Najlepsze ustawienia graficzne dla PS5 i Xbox Series X

Jak zoptymalizować ustawienia graficzne w PS5 i Xbox, aby cieszyć się najwyższą jakością wirtualnej rozrywki? To pytanie zadaje sobie niemal każdy pasjonat gamingu. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę i co zrobić, aby ustawić te najlepsze.

Wprowadzenie do ustawień graficznych na PS5 i Xbox Series X

Na pewno mamy tu fanów PlayStation 5, jak i Xbox Series X – najczęściej nie ma nic pośrodku, chociaż rzecz jasna, nie będziemy generalizować. Nic dziwnego – zarówno Sony, jak i Microsoft podgrzewają emocje graczy wprowadzając coraz to nowe rozwiązania, które mogą rozpalić wyobraźnię gamerów. Obie konsole kuszą wydajnością, bogatą biblioteką gier – w tym ekskluzywnymi tytułami. Pozostaje kwestia grafiki, która rzecz jasna bardzo przekłada się na jakość rozgrywek.

Biorąc na tapet grafikę Xbox Series X to masz do czynienia z wejściem na wyższy level porównując ją do starszych modeli. Potentat tym razem proponuje układ graficzny AMD RDNA 2 o częstotliwości 1 825 MHz. Masz do czynienia z mocą 12 Teraflopów, gdzie śmiało możesz mówić o rekordzie w konsolowym świecie. Aby jednak poczuć tą moc, musisz zainwestować w telewizor 4K. Nie oszukujmy się. 

Klasa sama w sobie to grafika od Sony, który nie zaskakuje i także proponuje kartę graficzną RDNA 2 (Navi 2X) GPU ze zmiennym taktowaniem 2.23GHz. Tym razem możesz liczyć na moc rzędu 10,28 Teraflopów. Połączenie z pamięcią 16 GB GDDR6 śmiało graj w tytuły chodzące na rozdzielczości 4K (60 klatek na sekundę), a nawet 8K (30 klatek na sekundę). 

Jak dostosować rozdzielczość i odświeżanie ekranu na PS5?

Rozdzielczość PS5 jest jednym z najważniejszych ustawień graficznych, który mocno wpływa na jakość rozrywki. Musisz wiedzieć, że najnowsza konsola od Sony oferuje wiele zaawansowanych podzespołów i rozwiązań technologicznych, dzięki którym możesz cieszyć się jej użytkowaniem przez wiele lat.

Co ważne, została zaprojektowana tak, aby automatycznie wykryć parametry techniczne telewizora. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość – sam potrafi dostosować rozdzielczość ekranu i wybrać tą, która wydaje się najlepszym dostępnym rozwiązaniem. Najprościej rzecz ujmując – najwyższą obsługiwaną przez Twój telewizor. Nie oznacza to jednak, że nie możesz samodzielnie jej zmienić.

Wystarczy, że wejdziesz w “Ustawienia” i przejdziesz do sekcji “Ekran i wideo”. Następnie wybierz “Wyjście wideo” i “Informacje o wyjściu wideo”. To właśnie tutaj dokonasz zmiany ustawień.

Ustawienia graficzne PS5 to także częstotliwość odświeżania obrazu w 120 klatkach na sekundę, dzięki czemu możesz grać w gry w technologii 4K. Jest jednak pewien haczyk – większość obsługujących ją telewizorów oferuje odświeżanie na poziomie 50-60 Hz, a jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał sprzętu od Sony, musisz zainwestować w nowy model telewizora. 

Jak dostosować rozdzielczość i odświeżanie ekranu na Xbox Series X?

Rozdzielczość Xbox Series X – jaką obsługuje? Masz tutaj do czynienia z większością standardowych rozdzielczości telewizorów HDTV. W praktyce mowa o takich jak:

  • 720p,
  • 1080p,
  • 1440p – tylko jeśli podłączysz do konsoli telewizor obsługujący tę rozdzielczość,
  • 4K UHD – ta sama sytuacja, co w przypadku 1440p.

Podobnie jak PS5, konsola od Microsoftu automatycznie wykrywa optymalne ustawienia graficzne skrojone na miarę wymagań i możliwości Twojego odbiornika.

Co z częstotliwością odświeżania obrazu? Xbox Series X pozwala na korzystanie z obrazu 120 Hz przesyłanego przez złącze HDMI. Musisz wiedzieć, że domyślna częstotliwość odświeżania to 60 Hz – bez względu na to, z jakiej wersji konsoli korzystasz. Możesz jednak zmienić te ustawienia – oczywiście jeśli Twój sprzęt jest dostosowany do rozdzielczości 1080p i 1440p.

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w konfiguracji, wejść “Ustawienia”, następnie wybierz “Ekran”, a na koniec wejdź w “Rozdzielczość”.

Optymalne ustawienia HDR dla PS5 i Xbox Series X

Jeśli jesteś użytkownikiem którejś z konsol to masz już za sobą konfigurację zaraz po ich podłączeniu. Nowych “uprzedzamy”, co ich czeka. Biorąc pod lupę PS5, urządzenie świetnie poradzi sobie z wykryciem najlepszych ustawień Twojego telewizora biorąc pod uwagę zarówno rozdzielczość, jak i kolory. HDR musisz jednak ustawić samodzielnie. Wiesz, nie ma w tym raczej zaskoczenia – przecież każdy telewizor inaczej sobie z nim “radzi”. Po jednych możesz spodziewać się na przykład 400 nitów, po innych 800. Dodaj do tego inne zmienne, w tym rodzaj pomieszczenia w którym ustawiłeś TV. Nie obawiaj się jednak – ustawienie HDR na PS5 nie jest aż tak trudne, jakby się mogło wydawać. Zdania co do ustawień są podzielone. Wielu graczy stawia na sytuację w której krawędzie będą delikatnie (ale jeszcze zauważalnie) innego koloru niż tło. 

A jak to jest z Xbox Series X? Możesz liczyć na automatyczny tryb, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że Twój telewizor obsługuje obraz HDR10.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dany tytuł obsługuje tą funkcję, upewnij się, że jest włączona. Krok pierwszy, to naciśnięcie przycisku Xbox, otworzenie przewodnika. Potem wybierasz: Profil i system>Ustawienia>Ogólne>TV i opcje wyświetlania>Tryby wideo>Automatyczny tryb HDR. Gotowe!

Jakie są różnice między trybami graficznymi: Performance vs Quality?

Tryb Performance vs Quality PS5 i Xbox – o co tyle szumu? W praktyce mowa o trybach graficznych, dzięki którym to Ty decydujesz o jakości obrazu, jak i wydajności ulubionych tytułów wydanych na obie konsole. Pamiętaj jednak o tym, że musisz podjąć bardzo ważną decyzję – czy wolisz cieszyć się lepszą grafiką, czy też zdecydowanie bardziej zależy Ci na płynnym działaniu gry korzystając z wysokich ustawień.

Tryb Performance został stworzony po to, aby spełnić oczekiwania gamerów względem tego drugiego aspektu grania w gry. Tryb Quality natomiast pozwala osiągnąć wyższą jakość obrazu, ale za to cierpi na tym płynność. Co wybierasz? 

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI