Czy gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X ?

Jakie gry Xbox 360 działają na Xbox Series X? To pytanie zadaje sobie wielu pasjonatów interaktywnej rozrywki, którzy przesiadają się z konsoli starszej generacji na tą najnowszą od Microsoftu. Amerykański gigant nie zawodzi – Xbox Series X kompatybilność wsteczna to gorący temat, któremu przyjrzymy się nieco bliżej. O czym mowa? Sprawdź!

Wsteczna kompatybilność Xbox Series X z grami Xbox 360 – przegląd

Na początku warto wyjaśnić, czym jest wsteczna kompatybilność. W telegraficznym skrócie to funkcja, dzięki której możesz uruchamiać gry, które wydane były na starsze konsole od Microsoft.  

Jeśli zastanawiasz się, czy gry, które uwielbiałeś w trakcie korzystania z Xbox 360 pójdą na Xbox Series X, to możemy Cię poniekąd uspokoić. Jak podaje w oficjalnym komunikacie potentat, jeśli weźmiesz na tapet cyfrowe tytuły będące częścią katalogu gier z kompatybilnością wsteczną, to możesz spać spokojnie. Pojawią się one automatycznie w sekcji “Gotowe do instalacji”. Musisz jednak wiedzieć, że tak jak kompatybilność wsteczna ma wiele plusów, tak też pojawia się przysłowiowa łyżka dziegciu. W praktyce mowa o tym, że nie wszystkie tytuły z Xbox 360 pójdą na Xbox Series X. Lista tych kompatybilnych dostępna jest na oficjalnej stronie Xbox (xbox.com).

A co w przypadku gier, które znajdują się na dysku? Jeśli znajdują się w katalogu gier z kompatybilnością wsteczną, to musisz go podłączyć. Następnie uzbrój się w cierpliwość. Poczekaj, aż konsola zacznie pobierać gry na twardy dysk. Musisz jednak wiedzieć, że aby grać w dany tytuł, płyta będzie musiała znaleźć się w napędzie konsoli. 


Koniec końców pamiętaj o tym, że szukając odpowiedzi na pytanie pt. czy gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X i będę musiał za nie płacić, to uspokajamy – kompatybilność wsteczna Xbox Series X jest bezpłatna. Co więcej, z pomocą technologii takich jak Auto HDR i Xbox FPS Boost możesz znacząco zwiększyć komfort rozgrywek.

Jakie gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X? Lista tytułów

Microsoft daje Ci do dyspozycji tysiące gier. Jeśli chcielibyśmy omówić każde z osobna, to zabrakłoby nam dnia, a może nawet i nocy. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie listę najbardziej popularnych tytułów. Czy warto na nie zwrócić uwagę? To już oceń sam. Z grami jest podobnie jak z gustem. Podobno się o nim nie dyskutuje, a ponadto mówiąc już zupełnie poważnie, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od rozgrywek i z jaką fabułą jest Ci najbardziej po drodze. 

  • Call of Duty: Black Ops II

To jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych tytułów, za którym tęsknili posiadacze konsoli Xbox 360. Gra funduje niesamowitą podróż do przyszłości, gdzie toczy się walka o przetrwanie w stylu “zimnej wojny” w nowym wydaniu. Wcielając się w głównego bohatera masz szansę korzystać z zaawansowanej technicznie broni. Call of Duty to absolutny must have dla każdego miłośnika strzelanek, które dostarczają emocjonującej rozrywki na najwyższym poziomie – zwłaszcza w duecie z funkcjonalnościami Xbox Series X.

  • Assassin’s Creed II

Kolejna pozycja na naszej liście, która na przestrzeni lat zyskała miano kultowej. Assassin’s Creed II musi pojawić się w Twoim repertuarze, jeśli lubisz gry przygodowe i akcji. Wcielasz się w głównego bohatera, młodego człowieka – Ezio Auditore da Firenze, który został zdradzony przez rody dzierżące w swoich rękach władzę nad Italią. Wyruszasz w niesamowitą podróż, a jej motywem przewodnim jest zemsta. Robisz wszystko co w Twojej mocy, aby wyplenić zło, a tym samym zwrócić honor swojemu rodowi. Niestrudzenie walczysz nie tylko o sprawiedliwość, ale również wolność. 

  • Red Dead Redemption

Przenosisz się do Ameryki Północnej, a dokładnie, do 1911 roku. Masz do czynienia ze schyłkiem Dzikiego Zachodu i wcielasz się w rolę byłego bandyty. John Marston, bo o nim mowa, znów zostaje wezwany do tablicy. Agencji federalni grożą jego rodzinie. Nie pozostaje mu nic innego, jak tylko chwycić za broń. Chce dopaść gang, który tworzą jego byli przyjaciele. Bądź świadkiem strzelanin na bezdrożach i obserwuj jak Marston próbuje skończyć ze swoją krwawą przeszłością. 

