Kupujemy używane PlayStation 4

Czy najtańsza konsola, aby na pewno jest najlepszym wyborem? Na co należy zwracać uwagę decydując się na używane PlayStation 4? W naszym krótkim poradniku pokażemy, jak mądrze kupić używaną konsolę Sony, celem uniknięcia późniejszych nieprzyjemnych rozczarowań.

Chyba wszyscy zgodzimy się, że przy zakupie używanej konsoli PlayStation 4 najważniejsza jest cena. Jak pewnie się jednak domyślacie tanio nie znaczy oszczędnie. Dlatego wycena konsoli nie może być jedynym wyznacznikiem, jakim będziemy się kierować przy zakupie używanego urządzenia. Poświęcając parę minut przed zakupem sami możemy sprawdzić, w jakiej kondycji jest konsola i czy zakup będzie opłacalny. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na stan techniczny. Drugi bardzo istotny aspekt to stan wizualny, następnie dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu, a dopiero na końcu cena. Najlepiej znaleźć złoty środek między tymi czynnikami zakupowymi i wybrać świadomie najlepszą ofertę.

Używane PS4

Nie kupujemy w ciemno

Decydując się na zakup używanej konsoli PlayStation 4 warto rozejrzeć się we własnej miejscowości lub okolicy, a dopiero później skupić się na zakupach przez Internet. Chodzi o najważniejszą rzecz, jaką daje nam odbiór osobisty, czyli możliwość sprawdzenia urządzenia na miejscu. Jeżeli będziemy wiedzieli na, co zwrócić uwagę wystarczy dosłownie pięć minut by w miarę poprawne ocenić stan techniczny konsoli.

Gdy już będziemy mieć w ręku urządzenie przyjrzyjmy się najpierw plombie gwarancyjnej i szukajmy potencjalnych śladów otwierania konsoli. Oryginalne plomby gwarancyjne Sony to pewność, że nikt nie zaglądał do środka. Jest to o tyle ważne, bowiem daje nam pewność, że PS4 nie była naprawiana i nie powinniśmy natknąć się na niemiłe niespodzianki. Łatwo to sprawdzić, ponieważ nieumiejętne otwieranie obudowy pozostawia skazy, rysy, wybrzuszenia a nawet pęknięcia na plastiku. Takie ślady powinny dać nam do myślenia.

Stan wizualny

Jest to podobno kwestia gustu. Dla niektórych z nas nie ma to żadnego znaczenia, konsola może być porysowania, brudna. Pozostała grupa osób szuka jednak egzemplarza czystego i zadbanego. Na pewno przy zakupie ta druga opcja jest lepszym wyborem, ponieważ takie urządzenie dłużej nam posłuży.

Gdy chodzi o stan wizualny używanej PlayStation 4 najpierw zwróćmy uwagę czy nie są ukruszone narożniki obudowy. Ich uszkodzenie świadczy o częstym przenoszeniu konsoli a co najgorsze o potencjalnych uderzeniach lub nawet o upadku. Urządzenie Sony jest bardzo wrażliwe szczególnie na upadki, bowiem przekładają się one między innymi na problemy z układem graficznym, które nieraz umożliwiają jej naprawę. Jednocześnie, jeżeli pierwszy właściciel nie czyścił obudowy z kurzu, szybko doprowadził tak do zapchania otworów wentylacyjnych konsoli. Takie zaniechanie skutkuje podwyższeniem temperatury wewnątrz obudowy, a w konsekwencji skraca czas bezawaryjnej pracy konsoli.

Napęd i laser w używanej PlayStation 4

Następna rzecz, na którą zwracamy uwagę to napęd. Dokładnie przyjrzyjmy się rolkom napędu. Do włączonej konsoli PS4 wkładamy płytę z grą i obserwujemy jej zachowanie. W sprawnie działającym napędzie płyta wsuwana jest jednym płynnym ruchem. W przypadku problemów z rolkami, krążek Blu-ray będzie wsuwany wolno, z widocznymi oporami i zacięciami. Takie same objawy zaobserwujemy przy wysuwaniu płyty z napędu.

Gdy kupimy używane PlayStation 4 z takim właśnie problemem konieczna będzie wymiana rolek, co kosztuje osiemdziesiąt złotych. W przeciwnym wypadku używanie konsoli w takim stanie doprowadzi do uszkodzenia napędu, powodując brak możliwości korzystania z płyt. Dodatkowo przy najbliższej aktualizacji PlayStation pokaże błąd napędu uniemożliwiając tak wgranie nowszej wersji softu, co ostatecznie uniemożliwia łączenie się z Internetem, usługą PSN oraz grę sieciową. Jak widać teoretycznie mały problem a konsekwencję mogą być bardzo poważne.

