Pad PS5 podłączony do PC

Jak podłączyć pad PS5 do PC – poznaj najlepsze metody

Stare konsole i gry mają swój urok, ale dawne rozwiązania technologiczne już niekoniecznie. Jednym z nich z pewnością była konieczność żmudnego konfigurowania padów od konsol, by dało się z nich korzystać również na pecetach. Dzisiaj nie tylko kontrolery są znacznie wygodniejsze, ale także dużo przystępniejsze. Prym w tym aspekcie wiodą przede wszystkim propozycje od Microsoftu, ale i Sony postanowiło zmienić swoje podejście. Szczególnie że coraz więcej tytułów do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla konsol PlayStation, debiutuje także na blaszakach (m.in. cykle The Last of Us i Uncharted). Tym bardziej warto wiedzieć, jak podłączyć pada DualSense do PC zarówno w przewodowy, jak i bezprzewodowy sposób.

Dziś przyjrzymy się różnym opcjom – musimy jednak zaznaczyć, że nasze porady skierowane są wyłącznie do użytkowników systemów Windows 10 lub 11. Niestety, starsze wersje nie wspierają kontrolera do PlayStation 5.

Podłączenie pada PS5 przewodowo do PC

Podłączenie pada PS5 do PC za pomocą przewodu USB

Oto najprostsze rozwiązanie, idealne dla osób, które od razu chcą włączyć się do gry. W tym przypadku do zabawy potrzebujemy wyłącznie kabla o końcówkach USB-C (podpinany do kontrolera) oraz USB-A (do komputera). System powinien automatycznie wykryć nowy sprzęt. Gdyby jednak mimo to nie został on rozpoznany później przez grę, powinniśmy przejść do ustawień konkretnego tytułu i wybrać opcję „kontroler bezprzewodowy”.

Zaletami tego rozwiązania są nie tylko prostota i szybkość, ale także możliwość korzystania nawet wtedy, gdy akumulator DualSense jest wyczerpany. Opcja w sam raz na szybką partyjkę ze znajomymi. Dużym plusem jest także brak konieczności ponownego parowania pada z konsolą PlayStation 5. Przełączanie się między platformami jest dzięki temu wyjątkowo płynne. Jedynym minusem będzie ciągła eksploatacja portu USB pada PS5 który prędzej czy później przy takim podłączeniu zacznie odmawiać posłuszeństwa. Często trafiają do nas takie egzemplarze. Naprawa pada PS5 będzie wiązała się z wymianą złącza USB i niepotrzebnymi kosztami więc lepiej zainteresuj się podłączeniem bezprzewodowym.

PS5 pad PC podłączony przez USB

Podłącz pada PS5 do PC przez Bluetooth

Nie ma się jednak co oszukiwać, dużo wygodniejszą opcją jest rozrywka bez przewodów, które mają tendencję do rozłączania się z komputerem w najgorszym możliwym momencie. Tu z pomocą przychodzi nam technologia Bluetooth, w którą wyposażone są zarówno pady DualSense, jak i większość współczesnych pecetów (zwłaszcza te gamingowe), czy laptopów. Jeśli nasz sprzęt nie jest wyposażony w odpowiedni moduł, możemy dokupić do niego specjalny odbiornik – to niedrogi i łatwy w instalacji gadżet. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy, jaką oferuje wersję standardu obsługi (wybieramy najnowszą), a także czy posiada tryb low latency, który zmniejsza opóźnienie. Uwierzcie, że ma to ogromne znaczenie dla komfortu gry, zwłaszcza w przypadku bijatyk pokroju Street Fightera czy Tekkena.

Przejdźmy do samego procesu parowania pada z pecetem. Zaczynamy od uruchomienia Bluetooth, następnie w systemie Windows wybieramy opcję „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Komputer zacznie wyszukiwać sprzęty możliwe do połączenia – sięgamy po DualSense i przytrzymujemy przyciski PlayStation oraz Share. Teraz wystarczy dodać kontroler, kiedy pojawi się on na liście.

Tak sparowany pad będzie współpracował z tytułami kompatybilnymi z biblioteką DirectInput. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać, że zadziała ze wszystkimi grami, zwłaszcza tymi premierowymi. Na szczęście i na nie znajdzie się sposób. Warto nadmienić, że pod komputerem można bardzo łatwo przetestować pada. W przypadku wykrycia problemów naprawa pada jest u nas jak najbardziej możliwa. Częstym problem jest tak zwany przez użytkowników dryfujący pad PS5. To nic innego jak problem z analogiem, sprawdź czy nie borykasz się już z tym problemem.

Konfigurowanie pada PS5 do PC – interfejs XInput

W przypadku niektórych pozycji zmuszeni będziemy sięgnąć po rozwiązania opracowane przez Microsoft z myślą o kontrolerach rodem z Xboksów. Jak wykorzystać zalety największego konkurenta Sony? Otóż pomoże nam w tym platforma Steam, a dokładniej tryb Big Picture. Wystarczy go uruchomić, by automatycznie nadać padowi PS5 ustawienia odpowiadające urządzeniom „giganta z Redmond”, tym samym czyniąc go kompatybilnym z XInput.

Plusem tego rozwiązania jest możliwość wpłynięcia na wiele opcji sprzętu, w tym m.in. przypisania funkcji przyciskom, skonfigurowania wibracji czy czułości analogów. A co jeśli chcemy grać w tytuły, które nie są dostępne na platformie Gabe’a Newella? Na szczęście klient ma funkcję „Dodaj grę spoza Steam do mojej biblioteki” rozwiązujący ten problem. Warto wspomnieć, że alternatywą dla Steama jest darmowy, oper-source’owy program DS4Windows, który umożliwia konfigurację pada DualSense, podobnie jak kontrolerów od PS4 czy PS3, a nawet Nintendo Switch Pro. Dodatkowo program umożliwi nam wspomniane sprawdzenie podłączonych padów. Przy okazji dodaj Game Box Serwis Konsol do zakładek, nigdy nie wiadomo kiedy ten kontakt się przyda :)

Na koniec ważna informacja, w przypadku bezprzewodowego połączenia z pecetem, wracając do zabawy na konsoli, będziemy musieli ponownie sparować DualSense z PS5.

PS5 pad parowanie przez bluetooth z PC

Pad DualSense na PC – prosto i bezboleśnie

Jak widać, miłośnicy padów od PlayStation 5 nie mogą jeszcze liczyć na tak intuicyjne rozwiązania, jak „zielona strona mocy”. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że są skazani na xboksowe kontrolery. DualSense może z powodzeniem stać się naszym etatowym sprzętem do grania, nie ważne, czy w danym momencie preferujemy rozgrywkę na pececie, czy konsoli. Wystarczy zastosować się do naszych porad.

NAJNOWSZE WPISY:

ds4windows aplikacja dla PCGame Box Serwis
Pady PS4 do PC i laptopaGame Box Serwis