  • Grand Theft Auto IV

Kto nie słyszał o legendarnym “American Dream”? Dla głównych postaci wykreowanych w GTA IV ma on różne oblicza. Niko Bellica marzy o ucieczce od mrocznej przeszłości. Jego kuzyn, Roman, utożsamia go z fortuną w Liberty City. Problem polega jednak na tym, że ciążą na nich spore długi. Nie pomaga również fakt, że czyhają na nich szemrane cwaniaczki, złodzieje, a nawet socjopaci. Z każdym kolejnym etapem rozgrywki możesz przekonać się na własnej skórze o tym, że ich pragnienia to tylko iluzja, bo w mieście jedynie bogaci mogą żyć pełnią życia.

  • The Witcher 2

Wiedźmin Geralt z Rivii stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi oczyścić swoje dobre imię i ujawnić zagrażający jego bliskim oraz światu spisek. Jest świadkiem wszechobecnego chaosu. Królestwa obracają się w zgliszcza. Sięgając po ten tytuł będziesz świadkiem niesamowitej fabuły i często zaskakujących wydarzeń. Wejdziesz w świat, z którym ciężko będzie Ci się rozstać. Do tego zapierająca dech w piersiach grafika, która sprawia, że czujesz się jakbyś był świadkiem wydarzeń na żywo. 

  • Fable II 

Fable II to jedna z tych gier na Xbox 360, która w dniu premiery nie była dostępna na żadną inną konsolę – i tak pozostało do dziś. To sprawiało, że przez wielu graczy uważana była za swego rodzaju “Święty Graal”. To sequel pozycji wydanej na pierwszą generację konsoli Xbox. Odpalając ją ponownie przenosisz się w świat baśniowej krainy – Albionu. Różnica polega na tym, że akcja toczy się 500 lat później i można ją wyczuć natychmiast – do złudzenia przypomina bowiem epokę kolonialną. Możesz wcielić się zarówno w męską, jak i kobiecą postać. Co ważne, zastosowanie innowacyjnego trybu rozgrywki w czasie rzeczywistym to prosta droga do większej wolności podejmowania decyzji, a co za tym idzie, możesz odwiedzać lochy, tawerny czy grobowce i rozwijać swojego bohatera.

W ramach ciekawostki warto, abyś wiedział, że na topie jest obecnie jeszcze Fallout 3. Gra wyszła na Xbox 360 w pełnej polskiej wersji językowej – lektor i napisy. O ile odpalisz ją na Xbox Series X dzięki wstecznej kompatybilności, o tyle będziesz miał do czynienia wyłącznie z angielską wersją językową. Niestety nic nie da się w tej kwestii zrobić.

Jak grać w gry z Xbox 360 na Xbox Series X – instrukcja

Wiesz już na jakie gry Xbox 360 na Xbox Series X warto stawiać, teraz czas przejść do kwestii technicznych. Jak w nie grać? To, że możesz przeżywać emocje, które dostarczają poszczególne tytuły z konsoli Xbox 360 na Xbox Series X możliwe jest dzięki chmurze i uwzględnieniu przez Microsoft systemów operacyjnych starszych konsol.

Jak dowiedzieć się czy dana gra ma kompatybilność wsteczną? Wystarczy wejść do biblioteki gier, a dokładniej przejść przez następującą ścieżkę: Gry i aplikacje > Zobacz wszystko > Pełna biblioteka. Teraz naciskasz przycisk filtruj i wybierz Xbox 360

Jeśli chcesz grać w gry, które już posiadasz, to po prostu wkładasz dysk z danym tytułem do konsoli. Gdy stawiasz na wersję cyfrową gry z kompatybilnością wsteczną, szukaj jej na liście gier. Przechodzisz następującą ścieżkę: Gry i aplikacje > Zobacz wszystko > Pełna biblioteka > Posiadane gry. Naciskasz przycisk filtruj i wybierasz Gotowe do zainstalowania. 

Limitacje i możliwości wstecznej kompatybilności Xbox Series X

Jakie możliwości daje wsteczna kompatybilność Xbox Series X? Dzięki niej każdy gracz może odpalić swoje ulubione tytuły wyprodukowane na potrzeby konsol od Microsoftu starszej generacji: Xbox, Xbox 360 i Xbox One. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Najnowszy Xbox to m.in. krótszy czas wczytywania gier, większa płynność działania czy też wspomniana już implementacja HDR.

Pamiętaj jednak o tym, że w listopadzie 2021 roku Microsoft zakończył program wprowadzania wstecznej zgodności gier, który swoją drogą przeprowadził bez zarzutu. Wynika to z faktu, że amerykański gigant zetknął się z ograniczeniami licencyjnymi, prawnymi, jak również technologicznymi. W ostatnim “rzucie” wprowadził do biblioteki imponujących 76 tytułów. I więcej nie będzie.

Porady dla graczy – jak najlepiej wykorzystać gry z Xbox 360 na Xbox Series X?

Wiesz już jakie gry z Xbox 360 działają na Xbox Series X. Jak wykorzystać ich potencjał? Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych możesz cieszyć się wysoką jakością interaktywnej rozrywki nie tylko w domu, przed ekranem telewizora, ale również na komputerach czy też urządzeniach mobilnych. Możesz w każdej chwili odpalić swoją ulubioną grę na Xbox – o ile jesteś subskrybentem Game Pass Ultimate.

NAJNOWSZE WPISY:

słuchawki do xbox one jakie
xbox game pass jak działa
jaki dysk do Xbox Series S