PS4 Pro vs Xbox One X którą konsolę wybrać?

Xbox One X oraz PS4 Pro to obecnie dwie zdecydowanie najmocniejsze konsole do gier 8 generacji. Obie te serie mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. Osoby preferujące najlepszą wersję Xbox One podkreślają, że konsola ta jako jedyna oferuje prawdziwą grafikę w jakości 4K, podczas gdy w przypadku PS4 Pro mamy do czynienia z 4K „oszukanym”. Specjaliści zgadzają się co do tego, jednak w ten sposób bynajmniej nie otrzymujemy jeszcze rozwiązania. X Box-y co do zasady są bowiem uważane za sprzęt dosyć awaryjny. Kolejny istotny czynnik różnicujący to rzecz biblioteka gier, która dość znacząco różni się w przypadku obu tych konsol.

Co więc wybrać? Ultra mocny Xbox One X czy może najlepszy wariant PS4? Poniżej przedstawiamy wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące obu tych konsoli.

PS4 Pro vs Xbox One X wprowadzenie

PlayStation 4 Pro vs Xbox One X: porównanie

1. Grafika

Niektóre z najmodniejszych obecnie tytułów oferują naprawdę niesamowitą szatę graficzną. Zachody słońca oraz horyzonty w Red Dead Redemption 2, baśniowe wręcz lokacje w Sekiro – aby móc podziwiać je w pełnej krasie będziemy potrzebować naprawdę dobrego sprzętu.

Pod względem samej grafiki Xbox One X zdecydowanie góruje nad najlepszą wersją PS4. Konsola od Microsoftu oferuje grafikę w natywnym 4K o rozdzielczości aż 3840×2160 pikseli oraz świetną wydajnością na pułapie 30 fps.

Jak natomiast przedstawia się w tym aspekcie ps4 pro? Tutaj rozdzielczość jest już znacznie gorsza: 1920×2160. Co więcej, nie mamy do czynienia z 4K natywnym, jak w wypadku Xbox wersji X, lecz obraz jest skalowany do poziomu 4K.

Warto przy tym dodać, że grafika w grach to nie tylko kwestia mocy konsoli, ale również samej gry. Przykładowo, trzecia część Wiedźmina na Xbox X oraz PS4 Pro wygląda bardzo podobnie(właściwie trudno dostrzec jakąś różnicę). Jednak już odpalając Red Dead Redemption 2 na X-Box szata graficzna będzie naprawdę cudowna, znacznie lepsza niż na sprzęcie od Sony.

Jeżeli więc chodzi o samą jakość oprawy graficznej to odpowiedź na pytanie ps4 pro vs xbox one x jawi się jako oczywista: sprzęt od firmy Microsoft prezentuje się zdecydowanie korzystniej. Grafika to jednak bynajmniej nie wszystko, o czym przekonamy się w dalszej części tekstu.

2. PS4 Pro vs Xbox One X: biblioteka gier

Nie tak dawno temu ogromnym ciosem dla posiadaczy Xbox-ów oraz komputerów była wieść, iż gra twórców kultowej serii Dark Souls, a mianowicie Bloodborne ukaże się tylko i wyłącznie na PlayStation 4. Co gorsza, tytuł ten bynajmniej nie rozczarował: Bloodborne jednogłośnie został okrzyknięty jedną z najlepszych gier roku. Właściciele Xbox One mogli więc co najwyżej zaciskać zęby ze złości.

To jednak jeszcze nie koniec. Powszechnie uważa się, że biblioteka tytułów dostępnych na konsole od Sony jest po prostu bogatsza i trudno się z tym nie zgodzić. PlayStation ma również wyłączność na tak świetne gry, jak między innymi The Last of Us, God of War, Uncharted czy Horizon Zero Dawn.

Co prawda, wśród tytułów dostępnych jedynie na konsolach od Microsoft również warto wspomnieć chociażby Forza Horizon lub Gears of War. Nie oznacza to jednak, że można tutaj mówić o jakiejś równości na linii PS4 pro vs Xbox One X. Forza Horizon czy Gears of War to bowiem tytuły z pewnością świetne, ale nie kultowe ani też unikatowe. W bibliotece PS4 znajdziemy podobne gry o nie gorszej jakości. Z drugiej strony, odpowiedników tak kapitalnych tytułów, jak dostępne jedynie na PlayStation po prostu nie uświadczymy nigdzie indziej.

Ekskluzywne gry na konsolę PS4 Pro

Ekskluzywne gry robią robotę na PS4 Pro?

Do tego trzeba dodać jeszcze całkiem świeże i naprawdę kapitalne Death Stranding, które również wyszło na PS4 z pominięciem X-Box-ów. Ponadto, gracze powinni brać pod uwagę fakt, że owe różnice w bibliotekach gier dla obu konsol bynajmniej nie biorą się znikąd. Sony bowiem standardowo współpracuje z szeroką grupę firm develeporskich, które piszą tytuły specjalnie dla konsol z serii PlayStation. Oznacza to po prostu tyle, że również w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych świetnych gier, które będą dostępne tylko na PlayStation.

