Jak wyłączyć konsolę PS5 z pada

Jak wyłączyć PS5, pada i uruchomioną grę?

Pamiętam jak dzisiaj jak po raz pierwszy odpaliłem PS5, było to niespełna parę dni po premierze. Po zapoznaniu się z systemem, który przeszedł gruntowne zmiany w porównaniu z menu PS4, instalacji gier przyszedł czas na wyłączenie konsoli. Jako, że w swoim życiu posiadałem każdą konsolę od Sony jak duże było moje zdziwienie jak przez paręnaście sekund nie wiedziałem, jak to zrobić. Chwila skupienia i oswojenia z nowy interfejsem i gotowe, udało się tego dokonać. Zobacz jak łatwo można wyłączyć PS5 z pada, czy też bez jego użycia. Dodatkowo przeczytasz jak poprawnie wyłączyć pada i uruchomioną grę. Zaczynamy!

Dlaczego mamy problemy ze znalezieniem opcji wyłączenia?

Jak się później okazało nie tylko ja miałem taki mały problem. Myślę, że jest to spowodowane minimalną zmianą jaką wprowadziło SONY w nowym interfejsie. W PS4 jak chcieliśmy wyłączyć system naciskaliśmy i przytrzymywaliśmy przycisk PS. Powodowało to pojawie się menu z którego szybko wybieraliśmy opcje wyłączenia. W systemie PS5 Sony wprowadziło zmiany, naciśnięcie i przytrzymanie przycisku PS powoduje wyjście z gry do pulpitu a nie pojawienie się menu odpowiedzialnego za wyłączenie PS5.

W takim razie jak wyłączyć PS5 z pada?

Wyłączenie PS5 z poziomu systemu jest tak naprawdę prawie identyczne a więc jak wyłączyć PS5 z pada?

 1. Będąc w menu, mając odpaloną grę lub aplikacje na padzie PS5 DualSense naciskamy a nie przytrzymujemy przycisk PS.
 2. Spowoduje to pojawienie się w dole ekranu małego paska, dodatkowego menu.
 3. Zjeżdżamy na niego i wybieramy ostatnią opcje po prawej stronie – zasilanie.
 4. Po kliknięciu na ikonę będziemy mieli do wyboru 3 opcje:
 • Przejdź w tryb spoczynku
 • Wyłącz konsolę PS5
 • Uruchom konsolę PS5

I tyle, po wybraniu odpowiedniej opcji widzimy jak PS5 wyłącza się.

Wyłączenie ps5 z pada menu na dole ekranu
Jak wyłączyć PS5 dodatkowe menu zasilania

Jak wyłączyć PS5 bez użycia pada

Sytuacja z życia wzięta… pad rozładowany, nie można uruchomić go nawet na 10 sekund. Czy to oznacza, że nie wyłączymy PS5. Sony pomyślało również o ty. Można w łatwy sposób wyłączyć konsolę. Nie mówię tutaj o wyciągnięciu wtyczki z gniazda bo to będzie powodować problemy z konsolą. Miałem już klientów którzy w ten sposób wyłączali konsole. Jak łatwo się domyślić, nie skończyło się to dobrze.

Wyłączenie PS5 przy użyciu przycisku włączania

Tak jest w PS5 przycisk ten odpowiada za włączenie i wyłączenie konsoli. Żeby włączyć PS5 w ten sposób musimy:

 • naciskamy i przytrzymujemy przycisk power (ten większy przycisk). Trzymamy przycisk do czasu usłyszenia drugiego piknięcia. Pierwsze usłyszymy po ok 1 sekundzie od naciśnięcia przycisku drugie po ok 3 sekundach.
 • puszczamy przycisk, na ekranie powinniśmy widzieć animacje potwierdzającą wyłączanie się PS5.
Przycisk power na konsoli PS5
Dioda sygnalizującą stan spoczynku konsoli PS5

Jak przełączyć PS5 w tryb spoczynku

Jak jesteśmy już przy włączniku warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji która jest tam ukryta. Za jego pomocą możemy również przełączyć PS5 w tryb spoczynku. Drugim sposobem jest użycie pada. Wykonujemy analogiczne czynności na DualSense jak do wyłączenia konsoli z pada. Na końcu wybieramy opcje – Przejdź do trybu spoczynku.

Jak przełączyć PS5 za pomocą włącznika w tryb spoczynku:

 • naciskamy i przytrzymujemy przycisk power (ten większy przycisk). Trzymamy przycisk wciśnięty do usłyszenia pierwszego piknięcia i puszczamy.
 • na ekranie powinniśmy zobaczyć stosowny komunikat. Dodatkowo światło PS5 powinno migać na pomarańczowo.

Czy warto wyłączać PS5 bezpośrednio z gry?

Szybko odpowiem… nie warto. Poświęć parę sekund i daj konsoli odpocząć. Grając w wymagający tytuł PS5 może nie zdążyć schłodzić układu chłodzenia. Daj jej parę sekund i zamiast od razu wyłączać konsolę wejdź do menu, zamknij grę i chwile odczekaj. Teraz możesz bezpiecznie wyłączyć PS5. Czy warto tak robić?

Wyłączałem w ten sposób PS3, PS4 i teraz wyłączam PS5. Dbając o układ chłodzenia i wyłączając konsole w ten sposób nie miałem nigdy problemów z APU/grafiką. Przy okazji, warto pamiętać o regularnej regeneracji układu chłodzenia, sprawdź dlaczego warto wykonać ją u nas. Czyszczenie PS5 w naszym serwisie to gwarancja zadowolenia.

Jak wyłączyć grę na PS5

Warto od razu o tym wspomnieć, bo to kolejna zmiana w systemie PS5. Za chwilę i z tym może być problem. Więc jak wyłączyć grę na PS5?

 • w pierwszej kolejności naciskamy i przytrzymujemy guzik PS na padzie
 • po wyjściu gry do pulpitu najeżdżamy na ikonę gry, w moim przypadku Uncharted i klikamy na padzie option – przycisk oznaczony 3 poziomymi kreskami
 • pojawi nam się dodatkowe menu z którego wybieramy opcje wyłączenia gry
Bezpieczne wyłączenie gry z pada PS5
Wyłączenie gry na PS5

Jak wyłączyć pada PS5

Szybka wskazówka która za chwilę również będzie potrzebna. Sposób wyłączenia pada PS5 również jest inny niż w systemie PS4. Jak wyłączy pada PS5?

 • w menu, odpalonej grzy, aplikacji kliknij i przytrzymaj przycisk PS
 • po pojawieniu się dodatkowego menu na dole ekranu wybierz ikonę pada DualSense
 • naciśnij na padzie guzik option (przycisk z ikoną 3 poziomych kresek) i wybierz opcje wyłączenia

W przypadku awarii kontrolera, na przykład nie działających przycisków pamiętaj, że możesz liczyć na naszą pomoc. Naprawa pada PS5 jest u nas możliwa i opłacalna.

Bezpieczne wyłączenie pada PS5
Prawidłowe wyłączenia pada PS5 z menu

Podsumowanie

Jak widać sony wprowadzając kosmetyczne zmiany wywołało trochę zamieszania. Tak naprawdę, już po paru dniach przestaniesz o tym myśleć i wyłączenia PS5, gry, pada w ten sposób będzie całkowicie naturalne. Pamiętaj tylko żeby nie wyłączać PS5 bezpośrednio z prądu poprzez wyciągnięcie wtyczki, czy wyłączenia przedłużacza podczas jej pracy.

NAJNOWSZE WPISY:

słuchawki do xbox one jakie
xbox game pass jak działa
jaki dysk do Xbox Series S