Dysk do PS5 – jaki wybrać?

Wybór dysku do PS5 nie musi spędzać snu z powiek. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które będą determinować jego kompatybilność z konsolą. Nie bez znaczenia pozostaje także jego żywotność. Sprawdź więc, na który warto postawić.

jaki dysk ssd do ps5

Jakie są typy dysków kompatybilnych z PS5?

Jakie są rodzaje dysków? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: wewnętrzny i zewnętrzny. Czym się różnią? Sposobem podłączenia. Jak sama nazwa wskazuje, dysk wewnętrzny musi być umieszczony wewnątrz konsoli. Jego wymiana bardzo często będzie wymagała jednak rozkręcenia obudowy sprzętu. Inaczej jest w przypadku dysku zewnętrznego. Tutaj masz do czynienia z prostym podłączeniem do konsoli za pomocą kabla USB.

Sony umożliwia podłączenie zarówno dysku zewnętrznego, jak również wewnętrznego. Musisz jednak pamiętać o tym, że w przypadku zewnętrznego nie będziesz mógł grać w ulubione gry znajdujące się na dysku bezpośrednio z niego. Musisz skopiować je do pamięci konsoli, jeśli będziesz chciał ponownie zasiąść do rozgrywek. Uruchomisz jedynie gry ze starszej wersji od potentata, czyli PS4 działające w ramach wstecznej kompatybilności. 

Wśród modeli dostępnych na rynku możesz zdecydować się na nośnik 2,5 lub 3,5 cala. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku, kiedy postawisz na dysk w formacie 2,5”, wówczas będziesz mógł liczyć maksymalnie na około 5 TB pamięci. Nie bez znaczenia pozostaje także standard USB dysku. W przypadku konsoli PS5 możesz wybrać między dyskiem HDD i SSD. Warto, abyś wiedział, że stawiając na SSD otrzymasz szybsze urządzenie aniżeli w przypadku HDD. Nie spodziewaj się jednak tego, że gry będą działały lepiej, ale za to na pewno będą szybciej się uruchamiać, jak również ładować. Sięgając po SSD będziesz dłużej mógł go eksploatować. Wszystko ze względu na to, że masz do czynienia z mniejszą ilością ruchomych mechanicznych części w stosunku do dysku HDD. Za dyskiem HDD na pewno przemawia cena. To na który postawisz, jest już więc kwestią indywidualną.

Cechy najlepszego dysku SSD do PS5 – na co zwrócić uwagę?

Jaki dysk wewnętrzny do PS5? Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jeśli poważnie rozważasz rozszerzenie pamięci masowej w swojej konsoli. Pamiętaj jednak o tym, że producent stawia pewne ograniczenia w tej kwestii.

Sony zaleca, aby do rozbudowy wykorzystać dysk SSD M.2. Są to szybkie napędy półprzewodnikowe, które pasują zarówno do PS5, jak również PS5 Digital Edition. Kluczem do sukcesu jest postawienie na model dysku SSD M.2, który spełnia wymagania. W praktyce mowa o takich jak:

  • interfejs: Dysk SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4
  • pamięć masowa: od 250 GB do 8 TB,
  • typ urządzenia: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110
  • rozmiar łącznie z mechanizmem rozpraszania ciepła: szerokość max. 25mm, długość 30/40/60/80/110 mm, wysokość: max. 11,25 mm (max. 8 mm od góry płyty, max. 2,45 mm od spodu płyty),
  • prędkość odczytu sekwencyjnego: min. 5500 MB/s,
  • rodzaj gniazda: Socket (Key M).

Pamiętaj również o tym, że istotną kwestią jest wbudowany radiator. Jego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z nośnika. Dzięki niemu dysk zachowuje stabilność pracy, jak również lepszą wydajność. Ponadto konsola obsługuje dyski SSD M.2 jednostronne, a także dwustronne. Nie obsługuje natomiast dysków SSD M.2 SATA.

Jaki dysk zewnętrzny do PS5 wybrać? Tutaj Sony również stawia pewne wymagania. Jego pojemność powinna mieścić się w przedziale 250 GB – 8 TB. Do tego wchodzi w grę port SuperSpeed USB 5 Gb/s lub nowszy (USB SuperSpeed 10 Gb/s i USB SuperSpeed 20 Gb/s).

