Podłączenie pada PS4 do PC
W świecie graczy nie brakuje pytań, które co jakiś czas powracają niczym bumerang. Czy mogę podłączyć konsolę do laptopa? Jak grać na Xboksie za pomocą myszki i klawiatury? I wreszcie: czy można podłączyć pada PS4 do PC? Tym razem zajmiemy się odpowiedzią na ostatnie z wymienionych zagadnień.
Najczęściej w kontekście gry w tytuły pecetowe z kontrolerem w ręku wymienia się sprzęty Microsoftu. Nic dziwnego, są one skrojone nie tylko pod konsole, ale i systemy Windows. Wielu użytkowników preferuje jednak układ znany z PlayStation. Hitowa marka należąca do Sony od dekad jest obecna na naszym rynku, dlatego fani zdążyli przywyknąć do rozwiązań proponowanych przez japońską firmę. Na przestrzeni lat kolejne modele padów do PlayStation mocno ewoluowały, robiąc to jednak na tyle płynnie, by nie sprawiać graczom żadnych problemów z adaptacją.
Ten artykuł kierujemy właśnie do osób, które nie chcą rozstawać się z ulubionym padem. Poniżej prezentujemy metody na podłączenie pada PS4 do PC, zarówno za pomocą kabla, jak i sposób bezprzewodowy.
Pad PS4 na PC – połączenie przewodowe
W przypadku DualShocków 4 niestety nie spotkamy się z prostą konfiguracją Plug & Play – posiadanie przewodu z końcówkami Micro USB oraz USB typu A to warunek konieczny, ale nie jedyny. Nim podepniemy sprzęt do komputera, musimy zainstalować:
- Microsoft.NET Framework 5.0 – bezpłatną bibliotekę dostępną na oficjalnej stronie Microsoftu.
- Pecet powinien także dysponować biblioteką Visual C++ 2015-2019 Redistributable
- Potrzebujemy też najnowszą wersją sterownika DirectX.
- Kolejnym krokiem jest pobranie i instalacja sterownika ViGEmBus
Na koniec potrzebujemy bezpłatnego narzędzia DS4 Windows. Z jego pomocą system bez problemu wykryje oraz skonfiguruje pada PS4 na PC. Jak widać, wymaga to nieco pracy, ale warto się napocić, bo sam program oferuje mnóstwo możliwości. Dzięki niemu m.in. dowolnie zmapujemy dostępne przyciski, utworzymy profile z własnymi konfiguracjami czy sprawdzimy poprawność działania analogów i wszystkich przycisków. W przypadku wykrycia problemu naprawa pada może okazać się niezbędna. A co najważniejsze, bez jego pomocy nie podłączymy też pada PS4 na PC w bezprzewodowy sposób (z pewnym wyjątkiem, o czym opowiemy w dalszej części). Jako ciekawostka napisze, że do testowania padów w naszym serwisie konsol używamy właśnie tego programu. Naprawa padów PS4 w Game Box to gwarancja zadowolenia i bezproblemowa obsługa na każdym etapie.
Pad PS4 – parowanie z PC przez Bluetooth
Przechodzimy teraz do najwygodniejszej opcji, czyli grania bezprzewodowego. Koniec z ryzykiem nagłego wypięcia kabla z gniazda USB. Istotę tego problemu zrozumie każdy gracz, który przez to stracił ulubioną postać w Diablo 4 (na poziomie Koszmar, z permanentną śmiercią) albo puścił decydującą bramkę podczas meczu online w FIF-ie 23. By tego uniknąć, posłużymy się technologią Bluetooth – jeśli komputer nie posiada odpowiedniego modułu, konieczny będzie zakup zewnętrznego odbiornika.
Na początek wykonujemy te same kroki, co w przypadku połączenia przewodowego. Zaczynamy więc od biblioteki Microsoft.NET Framework 5.0, a kończymy na instalacji i uruchomieniu programu DS4 Windows. Następnie włączamy Bluetooth oraz dodajemy nowe urządzenie. System rozpocznie wyszukiwanie, a my w tym czasie parujemy pada PS4 z PC, wciskając jednocześnie klawisze PS oraz Share. Przy poprawnym rozpoznaniu na liście powinien pojawić się nowy pad (Wireless controller), który musimy zatwierdzić. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, pasek świetlny z tyłu pada zacznie świecić.
Warto zaznaczyć, że w przypadku systemów Windows 7 i starszych, może pojawić się prośba o wpisanie kodu, wprowadzamy wtedy ciąg „0000”.
Podłączanie pada PS4 do PC przez Steama
Na tych, którzy przekonali się do platformy sprzedażowej od firmy Valve, czeka nagroda w postaci trybu Big Picture. Jest on dostępny z poziomu podstawowych ustawień w kliencie sklepu, a jedną z jego cudownych funkcji jest szybka konfiguracja pada. Co więcej, sami nie wiele musimy przy tym robić, narzędzie samo sprawi, że kontroler od PS4 będzie odbierany przez gry tak, jakby wyszedł z fabryki Microsoftu. Nie ograniczymy się też do zabawy wyłącznie z dziełami dostępnymi na Steamie, bo klient platformy umożliwia dodania do biblioteki także tytułów spoza sklepowej oferty.
Tyle zachodu, ale… czy warto?
Przedstawione przez nas metody nie zawsze należą do najłatwiejszych, szczególnie jeśli porównamy je z rozwiązaniami obecnymi w padach od Microsoftu. Warto się jednak pomęczyć, zwłaszcza jeśli wśród naszych domowych konsol występują te z serii PlayStation. Trudno z czystym sercem uzasadnić zakup nowego kontrolera wyłącznie z myślą o pececie, jeśli w tym samym czasie na półce kurzy się DualShock. Za wyborem tego pada przemawia często jego ergonomia – równoległy układ gałek to dla wielu z nas absolutny must have. Jeśli przyzwyczailiśmy się do technologii od firmy Sony, nie musimy nagle tego zmieniać. A jeśli i to kogoś nie przekonuje, to pamiętajcie, że w domu zawsze brakuje baterii akurat wtedy, kiedy imprezowy turniej w Mortal Kombat wchodzi w decydującą fazę. W takiej sytuacji DualShock i jego akumulator z pewnością nie zawiodą oczekiwań.
NAJNOWSZE WPISY: