Kupujemy używane PS4

Czy najtańsze PS4 na pewno jest najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę decydując się na używane PS4? Jak mądrze kupić używaną konsolę PS4, żeby nie dołożyć do interesu i nie dać się nabić w butelkę?

Używane PS4

Najważniejsza przy zakupie używanej konsoli PS4 jest cena! Ale czy na pewno, tanio znaczy oszczędnie?

Niestety standardowo cena konsoli nie może być wyznacznikiem jakim będziemy się kierować przy zakupie używanej konsoli. Podstawa na którą musimy zwrócić uwagę, żeby mądrze kupić używane PS4 to jej stan techniczny. Drugi aspekt stan wizualny, dalej dodatkowe akcesoria, a na końcu cena. Najlepiej znaleźć złoty środek między tymi aspektami i wybrać świadomie najlepszą ofertę.

Stan techniczny używanej PS4. Poświęcając parę minut przed zakupem sami możemy sprawdzić w jakim stanie jest konsola i czy zakup będzie opłacalny.

Nie kupujemy w ciemno

Decydując się na zakup używanej konsoli PlaySation 4 warto zrobić to w miejscowości jakiej mieszkamy, a nie przez internet, drogą wysyłką. Chodzi o najważniejszą rzecz jaką daje nam odbiór osobisty, możliwość sprawdzenia konsoli na miejscu. Jeżeli będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę wystarczy nam 5 minut na w miarę poprawne ocenienie stanu technicznego konsoli i świadomy zakup.

Plomba gwarancyjna i ślady otwierania konsoli.

Oryginalne plomby gwarancyjne Sony to pewność, że nikt nie zaglądał do konsoli. Jest to o tyle ważne, że daje nam pewność, że PS4 nie była naprawiana i w środku konsoli nie ma żadnych niespodzianek. Łatwo to sprawdzić, brak oryginalnych plomb oraz widoczne ślady nieumiejętnego otwierania konsoli powinny dać nam do myślenia.

Stan wizualny

Niby kwestia gustu, dla niektórych z nas nie ma to żadnego znaczenia, konsola może być porysowania, brudna. Pozostała grupa osób szuka konsoli zadbanej i czystej. Na pewno przy zakupie ta druga opcja jest lepszym wyborem. Zadbana konsola na pewno dłużej nam podziała.

Co najważniejsze jeżeli chodzi o stan wizualny używanej PS4 to narożniki konsoli, zwróćmy uwagę czy nie są ukruszone. Uszkodzone narożniki świadczą o częstym przenoszeniu konsoli a co najgorsze o uderzeniach, może nawet o o upadku konsoli. PS4 jest wrażliwa na upadki, taka konsola narażona jest na problemy z układem graficznym, które nieraz umożliwiają jej naprawę.

Dodatkowo jeżeli pierwszy właściciel nie dbał o stan wizualny PS4 i nie czyścił obudowy z kurzu, szybko doprowadził do zapchania otworów wentylacyjnych konsoli. Takie zaniechanie prowadzi do podwyższenia temperatury wewnątrz PS4, a w konsekwencji skraca czas bezawaryjnej i bezproblemowej pracy konsoli.

Napęd używanej PS4

Rolki napędu – Następna rzecz na którą zwracamy uwagę to napęd, dokładnie przyjrzyjmy się „rolkom napędu”. Do włączonej konsoli PS4 wkładamy płytę z grą i obserwujemy jej zachowanie. W sprawienie działającym napędzie płyta wsuwana jest jednym stałym ruchem. W przypadku problemów z rolkami, płyta będzie wsuwana wolno, z widocznymi oporami i zacięciami. Takie same objawy możemy zaobserwować przy wysuwaniu płyty z napędu.

Po zakupie używanej PS4  z takim problem potrzebna jest wymiana rolek (koszt 80zł). Używanie konsoli w takim stanie doprowadzi do uszkodzenia elektroniki napędu, powodując brak możliwości włożenia płyty do napędu. Dodatkowo przy najbliższej aktualizacji PS4 pokaże błąd napędu uniemożliwiając aktualizację. Brak aktualizacji nie pozwoli na połączenie się konsoli z internetem, PSN i grę sieciową.

Jak widać mały problem, a konsekwencję mogą być bardzo poważne.