To, na jaki postawisz, w dużej mierze wynika z Twoich potrzeb. Do Twojej dyspozycji pozostają dyski 2,5 calowe, które mogą pomieścić w swojej pamięci do 5 TB danych. Na rynku znajdziesz również nieco większe modele (3,5 cala), które automatycznie mają większą przestrzeń do przechowywania danych – nawet do 8 TB. Jest jednak pewien “haczyk” – wymagają one dodatkowego zasilania sieciowego.

Przegląd topowych dysków SSD na rynku dla PS5

Przyjrzeliśmy się bliżej dyskom SSD, na które warto postawić. To modele, które są atrakcyjne zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym. Weźmy więc kilka na tapet. 

Pierwszym z nich jest dysk Kingston KC300. To urządzenie SSD M.2 znakomicie wykorzystuje najnowszy kontroler Gen 4×4 NVMe i zmodernizowaną pamięć masową, aby osiągać wysokie prędkości. W praktyce mowa o 7000 MB/s dla odczytu i 3900 MB/s w zapisie. Radiator niskoprofilowy wyposażony jest w wydajnie odprowadzającą ciepło grafenową powłokę. Wykonany jest z aluminium. Jaki jest średni czas bezawaryjnej pracy? W praktyce mowa nawet o 1 800 000 godzin. Jest więc na co zwrócić uwagę, nieprawdaż?

Kolejnym dyskiem, obok którego ciężko jest przejść obojętnie jest Samsung 980 Pro. Możesz liczyć na to, że będzie on o połowę szybszy od dysków wykonanych w technologii 3.0. Mowa o odczycie na poziomie 7000 MB/s i zapisie 5000 MB/s. Wszystko dzięki interfejsowi PCIe 4-tej generacji. O ile nie możesz liczyć na wbudowany radiator, o tyle producent rekompensuje to powłoką z niklu. Ta umożliwia rozprowadzenie ciepła, więc nie obawiaj się o nagrzewanie PS5. 

Niemniej wartym uwagi jest dysk ADATA LEGEND 960 MAX M.2 NVMe. Masz do czynienia z wysoką szybkością odczytu na poziomie 7400 MB/s. W przypadku zapisu mowa o 6000 Mb/s. Nic więc dziwnego, że umożliwia on zarówno szybkie kopiowanie danych, jak i bardzo szybki czas wczytywania się Twoich ulubionych gier. Tym razem producent zadbał o wbudowany radiator. Postawił na stop aluminium. Możesz więc śmiało liczyć na to, że będzie bardzo dobrze odprowadzać ciepło. Dzięki temu inwestycja w ten dysk jest niezwykle opłacalna – przekłada się na stabilną pracę i długą żywotność. 

Wydajnym dyskiem, któremy warto poświęcić uwagę jest także WD Black SN850X M.2 PCIe NVMe. Wyposażony jest w radiator – szybkość odczytu sekwencyjnego rzędu 7300 MB/s i zapis – 6300 MB/s. To umożliwi Ci czerpanie frajdy z grania w ulubione tytuły. Znakomite wczytywanie gier w duecie z mechanizmem, który odprowadza ciepło. To sprawia, że warto zainwestować się tym sprzętem. Możesz liczyć na jego żywotność, wydajność i stabilność.

Limitacje i możliwości wstecznej kompatybilności Xbox Series X

Zastanawiasz się nad tym, jak dodać dysk SSD M.2 do konsoli PS5? Już spieszymy z odpowiedzią. Postaw na dobrze oświetlone pomieszczenie wraz ze stołem na którym będziesz pracował. Przyda Ci się również śrubokręt krzyżakowy w duecie z małą latarką.

Zanim przystąpisz do działania, dotknij uziemionego metalowego przedmiotu. Cel? Usunięcie z ciała ładunków elektrostatycznych. Wszystko po to, aby nie dopuścić do uszkodzenia konsoli lub dysku SSD M.2. Pamiętaj o tym, aby nie włączać PS5 ze zdjętą pokrywą, ani też nie grać na takiej. W przypadku, kiedy używasz dysk po raz pierwszy w konsoli, to po jego instalacji będziesz musiał go sformatować. Pamiętaj jednak o tym, że zapisane na nim dane zostaną usunięte i nie będziesz mógł ich odzyskać. 

Przejdźmy więc do działania.

Skupmy się na instalacji dysku SSD M.2 (grupa modeli CFI-2000 – slim).

