Xbox One X vs Xbox One S i Xbox One Project Scorpio

Xbox One X vs Xbox One S

Nowa generacja jest już z nami jakiś czas ale poprzednia cały czas ma się dobrze. Wszystko za sprawą bardzo dużej biblioteki gier dostępnych na Xbox One. Przedstawiamy Xbox One S i Xbox One X. Czy pogłoski o potędze czarnej bestii Microsoftu są przesadzone? W żadnym wypadku! W swoim czasie była to najmocniejsza konsola na rynku. Sprawdźmy czy warto ją cały czas kupić albo wymienić jak już posiadamy Xbox One S w domu.

Dane techniczne

Xbox One S:

 • Procesor: AMD Jaguar wyposażony w 8 rdzeni, taktowanie zegara na poziomie 1,75 GHz oraz pamięć RAM 8 GB w standardzie DDR3
 • Układ graficzny: wydajność a poziomie 1,40 TFLOPS
 • Dysk twardy: 500 GB, 1 TB lub lub w limitowanych edycjach 2 TB

Xbox One X:

 • Procesor to 8 rdzeniowy AMD Jaguar z taktowaniem 2,3 GHz. Tutaj różnica nie jest aż tak duża w porównaniu z wersją S.
 • Jednak już układ graficzny to całkowicie inna bajka: AMD 1177 MHz i 6 TFLOPS. Prawdziwe, natywne 4K, którego nie oferuje nam ani wersja Xbox One ani żadna z konsol od Sony, nawet PS4 Pro.
 • Dysk twardy: 1 TB lub w limitowanych edycjach 2 TB

Dostępne złącza w Xbox One X i S

Obie konsolę oferują nam identyczne porty i złącza. Na pewno warto pamiętać, że nie znajdziemy tam gniazda pozwalającego podłączyć Kinect. To złącze oferuje tylko najstarszy Xbox One. Oczywiście istnieją przejściówki które pozwalają obejść ten problem.

Przedni panel:

 • Złącze USB

Tylni panel od lewej:

 • Złącze zasilające, standardowa ósemka
 • Wyście HDMI
 • Wejście HDMI
 • 2 porty USB
 • IR OUT
 • Złącze optyczne
 • Port LAN
Dostępne porty na tylnej obudowie Xbox One X

Problemy techniczne One X vs Xbox One S

Naprawa Xbox One X vs naprawa Xbox One S czyli spojrzenie na konsole zupełnie z innej strony. Jako serwis naprawiamy obie konsolę i możemy powiedzieć co nieco o problemach jakie w nich występują. Czy któraś konsola pod tym względem ma przewagę?

Najczęstsze usterki Xbox One X:

 • Głośna praca konsoli
 • Brak obrazu na TV
 • Problemy z oprogramowaniem

Najczęstsze usterki Xbox One S:

Można powiedzieć, że ciężko będzie wskazać lidera w tej kategorii. Pod tym względem obie konsolę wyglądają podobnie. Obie się psują, obie maja podobne problemy. Musimy pamiętać, że obie korzystają z tego samego systemu.

Xbox One S vs Xbox One X a gry

Właśnie w grach jesteśmy wstanie zaobserwować różnice między tymi konsolami. Może nie we wszystkich ale to właśnie niektóre tytuły będą pokazywać moc mocniejszej Xbox One X. Poniżej dwa przykłady w których Xbox One X jest wstanie pokazać swoją moc i wygenerować ładniejszą grafikę.

Wiedźmin 3

Niestety, świetnym przykładem może być tutaj nasz rodzimy Wiedźmin 3 ulepszony do 4K. Czy dostrzeżemy jakąś różnicę? Oczywiście tak. W końcu wersja X to nie tylko natywne 4K ale również prawdziwe HDR. Grafika jest więc bardziej foto realistyczna, kolory pełniejsze, dostrzeżemy również sporo detali, np. sposób załamywania się światła, falowania drzew itp. Tym niemniej, na Xbox S ta sama gra również wygląda świetnie. Grafikę możemy co prawda podziwiać w trakcie eksploracji świata, jednak różnica jest aż tak duża, aby można mówić o jakiejś przepaści pomiędzy wersjami S oraz X.

Red Dead Redemption 2

Znajdziemy jednak również kilka gier, gdzie taka przepaść już istnieje. Jednym z takich tytułów jest wspominane już wcześniej Red Dead Redemption 2. Tutaj Xbox One X naprawdę daje pokaz swojej mocy. Jeżeli jeszcze w trakcie gry przełączymy się w tryb filmowy, pozostanie nam tylko podziwiać ekran w niemym zachwycie a potem szukać szczęki, która z wrażenia opadła nam na podłogę: światło, ptaki na tle nieba, rozciągające się wokół nas pejzaże Dzikiego Zachodu, ruch koni- to wszystko w wersji X wygląda wręcz niesamowicie. Jeżeli jeszcze dodamy niesamowicie realistyczne w RDR 2 ataki zwierząt, strzelaniny oraz możliwość oglądania świata z pierwszej osoby, to najpewniej zostaniemy przyspawani do ekranu na długie godziny.

Xbox One S vs Xbox One X

Wersja limitowana – Xbox One X Project Scorpio

Xbox One X Project Scorpio to kolejna ciekawa i malownicza wpadka Microsoftu. Elitarna, limitowana edycja, znacznie droższa od standardowego Xbox X. Co jednak dostajemy w pakiecie? Trochę inaczej wyglądającego pada, podstawkę oraz parę napisów przypominających nam, że wydaliśmy pieniądze na edycję limitowaną. Na pewno rarytas dla kolekcjonerów i miłośników limitowanych wersji. Konsol sprzedało się mało co gwarantuje z upływem lat wzrost cen.

Konsola Xbox One Project Scorpio

Podsumowanie – Xbox One S vs Xbox One X

Czy zakończymy tekst jakimś jednoznacznym werdyktem, dzięki któremu gracz będzie mógł upewnić się w trafności swoich własnych intuicji? Niestety nie. Tak naprawdę wszystko bowiem zależy od tego, na czym właściwie nam zależy. Xbox One S to nadal naprawdę dobra konsola, która zapewnia fajną grafikę w grach. Wersja X jest rzecz jasna znacznie potężniejsza, jednak efekty owej potęgi będziemy obserwować dosyć rzadko. Ostatecznie jest więc kwestia wyłącznie naszych upodobań. Do grania na dobrym poziomie w zupełności wystarczy wersja S. Jeżeli jednak chcemy przynajmniej od czasu do czasu podziwiać grę wyglądającą jak piękny film, wówczas warto będzie zainwestować w Xbox One X. Warto pamiętać, że cały czas jest to najmocniejsza konsola poprzedniej generacji która ma do zaoferowania najładniejszą grafikę.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI