Xbox Series X — specyfikacja

Xbox Series X to najnowsza konsola stacjonarna firmy Microsoft, która zadebiutowała na rynku w listopadzie 2020 roku. Jest to flagowy produkt Microsoftu, który ma zastąpić poprzednie modele Xbox One. Konsola jest dostępna w cenie około 2 tysięcy złotych i oferuje nie tylko nowoczesny design, ale również bardzo dobrą specyfikację techniczną. Myślisz o zakupie konsoli? Sprawdź w parę minut co oferuje i jakie zastosowano w niej technologie. Czy rzeczywiście może pochwalić się najmocniejszymi parametrami na rynku?

Konsola Xbox Series X specyfikacja

Procesor i układ graficzny

Xbox Series X jest wyposażony w procesor Zen 2 z 8 rdzeniami taktowanymi z częstotliwością 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT). W połączeniu z układem graficznym RDNA 2 konsola oferuje 12 teraflopów mocy obliczeniowej i 52 jednostki obliczeniowe taktowane z częstotliwością 1.825 GHz. Układ graficzny RDNA 2 to najnowsza technologia AMD, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o konsolach nowej generacji. Dzięki temu Xbox Series X może Ta obsługiwać technologię Ray Tracingu oraz wyświetlać obraz w 4K, a nawet 8K. Tak potężny układ APU jak pokazał czas potrafi sprawiać problemy. Pamiętaj, że naprawa Xbox Series X jest możliwa w naszym serwisie.

Pamięć i dysk twardy

Xbox Series X posiada 16 GB pamięci RAM typu GDDR6 i dedykowany dysk twardy o pojemności 1 TB, który działa w standardzie NVMe SSD. Dodatkowo konsola oferuje możliwość rozszerzenia pamięci poprzez zakup karty zapewniającej kolejne 1 TB lub zewnętrzne dyski twarde podłączane przez port USB 3.2.

Podzespoły konsoli Xbox Series X

Napęd Xbox Series X i dostępne porty

Konsola posiada napęd optycznych 4K UHD Blu-ray Drive oraz przepustowość I/O wynoszącą 2.4 GB/s (surowa) oraz 4.8 GB/s (skompresowana, z własnym blokiem dekompresyjnym). Dzięki temu gry ładują się znacznie szybciej niż na poprzednich konsolach Xbox.

Na przednim panelu dostępne jest jeden port USB.

Na tylnym panelu znajdziemy:

  • Port HDMI w wersji 2.1
  • Port kabla zasilania, standardowa ósemka
  • Port sieci Ethernet o przepustowości 1Gb/s.
  • Porty USB (2)
  • Port rozszerzenia pamięci umożliwiający podpięcie dodatkowego dysk SSD,  o pojemności 2 TB, 1 TB lub 512 GB 

Architektura Xbox Velocity

Xbox Series X został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu najwyższej wydajności i szybkości. Dlatego też Microsoft wprowadził nową architekturę Xbox Velocity, która pozwala na optymalną współpracę sprzętu i oprogramowania. W połączeniu z dedykowanym dyskiem SSD i szybkim procesorem konsola może wyświetlać nawet 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K.

Wydajność i możliwości

Xbox Series X oferuje bardzo wysoką wydajność, co potwierdzają liczne recenzje oraz testy przeprowadzone przez specjalistów. Przy jakichkolwiek problemach z wydajnością nasz serwis konsol pomoże w ewentualnej naprawie.

Dzięki bardzo zaawansowanym podzespołom konsola bez problemu obsłuży technologię Ray Tracingu, która daje bardzo realistyczne efekty wizualne.

APU zastosowane w Xbox Series X

Wysoka wydajność konsoli ma pozwolić na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K, czy nawet 8K, jeśli tylko producent wypuści aktualizację firmware-u Xboxa. Jednym z plusów nowej konsoli jest również wsparcie primitive shaderów, co pozwoli na osiągnięcie jeszcze bardziej realistycznych efektów wizualnych. Duża wydajność potrzebuje wydajnego układu chłodzenia. Producent zastosował bardzo duży radiator i jeszcze większy wentylator. Dzięki temu zabiegowi konsola w sprawny sposób odprowadza temperaturę na zewnątrz. Z czasem obserwujemy problemy z układem chłodzenia spowodowane kurzem, który zapycha żeberka radiatora. Warto mieć to na uwadze i regularnie dbać o ten element. Przy okazji sprawdź, jak wygląda u nas czyszczenie Xbox Series X.

Microsoft zastosował w konsoli architekturę Xbox Velocity, która pozwala na optymalną współpracę sprzętu oraz oprogramowania. Jest to rewolucyjna zmiana w streamingu gier i ukłon w kierunku tytułów AAA, które charakteryzują się wielkimi otwartymi przestrzeniami — stąd też dużej pojemność dysk SSD z możliwością zwiększenia ilości pamięci.

Konsola Xbox Series X została również wyposażona w technologię Dynamic Latency Input (DLI), umożliwiającą wsparcie dla HDMI 2.1 wraz z elementami dedykowanymi grom, jak odświeżanie ekranu 120 Hz, Variable Refresh Rate (VRR) czy tryb Auto Low Latency. Zespół opracowujący Xbox Series X już od dwóch lat pracował z czołowymi producentami telewizorów, takimi jak Samsung, nad przystosowaniem ich produktów, aby mogły stać się częścią ekosystemu Xboxa.

Xbox Series X to konsola, która nie tylko prezentuje jedną z najmocniejszych specyfikacji technicznych w historii konsol, ale także oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na szybkość, wydajność i jakość działania urządzenia.

Game-Box Serwis
Jak anulować subskrypcję Xbox Game Pass