Używana konsola Xbox Series X

Kupujemy używaną konsole Xbox Series X

Xbox Series X – gamingowa machina od Microsoftu – jest marzeniem niejednego miłośnika wirtualnej rozgrywki. Jednak pomimo upływu kilku lat od premiery, konsola giganta z Redmond wciąż utrzymuje wysoką cenę, która odstrasza potencjalnych nabywców. Nie musi to oznaczać odkładania zakupu w nieskończoność, lepszym pomysłem jest zainteresowanie się sprzętem używanym. To rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Czy warto kupić używanego Xboxa Series X?

Dziewiąta generacja konsol jest z nami paręnaście miesięcy, dzięki czemu wszystkie modele dostępne na rynku wtórnym mogą pochwalić się dosyć świeżą datą produkcji. Dla potencjalnych kupujących oznacza to towar znacznie mniej eksploatowany niż popularny Xbox One (2013 rok) czy jego późniejsza wersja Xbox One X (2017). W niższej cenie można więc otrzymać sprzęt w bardzo dobrym, czy nawet doskonałym stanie. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup używanej konsoli Xbox Series X. Co najważniejsze z biegiem czasu te podpowiedzi będą coraz bardziej trafne. Z biegam czasu używane konsolę będą w coraz gorszym stanie. Dlatego poszukanie perełki będzie coraz trudniejsze. Z tym poradnikiem nie kupisz konsoli w ciemno.

Postaw na zaufanego sprzedawcę

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w punktach stacjonarnych, dzięki czemu od ręki można zweryfikować jego stan. W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy też bezpieczne oferty w sieci należące do osób prywatnych, specjalistycznych sklepów ze sprzętem gamingowym czy lombardów. Nadal jednak warto zapoznać się nie tylko z cenami, ale również opiniami konsumentów.

Wiele profesjonalnych firm udostępnia komentarze czy recenzje klientów na karcie konkretnego produktu. Warto zaznaczyć, że dzięki wprowadzeniu w styczniu tego roku dyrektywy Omnibus, manipulowanie opiniami stało się trudniejsze (m.in. poprzez doprecyzowanie, czy zostały one potwierdzone zakupem). Wzrosła więc ich wiarygodność.

W podobny sposób zapoznamy się z ocenami w serwisach aukcyjnych, co pozwoli nam zweryfikować także osoby prywatne. Największe platformy chronią interesy klientów oraz oferują im swoje wsparcie w przypadku konfliktu ze sprzedającym. Zmniejsza to ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę.

Osobiście szukał bym używanej konsol Xbox Series X lokalnie, od prywatnych użytkowników. Pozwala nam to umówienie się na odbiór i sprawdzenie sprzętu na miejscu. Jest to bardzo ważne, poniżej zobaczysz, dlaczego. Z doświadczenia nauczyłem się, że lepiej zapłacić trochę więcej ni z dać się w jakiś sposób oszukać. W tym wypadku powiedzenie – „oszczędny traci dwa razy” jest jak najbardziej trafne.

Zakup używanej konsoli Xbox-Series X

Zwróć uwagę na stan techniczny i wizualny konsoli

Dokonując zakupu w punkcie stacjonarnej obsługi, koniecznie poproś sprzedawcę o sprawdzenie przy Tobie działania konsoli oraz wszystkich dołączonych do niej akcesoriów. Natomiast w przypadku sprzedaży wysyłkowej, zwróć uwagę, czy karta produktu przedstawia rzeczywiste zdjęcia sprzętu. Reklamowe ujęcia pobrane z oficjalnych stron Microsoftu nie zdradzą nam nic na temat tego konkretnego modelu Xboxa Series X.

Po otrzymaniu przesyłki lub na miejscu u sprzedawcy najlepiej samodzielnie przetestuj konsolę – upewnij się, czy sprzęt funkcjonuje płynnie, cicho i nie pojawiają się żadne błędy. Zobacz na co zwrócić uwagę.

