując w PS5 digital masz możliwość odpalania gier poprzedniej generacji, jak również filmów DVD i Blu-ray w jakości 4K Ultra HD. Dobrze sprawdzi się także wtedy, kiedy łącze internetowe nie należy do najszybszych i nie chce Ci się czekać kilku dni na pobranie gry. Tą z płyty odpalisz znacznie szybciej. Często wystarczy kilkanaście minut w bonusie z kilkoma na pobranie dodatkowej aktualizacji.

  Jeśli zwracasz uwagę nie tylko na parametry techniczne konsoli do gier, ale również na jej design i rozmiar, to ta informacja jest dla Ciebie. Standardowe Playstation 5 z napędem jest nieco większe niż PS5 Digital Edition co przekłada się na to, że pierwszy z modeli potrzebuje wygospodarowania większej przestrzeni. Drugi natomiast będzie znakomitą alternatywą, jeśli w Twoim salonie lub pokoju gier masz mało miejsca.

  Nie bez znaczenia pozostaje także łatwość obsługi. Obie konsole od Sony posiadają bardzo intuicyjny interfejs, dzięki czemu nawet początkujący gracze nie mają problemu z poruszaniem się po nim. Wersja PS5 Digital ponadto nie wymaga od Ciebie konieczności przechowywania fizycznych nośników. Masz również natychmiastowy dostęp do gier cyfrowych – oczywiście jeśli Twój internet wykazuje się odpowiednią wydajnością. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wielu doświadczonych graczy lubi mieć na półkach swoje ulubione tytuły i je kolekcjonować, dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wersja podstawowa z napędem optycznym. Co ciekawe, możesz go dokupić i zamontować w PS5 Digital, ale tylko jeśli Twoja konsola należy do grupy modeli CFI-2000 – slim, tak jak np. PS5 Slim Digital D Chassis. Numer modelu znajdziesz na spodzie urządzenia (jeśli jest ustawione pionowo).

  Jak podłączyć napęd optyczny do konsoli PS5?

  Możesz to zrobić w kilku dość prostych krokach. Pamiętaj o tym, aby przed podłączeniem go umieścić konsolę na płaskiej powierzchni – koniecznie na miękkiej ścierce.

  W pierwszym kroku musisz przejść do centrum sterowania, aby następnie wybrać opcję ZASILANIE > Wyłącz konsolę PS5. Poczekaj aż ekran zgaśnie, a wskaźnik zasilania będzie migał na biało, żeby potem również zgasnąć. Następnie odłącz kabel zasilania sieciowego, i  przewody. Daj moment konsoli, musi trochę ostygnąć. Kiedy już będzie zimna, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest umieszczenie modelu spodem do góry. Jego przednią stronę musisz ułożyć do siebie. Wygodniej Ci będzie zdjąć stopki poziomej podstawki. Teraz czas na uniesienie pokrywy z kółkiem z konsoli. Wszystko po to, aby odłączyć zaciski i ją zdjąć. To moment na to, aby dopasować zaciski napędu optycznego do dwóch otworów (mowa o tych, które producent oznaczył odwróconym trójkątem). Teraz mocno je wciśnij i poczekaj aż usłyszysz kliknięcie.

  Pozostaje Ci zamontowanie pokrywy z kółkiem, jak również stopki podstawki poziomej, które dołączono do napędu. Twoim zadaniem jest dopasowanie zacisków osłony do właściwych otworów konsoli. Wciśnij je aż usłyszysz kliknięcie. To już prawie koniec. Musisz znów podłączyć kabel zasilania sieciowego, jak również przewody. Włącz zasilanie. Stopki i pokrywę (o których wspomnieliśmy w pierwszych krokach) odłóż w bezpieczne miejsce. Koniec końców, aby sparować napęd z konsolą musisz mieć dostęp do sieci.

  Cena gier cyfrowych i pudełkowych

  Playstation 5 z napędem czy bez? Takie pytanie warto sobie zadać, zwłaszcza jeśli interesują Cię ceny tytułów dostępnych na obie wersje konsoli.

