Pad PS4 i Xbox One

PS4 czy Xbox One – odwieczny dylemat zakupowy gracza

Zakup konsoli do gier nie należy do najprostszych. Zwykło się mówić, że im większy wybór, tym gorzej jest się zdecydować. Jednak w przypadku starcia dwóch najbardziej rozpoznawalnych rywali na rynku, jakimi są PlayStation 4 i Xbox One, to stwierdzenie niekoniecznie ma pokrycie. Postaramy się pomóc Ci, wykazując istotne wady i zalety tych dwóch urządzeń. Oto 4 pytania, które powinieneś sobie zadać podczas wyboru między PS4 a Xbox One.

1. Po co kupujesz konsolę?

To pytanie może być śmieszne, ponieważ odpowiedź wydaje się a nie dość oczywista. Zapewne Ty i wielu innych fanów gier, gdy je słyszycie lub czytacie, macie odruch parsknięcia śmiechem, bo odpowiedź wydaje się jednoznaczna – do gry. Jednak nie zawsze same gry są tutaj ważne. Owszem, Ty i wielu innych graczy, możecie odpowiadać bez namysłu, że chcecie tylko grać na tej konsoli. Z czasem jednak może pojawić się chęć skorzystania z innych aplikacji, jak np. VOD czy pragnienie oglądania YouTube’a.

Przemyśl dokładnie tę kwestię, zanim dokonasz zakupu, nie zapominając jednak, że głównym przeznaczeniem konsoli jest rozrywka w postaci gier. Dostęp do pozostałych aplikacji może dać Ci nowszy telewizor lub pakiet telewizyjny z dekoderem, który już może posiadasz, albo którego zakupu dokonasz w przyszłości. Warto się nad tym zastanowić chociaż przez chwilę. My możemy Ci podpowiedzieć, że w kategorii ilości dodatkowych aplikacji, zwycięża XboX One. Tylko zadaj sobie jeszcze pytanie, które z nich będą Ci potrzebne tak naprawdę.

2. Jakie urządzenia posiadają Twoi znajomi?

 Nie, nie chodzi w tym pytaniu o to, żeby być modnym i mieć to, co inni lub nawet lepszym i się wyróżniać. Nie chodzi tutaj też o manifestowanie swojej racji lub poglądu. To pytanie ma na celu uświadomić Ci, ilu Twoich znajomych posiada konsole (mowa o tych, z którymi utrzymujesz regularny kontakt) i jakie są to konsole. Przecież kupując taki sprzęt, nie nastawiasz się wyłącznie na rozgrywki indywidualne. Owszem, możesz przeprowadzać rozgrywki z domownikami, ale czy każdy w domu podzielaTwoje zainteresowanie do gier?

Dobrym pomysłem jest odpowiedzenie sobie na to pytanie ze względu na możliwości wymiany gier i przeprowadzanie rozgrywek między sobą. Dwie różne konsole nie będą posiadały kompatybilnych gier. Warto o tym pamiętać. Możesz też nie zwracać wcale na to uwagi i podejść do zakupu bez tej wiedzy. Po prostu, będziesz się kierować tylko i wyłącznie swoją decyzją i swoimi wyznacznikami z pominięciem tego, na czym grają Twoi kumple.

3. Jak ważna jest dla Ciebie biblioteka gier?

To pierwsze pytanie, które już bardziej odnosi się do proponowanych dwóch sprzętów i ich oferty. Biblioteka gier powinna być pierwszą rzeczą, na którą zwrócisz uwagę przy zakupie. Naturalnie, nie chcemy tutaj umniejszać znaczenia parametrom sprzętowym oraz wyposażeniu i jakości wykonania oraz wielu innym czynnikom, ale gdyby nie biblioteka proponowanych tytułów na dane urządzenie, nie miałbyś możliwości w pełni z niego korzystać. W końcu konsolę kupuje się głównie dla gier, a tych obsługiwanych powinno być jak najwięcej.

Warto byś zwrócił przede wszystkim uwagę na tytuły, które dana marka ma na wyłączność.  Podpowiadamy, że przewagę ma tutaj PS 4. Jednak nie tylko ilość się liczy. Liczy się też, jakie tytuły się tam znajdują. Może się okazać, że wiele z nich będzie o tej samej tematyce lub niekoniecznie przypadną Ci do gustu.

4. Jakie jest wyposażenie danej konsoli?

Jest to istotne pytanie ze względu na funkcjonowanie konsoli, szybkość działania, kompatybilność. Obie konsole są już wyposażane w 1 TB dysk twardy. Dotychczas, jeżeli brakowałoby Ci pamięci, mogłeś (i możesz nadal) rozkręcić PS 4 bez utraty gwarancji i wymienić dysk na większy. W Xbox One możesz pozwolić sobie jedynie na podpięcie dysku przez port USB 3.0. Każda z konsol ma podobną pamięć RAM (8GB) z tym, że PS 4 posiada DDR5, a Xbox One DDR3.

Każda z nich posiada wejścia USB 3.0, PS 4 ma dwa z przodu, a Xbox jedno z przodu i dwa z tyłu, wyjście HDMI, wyjście SPDIF i sieci LAN.Konsole różnią się też procesorami graficznymi, z korzyścią dla PS 4. PS 4 oferuje też wyższą wydajność zmiennoprzecinkową (1,84 TFLOPS). Częstotliwość procesorów jest niemalże podobna (Xbox One – 1,75 GHz, a PS 4 – 1,6 GHz). Można powiedzieć, że w tym starciu wygrywa PS 4 z drobnymi różnicami na swoją korzyść – lepsza grafika i bardziej przemyślana obudowa.

Konsola Xbox One S

5. O czym jeszcze powinieneś pamiętać przed zakupem konsoli?

Ponadto, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że w starciu tych dwóch konsol nie można pominąć takich elementów, jak kontrolery. W PS 4 posiada on akumulator i ładuje się go 2 godziny. Kontroler ten jest lżejszy od tego, w który wyposażono Xbox One. Jego czas pracy wynosi od 6 do 8 godzin. Kontroler Xbox One jest zasilany bateriami AA, jego czas pracy jest dłuższy,lecz tak naprawdę zależy od zastosowanych baterii. Zwróć też uwagę na wykonanie. Xbox One jest konsolą o nieco większych gabarytach z zewnętrznym zasilaczem. PS4 jest konstrukcją bardziej skompresowaną z wbudowanym zasilaczem w konsolę. Przekłada się to na jakość pracy. O ile w trakcie spoczynku nie ma odstępstw między tymi urządzeniami, to – w trakcie gry – można zaobserwować wyższą temperaturę w PS 4 i głośniejsze działanie.

Te różnice są co prawda niewielkie, ale temperatura może mieć przełożenie na żywotność podzespołów i pracę konsoli, a poziom hałasu jest już indywidualną kwestią. Wszystko zależy od tego, jak bardzo będzie przeszkadzał Ci szum. Podsumowując, to starcie minimalnie wygrywa PlayStation 4 ze względu na przewagę w kwestii parametrów, bardziej przemyślanej obudowy, czy też biblioteki gier. Jedynym aspektem, którego nie poruszaliśmy, jest cena, ale ta zależy tak naprawdę od konfiguracji kupowanego zestawu. Są one bardzo zbliżone do siebie, a ostatecznie to Ty zadecydujesz, ile jesteś w stanie wydać na nową konsolę.