Działanie napędu Xbox Sereis X

Sprawdź działanie napędu za pomocą fizycznego nośnika z grą. Płyta wkładana do napędu powinna zostać płynnie wciągnięta. Każdy dziwny dźwięk lub wolne wciąganie płyty powinny dać nam do myślenia. Następnie zwróćmy uwagę na laser. Przysłuchaj się działaniu napędu, powinieneś słyszeć ciągły obrót płyty. Słyszalne przerwy będą świadczyć o brudnej płycie, której używasz lub problemie z odczytem płyt. W najgorszym wypadku włożona płyta nie będzie się instalować na dysku konsoli. Może właśnie wykryłeś problem i Xbox Series X nie czyta płyt. Naprawa takiej usterki jest jak najbardziej możliwa, ale więżę się z dodatkowymi kosztami.

Kurz na wentylatorze Xbox Series X

Głośna praca Xbox Series X

Kilka minut zabawy w wirtualnym świecie odpowie na pytanie, w jakim stanie jest wentylator i czy konsola działa głośno. Warto odpalić jakiś topowy, wymagający tytuł. Pobierz demo Doom które znajdziesz w sklepie konsoli. Waży ok 5GB, więc ściągnie się w parę minut. Tytuł jest na tyle wymagający, że pokaże nam wydajność układu chłodzenia. Xbox Series X ma bardzo dobry układ chłodzenia i nawet najbardziej wymagające tytuły nie powinny powodować jego głośnej pracy. Układ chłodzenia jest tak dobry, że radzi sobie z mniej wymagającą odpaloną grą nawet bez podłączonego wentylatora. Dla porównania PS4 w takiej sytuacji wyłączy się chwilę po odpaleniu gry.

Zwróć też uwagę na wentylator, dokładnie na jego łopatki i radiator. Patrząc od góry przy dobrym oświetleniu perz otwory wentylacyjne zobaczymy te elementy. Widzisz tam dużo kurzu? Nie jest to dobra oznaka. Świadczy o tym, że konsola złapała już bardzo dużo kurzu.

Jeżeli właśnie słyszysz głośną pracę wentylatora oznacza to, że konsola wymaga czyszczenia. Czyszczenie Xbox Series X w naszym serwisie możesz wykonać wysyłkowo. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony.

Dołączony pad do Xbox Series X

Działanie pada możesz sprawdzić na dwa sposoby. Podczas odpalonej gry lub bardziej szczegółowo ściągając na konsoli program Game Controller Tester. Program ten również możesz zainstalować na komputerze z systemem Windows, ściągniesz go ze sklepu Microsoft Store. Dzięki niemu w profesjonalny sposób sprawdzisz działanie wszystkich guzików i analogów. Szczególną uwagę zwróć właśnie na analogi i przyciski LB/RB psują się najczęściej. W razie wykrycia problemów masz mocną kartę do negocjacji ceny. W razie potrzeby naprawa pada Xbox Series X jest opłacalna i z chęcią pomożemy w jej realizacji.

Program Game Controller Tester

Stan wizualny i plomba gwarancyjna Xbox Series X

Wizualny stan Xboxa Series X może zdradzać, czy urządzenie narażone było na stuknięcia lub upadki. Drobne zarysowania nie wpłyną oczywiście na działanie konsoli, ale mogą pomóc w wynegocjowaniu lepszej ceny. Zakurzenie na zewnątrz sugeruje, jak sprzęt był przechowywany oraz co może kryć się w jego wnętrzu. Sprawdzając obecność oryginalnej plomby, przekonasz się, czy konsola była otwierana (np. w celu naprawy). Sprawdź czy naklejka, która jednocześnie pełni funkcje plomby gwarancyjnej nie jest pozaginana, pofałdowania, czy po prostu nie jest dziurawa. Stan wizualny będzie miał też kluczowe znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży.