Pierwszy krok, to zdjęcie osłony z trójkątem. Aby zdjąć pokrywę należy wykręcić śrubę z osłony gniazda rozszerzeń. Teraz czas na wykręcenie śruby i podkładki, a potem na dopasowanie jej do rozmiaru dysku. Trzymaj jego krawędź i wyrównaj go z wycięciem na złączu rozszerzeń. Kolejny krok, to ustawienie go pod kątem do góry. Czas na jego włożenie do złącza. Musisz przechylić dysk w dół i zamocować go śrubą. Teraz załóż pokrywę gniazda rozszerzeń i dokręć ją śrubą. Potem załóż pokrywę z trójkątem. Teraz czas na zamocowanie stopek i podłączenie kabla zasilania sieciowego i przewodów. Musisz wyłączyć zasilanie. Na konsoli powinien się wyświetlić przewodnik formatowania. Postępuj więc zgodnie ze wskazówkami. Musisz przecież sformatować dysk. 

 

Instalacja dysku SSD M.2 w konsoli PS5 (grupa modeli CFI-1000).

Pierwszy krok, to wyłączenie konsoli i odłączenie wszystkich przewodów. Musisz poczekać, aż sprzęt ostygnie. Następny krok, to umieszczenie PS5 na płaskiej powierzchni. Zadbaj o to, aby była przykryta materiałem ochronnym. Musisz zdjąć pokrywę. Następnie ustaw sprzęt w taki sposób, aby logo skierowane było w dół, natomiast przycisk zasilania skierowany był na Ciebie. Teraz chwyć lewy górny róg pokrywy, a potem ją zdejmij. W tym celu pociągnij ją lekko w górę, a następnie w prawo. Kiedy się uniesie, zsuń ją. Musisz zadbać przy tym o stabilność konsoli.

Zwróć uwagę na gniazdo rozszerzeń. Jest one pokryte prostokątną, długą pokrywą, którą producent przymocował na górze za pomocą jednej śruby. Musisz ją wykręcić z pokrywy gniazda rozszerzeń. Potem czas na jej zdjęcie. Kolejny krok, to ostrożne odkręcenie śruby. Potem przesunięcie elementu dystansowego do rowka, który odpowiada rozmiarowi dysku. Musisz go chwycić za krawędź, a następnie ustawić równo z wycięciem na złączu rozszerzeń. Trzymaj go kątem w górę. Koniecznie wsuń dysk do końca, musi ułożyć się na płasko. Potem upewnij się czy drukowana płytka na dysku ustawiona jest równo z elementem dystansowym. Nie może ona blokować konstrukcji struktury chłodzenia.

Teraz czas na przechylenie dysku w dół. Potem zamocuj go za pomocą śruby do elementu dystansowego. Potem przejdź do założenia pokrywy gniazda rozszerzeń i koniecznie dokręć ją śrubą. Następnie musisz ją założyć (ustawiając z dala od górnej krawędzi na około 2 cm). Wsuń ją z powrotem na miejsce. Usłyszysz kliknięcie. Teraz podłącz kabel zasilania sieciowego, podstawę i przewody. Włącz zasilanie. Wyświetli się przewodnik formatowania dysku. Postępuj zgodnie z instrukcjami.

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące rozbudowy pamięci PS5

Dysk SSD M.2 do PS5 – dlaczego warto w niego zainwestować?
Dodanie dysku SSD M.2 pozwala pobierać, kopiować, jak również uruchamiać zarówno gry na PS5 i PS4 oraz aplikacje multimedialne. Dzięki temu możesz skutecznie zwiększyć ilość miejsca do przechowywania danych na konsoli. To z kolei gwarancja swobodnego przenoszenia tytułów między pamięcią w PS5, a dodatkowym dyskiem zewnętrznym lub wewnętrznym.

Dysk SSD M.2 i pamięć masowa USB – czym się różnią?
Na dysku SSD M.2 możesz grać w tytuły na PS5, jak również pobierać je bezpośrednio na dysk i tam też je aktualizować. W przypadku pamięci masowej USB nie możesz bezpośrednio grać z niej w gry – musisz skopiować dane do pamięci konsoli.

Czy mogę przechowywać część danych z jednej gry w pamięci konsoli, a pozostałą część na dysku SSD M.2?

Nie możesz. Dane muszą być przechowywane w tym samym miejscu.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI