Czy pad od PS5 pasuje do PS4 – prawda czy mit?

DualSense, czyli Pad do PS5 to obecnie jeden z najciekawszych padów dostępnych na rynku, Sony dokonało wielu poprawek oraz dodało nowe funkcjonalności względem poprzednich generacji. Nic dziwnego, że kontroler zwrócił uwagę nie tylko posiadaczy PS5, ale i starszego modelu. Część z nich zaczęła zastanawiać się, czy możliwości DualSense’a wykorzystamy także na PS4.

Pytanie jest całkiem uzasadnione, ponieważ DualShock 4 udowodnił graczom, że jest sprzętem wyjątkowo uniwersalnym. Kontroler rodem z ósmej generacji znalazł zastosowanie nie tylko na konsolach PS4, ale również PS3 i PS5 (z pewnymi ograniczeniami), a nawet zadomowił się wśród pecetowców.

Czy podobnie jest również z nową propozycją od Sony? Cóż, oficjalnie nie (przynajmniej takie jest stanowisko japońskiego giganta), ale zaradni fani zawsze znajdą luki w systemie.

Pady PS5 podłączone do PS4

Jak podłączyć pada od PS5 do PS4

Proces konfigurowania DualSense’a z popularną „czwórką” niestety nie należy do najłatwiejszych. Musimy pożegnać się z myślą o bezproblemowym połączeniu kontrolera z konsolą za pomocą kabla USB, a tym bardziej dzięki technologii Bluetooth. Niezbędnym narzędziem okaże się przede wszystkim komputer.

Na pececie musimy zainstalować oficjalną aplikację PS Remote Play, a następnie połączyć ją z konsolą – to akurat jeden z prostszych kroków, wykonujemy bowiem wyłącznie instrukcje pojawiające się na ekranie. Dla pewności przejdźmy jednak przez cały proces. Po uruchomieniu aplikacji włączamy również PS4 i upewniamy się, że jest ona połączona z siecią oraz jesteśmy zalogowani do PlayStation Network. Następnie w aplikacji wybieramy opcję zalogowania się do PSN (Sign in to PSN) i wykonujemy kroki podpowiadane przez program. Klikamy ikonę symbolizującą PS4, wywołując próbę połączenia z konsolą. Po sparowaniu urządzenia z pecetem, podpinamy pada DualSense do komputera za pomocą przewodu o końcówkach USB-C i USB-A, by zacząć grać. Należy tutaj wspomnieć, że przy tej metodzie niestety nie możemy pominąć użycia kabla. Takie użytkowanie pada może doprowadzić do usterki portu USB. W razie wystąpienia takiego problemu naprawa pada PS5 jest u nas możliwa.

Pad PS5 podłączony do PS4 - Usługa PS Remote Play

Pad PS5 do PS4 – alternatywne metody

Zaprezentowane powyżej rozwiązanie nie jest zbyt intuicyjne, choć można uczynić je nieco wygodniejszym, zastępując komputer mobilnymi urządzeniami (np. telefonem, tabletem) wspierającymi usługę PS Remote Play. Konfiguracja przebiega w podobny sposób, z tą różnicą, że pad od PS4 połączymy wtedy bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Inną kwestią jest, iż zabawa na mniejszym ekranie niekoniecznie może być wygodna.

Ostatnią możliwością jest zakup adaptera oferowanego przez firmy produkujące własne akcesoria do konsol. Różne modele dostępne są na rynku od lat, a do ich używania przekonało się m.in. wielu posiadaczy Nintendo Switcha. Dzięki nim w cykl Legend of Zelda można zagrać z kontrolerami marki PlayStation lub Xbox. Jest to też fajny sposób na kontynuowanie zabawy, kiedy z padem występuje problem. Jednym z nich jest dryfujący analog w padzie do ps5. Oddajemy uszkodzony kontroler do naprawy a mimo wszystko możemy wygodnie grać w ulubiony tytuł. Naprawa padów chwile zajmuje, warto mieć alternatywę.

Pad PS5 do PS4 - Gra zdalna i łączenie z telefonem

Sparowaliśmy pada PS5 z PS4, czy skorzystamy z wszystkich funkcji?

Jeżeli zawiódł Was utrudniony sposób podłączenia pada do starszej konsoli, z pewnością nie ucieszy Was również jego ograniczona funkcjonalność. DualSense posiada wiele dodatków oraz usprawnień, które nie znajdą zastosowania lub po prostu nie będą działać w połączeniu z PS4.

O czym możemy jedynie pomarzyć? Przede wszystkim nie doświadczymy nowej wersji haptyki, wibracje będą dostępne, ale ich jakość nijak ma się do tego, co dzieje się podczas zabawy z PS5. Z listy skreślamy również żyroskop, wzorem Nintendo Switcha umożliwiający sterowanie ruchami kontrolera. Wysokiej jakości mikrofon? Z pewnością przydałby się podczas rywalizacji online, ale szybka komunikacja z graczami w tym przypadku nie zadziała. Podobnie adaptacyjne triggery samoczynnie dopasowujące się do różnych czynności wykonywanych w konkretnych tytułach.

Czy Pad do PS5 działa na PS4?

Czy pad do PS5 działa na PS4 i czy warto w niego inwestować?

Z padem PS5 na PS4 jest trochę jak z Ferrari kurzącym się w niewielkim miasteczku pośród lasów – z pewnością nadal wygląda świetnie, ale jego potencjał pozostaje niewykorzystany. Łączenie tych sprzętów jest nie tylko problematyczne, ale także mało opłacalne. Przede wszystkim kontroler do PS5 jest znacznie droższy od tych dedykowanych dla PS4 (mowa o różnicy rzędu 80-120 zł przy modelach podstawowych), dlatego szkoda używać go w roli sprzętu zastępczego. Także w przypadku posiadania obu platform do grania, dużo lepszym pomysłem wydaje się częstsze wykorzystanie w nich pada od PS4 (wspiera on tytuły dostępne na PS5, ale wydane z myślą o poprzedniej generacji). Decydując się na takie rozwiązanie proponujemy bezpłatne sprawdzenie Twojego pada. Naprawa padów PS4 jest jak najbardziej opłacalna. Rynek zalany jest podróbkami pada PS4 i kupno używanego kontrolera jest bardzo ryzykowne. Takie podejście przedłuży żywot pada DualSense, a i nam nie sprawi większych kłopotów.

Kończąc temat: na siłę da się podłączyć kontroler PS5 do PS4, ale nie liczmy na to, że nasze starania zostaną nagrodzone nowymi funkcjami. Pełnię swoich możliwości pad pokazuje wyłącznie na najnowszym sprzęcie.

NAJNOWSZE WPISY:

chłodzenie ps5