Kupujemy uszkodzoną konsolę Xbox Series X

Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Powiem szczerze, że w serwisie zdążało nam się kupować używane, uszkodzone konsolę z popularnych portali aukcyjnych w celu ich naprawy i sprzedaży. Większość ofert i przesłanych konsol okazywała się kombinowana, wcześniej naprawiana lub niezgodna z opisem. W większości przypadków kończyło się to stratą części pieniędzy. Podam parę przykładów:

Plomba gwarancyjna w Xbox Series X
  • Xbox Series X brak obrazu – według opisu uszkodzone mechaniczne gniazdo HDMI. Rzeczywiście tak było, zabrakło tylko informacji, że była podjęta próba naprawy. Pola lutownicze były uszkodzone, gniazda nie było do czego przelutować. Oczywiście udało się zregenerować pola i naprawić konsolę, ale wygenerowało to dodatkowy czas potrzebny na naprawę. Dla klienta regeneracja pul lutowniczych oznaczała by dodatkowy koszt i może nawet brak opłacalności zakupu.
  • Opis uszkodzonej konsoli mówił nam o tym, że Xbox Series X nie włącza się. Rzeczywiście tak, było konsola mała uszkodzony zasilacz. Po naprawie zasilacza i sekcji zasilania na płycie głównej uruchomiła się poprawnie, ale nie ładowała systemu. Problemem okazał się dysk, który nie był od tej konsoli, po prostu został zamieniony. Sprzęt na chwilę obecną nie do naprawy.

Jak widać naprawa Xbox Series X nie zawsze jest możliwa, czy też opłacalna. Tym bardziej jak kupujemy ją z nieznanego źródła. Przemyśl dwa razy taki zakup, można się naciąć.

Sprawdź wyposażenie używanej konsoli

W fabrycznie nowym zestawie znajdziemy Xboxa Series X, bezprzewodowy kontroler, kable zasilający oraz HDMI, a także instrukcję. Decydując się na wybór sprzętu używanego, sprawdź oryginalność akcesoriów. Jeśli komplet czegoś nie obejmuje, wykorzystaj to i spróbuj wytargować niższą cenę. Niekiedy sprzedający poszerzają też zestaw o gry bądź dodatkowe elementy pokroju słuchawek czy ładowarek. W takiej sytuacji sprawdź ich wartość, by w razie czego nie być stratnym.

Używany zestaw Xbox Series X z kartonem

Dopytaj sprzedawcę o gwarancję na Xboxa Series X

Na tym etapie wiesz już, że masz do czynienia ze sprawną konsolą. Teraz dobrze byłoby zadbać o jej przyszłość i ewentualne problemy, jakie mogą wystąpić. Standardowo nowy Xbox Series X jest objęty roczną gwarancją, którą można przedłużyć o dodatkowe 12 miesięcy, decydując się na rejestrację sprzętu w serwisie Microsoftu. Istnieje więc duża szansa, że termin ten nie zdążył upłynąć.

Gdyby jednak tak się stało, profesjonalne sklepy oferują w większości dodatkową formę zabezpieczenia klienta. Zwykle jest to gwarancja na okres od 3 do nawet 24 miesięcy.

Kupujemy używanego Xboxa Series X – podsumowanie

Jak widzicie, w naszym artykule ani razu nie wspomnieliśmy o cenach używanych Xboxów Series X. Wynika to z faktu, że paradoksalnie nie są one w tym artykule najważniejsze. W pierwszej kolejności zawsze powinniśmy zweryfikować samo urządzenie oraz zapewnić sobie bezpieczny zakup. Nawet jeśli ostatecznie będzie to oznaczało wydanie nieco więcej niż w przypadku korzystniejszych cenowo, choć mniej pewnych ofert.

Na koniec mała, pozornie banalna rada: upewnij się, że kupujesz właściwą konsolę. Brzmi absurdalnie? W rzeczywistości w okolicach premiery dziewiątej generacji nietrudno było o pomyłkę i to nawet w dużych sklepach elektronicznych. Klienci często wracali do domów z Xboxem Series S, który jest tańszy, za to dysponuje słabszymi parametrami technicznymi niż Xbox Series X, a także pozbawiony jest napędu optycznego. O tym fakcie zapominali niekiedy sami sprzedający, pomagając klientom w wyborze pudełkowych wersji gier. Bądźmy świadomymi konsumentami.

NAJNOWSZE WPISY:

Grand Theft Auto VI