  Świat gier wideo bardzo dynamicznie się rozwija, więc kwestią czasu było to, aby rynek w dużej części przeniósł się do przestrzeni cyfrowej. Obecnie to właśnie w niej mamy do czynienia z największą dystrybucją tytułów na konsole. Nie oznacza to jednak, że nie można nigdzie dostać mniej lub bardziej popularnych tytułów w wersji pudełkowej – na nośnikach fizycznych. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że trend na zakupy w sklepie PlayStation Store stale przybiera na sile.

  Zatem jak prezentują się ceny gier cyfrowych i pudełkowych? Dla wielu osób odpowiedź będzie dość zaskakująca. Mogłoby się wydawać, że gry w wersji digital są tańsze od tradycyjnych z uwagi na to, że odpadają koszty m.in. transportu, magazynowania czy też związane z innymi etapami ich dystrybucji. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że za gry cyfrowe na PS5 trzeba zapłacić tyle samo co za tytuły na nośnikach fizycznych. Co ciekawsze – czasem są nawet od nich nieco droższe. W dedykowanych sklepach można polować na promocje, jednak są one ograniczone czasowo lub dotyczą tytułów, które Cię nie interesują.

  Co ważne, gry cyfrowe zakupione w PlayStation Store nie podlegają zwrotowi z wyjątkiem sytuacji, gdy nie zdążyłeś pobrać zakupionego tytułu bądź też nie rozpoczęło się transmitowanie jego zawartości. Masz 14 dni na podjęcie decyzji. Jeśli jednak po pierwszym przetestowaniu gry zauważysz w niej błędy – możesz ubiegać się o zwrot środków.

  Zgodnie z prawami konsumenta, gry pudełkowe kupione przez internet możesz zwrócić do 14 dni – bez podania przyczyny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zakupów stacjonarnych – sklepy mogą, ale nie muszą przyjąć towaru.

  Pamiętaj również o tym, że gry pudełkowe można w każdej chwili sprzedać, dzięki czemu możesz liczyć na zwrot części pieniędzy. W grę wchodzi także wymiana z innymi pasjonatami gier wideo. W sieci możesz znaleźć dedykowane fora czy też grupy w mediach społecznościowych, które ułatwiają przeprowadzenie transakcji.

  PS5 Digital – czy się opłaca?

  PS5 Digital czy z napędem? Wersja bez niego jest tańsza o kilkaset złotych w porównaniu do tej, która go posiada. Musisz jednak mieć na uwadze to, że jest trudno dostępna – zwłaszcza jeśli chodzi o internetowe elektromarkety. Ponadto uwzględnij również koszty użytkowania. Jak już wspomnieliśmy, za gry cyfrowe w PlayStation Store lub innych podobnych miejscach musisz zapłacić tyle samo lub nawet więcej niż za pudełkowe. Co prawda możesz pokusić się o dokupienie napędu optycznego i podłączenie go do konsoli. Dzięki temu zwiększysz też jej funkcjonalność o możliwość np. oglądania filmów na DVD czy Blu-ray. To jednak generuje kolejne koszty.

  Jeśli jesteś zwolennikiem rozwiązań cyfrowych, lubisz mieć niemal natychmiastowy dostęp do dziesiątek czy setek gier wideo lub nie chcesz zajmować przestrzeni w mieszkaniu półkami pełnymi gier pudełkowych, PS5 Digital Edition może być dla Ciebie trafionym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak o tym, aby zadbać o szybkie i stabilne łącze internetowe – w przeciwnym razie wygoda użytkowania nie będzie zadowalająca.

  Zatem która wersja jest dla Ciebie? Rozważ wszystkie za i przeciw. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom dokonasz właściwego wyboru.

  playstation 5 z napędem czy bez
  czy gry z ps4 będą działać na ps5
  jaki tv do ps5
  Praktyki zawodowe - Serwis PoznańGame Box Serwis
  Używana PS5Game Box Serwis
  Używana konsola PlayStation 5 i PlayStation 4 z OLXGame Box Serwis
  ds4windows aplikacja dla PCGame Box Serwis
  Pady PS4 do PC i laptopaGame Box Serwis