Następnie wymiana lasera w używanej PlayStation 4 wiąże się z dodatkowym koszem i w tym przypadku warto być czujnym. Może to wydawać się dziwne, ale nie rozbierając konsoli damy radę sprawdzić czy jest on w pełni sprawny. Po włożeniu płyty do napędu nasłuchujemy jak płyta odczytywana jest przez konsolę. Przy sprawnie działającym laserze słyszymy ciągły, nieprzerwany dźwięk obrotu płyty. Przy zużytym laserze ten dźwięk będzie przerywany, szarpany. Dodatkowo obserwujemy menu konsoli. Jeżeli wszystko działa prawidłowo ikona włożonej płyty do napędu pojawia się po około dwóch sekundach umożliwiając uruchomienie gry. W innym przypadku na możliwość uruchomienia gry i pokazania się ikony poczekamy znacznie dłużej.

Głośna praca wentylatora konsoli

Używane PlayStation, które chcemy nabyć, może ulegać przegrzewaniu. Poziom temperatur bardzo łatwo sprawdzić. Odpalamy dowolny tytuł o wysokich wymaganiach, pokroju Wiedźmina, Battlefield lub nowego Red Dead Redemption. Zostawiamy włączoną grę na pięć minut i słuchamy jak zachowuje się wentylator. Konsola powinna działać stosunkowo cicho, stopniowo i delikatnie podnosząc poziom hałasu. Przy zabrudzonej mocno kurzem konsoli lub z problemami z czujnikiem temperatury wentylator PlayStation bardzo szybko wejdzie na wysokie obroty, generując przy tym głośny hałas.

Używanie konsoli w takim stanie przez dłuższy czas w konsekwencji prowadzi do przegrzania i uszkodzenia układu graficznego. Pamiętajmy jeszcze, że starsze modele PS4 cierpią nie tylko na zapchane kurzem chłodzenie, ale wypada także pamiętać o zmianie pasty termoprzewodzącej. Dlatego jeśli kupimy używane PlayStation 4 zawsze warto w nią trochę zainwestować i oddać konsolę na konserwację układu chłodzenia, co kosztuje niespełna 150 zł.

Używany DualShock 4

Stan techniczny analogów używanego pada PS4 najlepiej sprawdzić podczas uruchomionej dowolnej gry FPS. W tego typu grze możemy bez problemu zdiagnozować działanie obu analogów. Warto zrobić parę okręgów i sprawdzić czy ruch jest płynny oraz czy nie mamy żadnych widocznych przeskoków. Dodatkowo, gdy nie dotykamy analogów postać nie powinna wykonywać żadnych ruchów. Wszystkie odstępstwa od norm są objawami problemów z kontrolerem PS4.

Natomiast przyciski możemy sprawdzić nawet przy wyłączonym kontrolerze. Chodzi o to, żeby po naciśnięciu odbijały do swojej pozycji bez żadnych oporów. Wszystko powinno odbywać się płynnie. Jednocześnie popękane, stare gumki analogów należy wymienić (ok 25 zł sztuka), dlatego warto o tym pamiętać i starać się adekwatnie obniżyć cenę zakupu używanego zestawu.

  • Uszkodzona osłona analoga w padzie PS4

Najtańsze PS4 nie zawsze znaczy najlepsze.

Na rynku wtórnym znajdziemy używane konsole PlayStation 4 w różnym stanie technicznym i wizualnym. Stosując się do powyższych wskazówek każdy samodzielnie może ocenić stan upatrzonego urządzenia. Postarajcie się dokonać jak najbardziej świadomego zakupu i nie dołożyć do interesu. Każda wychwycona przez Was wada powinna skutkować nową kalkulacją opłacalności zakupu takiej konsoli, ponieważ w niedalekiej przyszłości może generować dodatkowe koszty.

Tak czy inaczej, decydując się na zakup powinniśmy zacząć od wizyty w serwisie i zlecenia regeneracji układu chłodzenia (czyszczenie i zmianę pasty termoprzewodzącej). Taką sytuację najlepiej porównać do zakupu używanego auta, gdzie nowy właściciel po zakupie decyduje się na nowy rozrząd i zmianę oleju, po to żeby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika. Konserwacja domowego zestawu rozrywki, tak jak w przypadku samochodu, to czynność eksploatacyjna, a co za tym idzie obowiązkowa. Pamiętajmy o tym, gdy zdecydujemy kupić używane PlayStation 4.

Masz pytania lub po prostu chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas na numer 61 677 00 77

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.