Stan lasera PS4 – Może to wydawać się dziwne ale nie rozbierając konsoli możemy sprawdzić czy laser pomału nie nadaje się do wymiany. Test jest bardzo prosty, po włożeniu płyty do napędu nasłuchujemy jak płyta odczytywana jest przez konsolę. Przy sprawnie działającym laserze słyszymy ciągły, nieprzerwany dźwięk obrotu płyty. Przy zużytym laserze ten dźwięk będzie przerywany, szarpany.

Dodatkowo obserwujemy menu konsoli, jeżeli wszystko działa prawidłowo ikona włożonej płyty do napędu pojawia się po ok 2 sekundach umożliwiając uruchomienie gry. W drugim przypadku na możliwość uruchomienia gry i pokazania się ikony poczekamy znacznie dłużej.

Wymiana lasera w używanej PS4 wiąże się z dodatkowym koszem i w tym przypadku warto być czujnym.

Głośna praca wentylatora PS4

Używane PS4 które chcemy kupić może się przegrzewać. Można to łatwo sprawdzić.

Odpalamy grę, najlepiej pełnoprawny tytuł (GTA 5, Wiedźmin, Battlefield…) i włączamy się do rozgrywki. Zostawiamy włączoną grę na 5 minut i słuchamy jak zachowuje się wentylator PS4. Konsola powinna działać stosunkowo cicho, delikatnie podnosząc poziom hałasu. Przy zabrudzonej mocno kurzem konsoli lub z problemami z czujnikiem temperatury wentylator PS4 bardzo szybko wejdzie na wysokie obroty, generując przy tym głośny hałas.

Używanie konsoli w takim stanie przez dłuższy czas w konsekwencji prowadzi do przegrzania i uszkodzenia układu graficznego. Dlatego po zakupie używanej PS4 zawsze warto w nią  zainwestować i oddać konsolę na konserwację układu chłodzenia (koszt usługi 150zł).

Używany DualShock 4

Analogi używanego pada PS4

Stan techniczny analogów najlepiej sprawdzić podczas uruchomionej dowolnej gry FPS. W tego typu grze możemy bez problemu sprawdzić działanie obu analogów. Warto zrobić parę okręgów i sprawdzić czy ruch jest płynny i nie mamy żadnych widocznych przeskoków. Dodatkowo gdy nie dotykamy analogów postać nie powinna wykonywać żadnych ruchów, wszystkie odchylenie od normy są objawami problemów z kontrolerem PS4

Przyciski

Możemy jest sprawdzić nawet przy wyłączonym kontrolerze. Chodzi o to, żeby po naciśnięciu przyciski odbijały do swojej pozycji bez żadnych oporów, wszystko powinno odbywać się płynnie.

Stan wizualny

Tak jak z używaną PS4, zadbany kontroler równa się mniejsze prawdopodobieństwo problemów. Popękane, starte gumki analogów będzie trzeba wymienić (ok 25zł sztuka), warto o tym pamiętać i postarać się obniżyć cenę zakupu używanego zestawu.

  • Uszkodzona osłona analoga w padzie PS4

Najtańsze PS4, nie zawsze znaczy najlepsze.

Na rynku wtórnym znajdziemy PS4 używane  w różnym stanie technicznym i wizualnym. Stosując się po powyższych wskazówek każdy samodzielnie może ocenić stan konsoli. Warto o tym pamiętać żeby dokonać świadomego zakupu i nie dołożyć do interesu. Każda wychwycona przez nas wada, powinna skutkować nową kalkulacją opłacalności zakupu takiej konsoli, ponieważ w niedalekiej przyszłości może generować dodatkowe koszty. Tak czy inaczej decydując się na zakup używanej PS4 powinniśmy zacząć od wizyty w serwisie i zlecenia regeneracji układu chłodzenia (czyszczenie i zmianę past termoprzewodzących). Taką sytuację najlepiej porównać do zakupu używanego auta, nowy właściciel po zakupie decyduję się na „nowy rozrząd”  i zmianę  oleju silnikowego. Wszystko po to, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika. Konserwacja PS4 tak jak w przypadku samochodu to czynność eksploatacyjna, a co za tym idzie obowiązkowa. Pamiętajmy o tym decydując się na zakup używanej PlayStation 4

Masz pytania lub po prostu chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas na numer 61 677 00 77