Jeśli więc chodzi o dostępność tytułów dla obu konsol to w tym wypadku porównanie PS4 Pro czy Xbox One X wypada na korzyść konsoli od Sony i to w sposób zdecydowany.

3. PS4 Pro czy Xbox One X – Cena

Xbox One X jest co prawda lepszy i mocniejszy, niż PS4 Pro, jednak równocześnie jest na premierę był zdecydowanie droższe. Na chwilę obecną rolę się odwróciły i to PS4 Pro jest droższa konsolą. Ciekawe jak to będzie wyglądało w przyszłości. 

Tym razem PS4 Pro vs Xbox One X znowu na rzecz sprzętu od Sony.

4. Dostępność starszych tytułów

Przed wyjściem na rynek najmocniejszych wersji Xbox oraz PS4 zarówno Sony jak i Microsoft zapewniały, iż gracze otrzymają dostęp także do starszych tytułów. Niestety, nie do końca tak się stało. Jeżeli chcemy zagrać na nowym sprzęcie w pierwszą część kultowej Red Dead Redemption, jedyną opcją będzie Xbox. To samo tyczy się również naszego rodzimego Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, który również niestety nie jest dostępny na PS4 i raczej się to nie zmieni. 

Tak więc PS4 Pro czy Xbox One X na korzyść platformy Xbox.

Biblioteka dostępnych gier Xbox One X

5. Problemy techniczne oraz inne kwestie

Obie konsole mają pewne usterki, na które dość często narzekają gracze. Mimo wszystko ewentualna naprawa PS4 Pro lub serwis Xbox One X nie muszą być drogie. Cały czas bardziej opłaca się zainwestować w swój sprzęt niż szukać używek po Internecie.

W przypadku PS4 Pro są to przede wszystkim:

  • 1. Głośna praca. W takim wypadku czyszczenie PS4 Pro to podstawa.
  • 2. BLOD – PS4 Pro miga na niebiesko
  • 3. Błędy CE i problemy z uruchomieniem systemu

W przypadku Xbox One X musimy natomiast brać pod uwagę:

  • 1. Zdarzające się uszkodzenia HDD i błędy systemu E
  • 2. Uszkodzenia napędu
  • 3. Problemy z układem graficznym

Teoretycznie wygląda na to, że mamy remis, jednak według graczy konsole X-Box niestety częściej ulegają awariom. To jednak jeszcze nie wszystko. Grając przez sieć musimy przygotować się na to, że X-Box co jakiś czas będzie dokonywać automatycznych aktualizacji, które nierzadko potrafią trwać naprawdę długo. PS4 jest pod tym względem zdecydowanie szybsze.

Kolejny problem z serią X-Box to dosyć specyficzny pad. W przypadku, kiedy lubimy grać np. w symulatory futbolu(FIFA, PES) konstrukcja pada od Microsoftu naprawdę może okazać się uciążliwa. Naprawa pada Xbox One może być częstsza niż u konkurencji. Pad do PS4 Pro jest mocniejszą konstrukcją która lepiej znosi trudy czasu.

Z drugiej strony, X Box pracuje naprawdę cichutko i to nawet po wielu godzinach pracy. Tym niemniej, w tym punkcie porównanie pt. PS4 pro czy Xbox One X znowu zapisujemy na rzecz konsoli od Sony.

6. Wsparcie dla VR

Niektórzy gracze uważają, że granie w technologii VR jest fanaberią, inni z kolei twierdzą, że chociażby Skyrim grany w VR to wprost mistrzostwo świata. Dodatkowo do tytułów dostępnych w technologii VR zaliczają się również np. Resident Evil 7 czy świetny Farpoint.

Najważniejsza informacja: Xbox One nie wspiera technologii VR. Jeżeli więc chcemy „przenieść się” do wirtualnego świata z pomocą okularów oraz specjalnych padów, pozostaje nam PS4.

7. Abonamenty

W tym punkcie trudno wskazać, która z konsol prezentuje się lepiej. Ceny abonamentów są podobne, tak samo jak liczba darmowych gier dostępnych w ramach wykupionego pakietu. Niektórzy uważają, że X-Box udostępnia ciekawsze tytuły, jednak to już jest rzecz indywidualnego gustu.

Pewnym plusem na rzecz PS4 może być fakt, że w Polsce zdecydowanie więcej osób ma właśnie konsole od Sony. Jeżeli więc kupujesz sprzęt z myślą o tym, żeby móc pograć ze znajomymi, którzy mają właśnie PS4, jedyną opcją będzie właśnie konsola od Sony. Z drugiej strony, X-Box umożliwia grę nie tylko z innymi użytkownikami tej konsoli, ale również z graczami pecetowymi, którzy korzystają z Windows 10.

Zamiast podsumowania

Co więc ostatecznie wybrać, ps4 pro czy xbox one x? Naprawdę trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co uważamy za priorytet: jeżeli chodzi o grafikę konsola od Microsoftu na pewno prezentuje się lepiej. Z drugiej strony, nie skorzystamy z tej fantastycznej oprawy graficznej żeby zagrać np. w Bloodborne lub The Last of Us, gdyż te tytuły nie są dostępne na X-Boxa.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI