Jak zainstalować DS4Windows?
XXI wiek przyzwyczaił nas do łatwych rozwiązań – mamy ekrany telefonów odblokowywane dzięki rozpoznawaniu twarzy lub linii papilarnych, a sztuczna inteligencja może napisać za nas wypracowanie czy stworzyć malarskie arcydzieło. Aż trudno uwierzyć, że w tym „świecie przyszłości” nadal możemy natrafić na problemy z podłączeniem pada Sony do zwykłego peceta… Dla chcącego jednak nic trudnego!
Tym razem postanowiliśmy pochylić się nad pewnym sprytnym narzędziem, które zwróciło uwagę wielu z Was. Mowa o DS4Windows – niewielkim, darmowym programie, dzięki któremu z łatwością uruchomimy DualShocka 4 lub DualSense’a na dowolnym PC w większości gier. Dodatkowo ważnym powodem jest możliwość sprawdzenia posiadanych padów. Sprawdź analogi i wszystkie przyciski w domowym zaciszu. W przypadku problemów udając się do serwisu będziesz miał pełną wiedzę czego będzie dotyczyła naprawa pada. Magia programu tkwi w drobnej próbie „oszukania” naszego sprzętu, sprawia on bowiem, że komputer rozpoznaje wspomniane kontrolery jako produkt Microsoftu. Jak widać, emulacja potrafi czynić cuda, a my podpowiemy dziś, jak z nich korzystać.
Jak skonfigurować DS4Windows?
Przed pierwszym krokiem upewniamy się, że mamy zainstalowaną bibliotekę Microsoft .NET 6.0.6, następnie z oficjalnej strony pobieramy DS4Windows x64 package i wypakowujemy jego zawartość (np. z pomocą darmowego 7-Zip). Jako miejsce docelowe wybieramy folder, który nie wymaga do otwarcia uprawnień administratora (odpowiada więc m.in. Program Files i wszelkie lokacje związane z systemem).
Teraz otwieramy plik DS4Windows.exe, przy pierwszym uruchomieniu program poprosi o wybór miejsca, w którym przechowywane będą dane użytkownika (ustawienia, profile, etc.) Narzędzie może też polecać instalację dodatkowych sterowników, z których kluczowy jest ViGEmBUS służący do tworzenia wirtualnej wersji kontrolera. HidHide przyda się, gdy chcemy uniknąć problemu z błędnym rozpoznaniem pada jako dwóch urządzeń (emulowanego oraz rzeczywistego). FakerInput jest kompletnie opcjonalny, okaże się jednak pomocny osobom, używającym pada w zastępstwie klawiatury i myszki.
Warto wspomnieć, że najnowsze wersje DS4Windows wspierają wyłącznie systemy Windows 10 i 11, ale w razie potrzeby w sieci dostępne są również edycje działające z wersją Windows 8.1 i starszymi. Polecamy też sprawdzić, z jakimi kontrolerami działa sam DS4Win.
DS4 Windows 10 – dodajemy pad na microsoftowej „dziesiątce”
Po instalacji niezbędnych elementów przechodzimy do sedna. Na początek podłączamy kontroler za pomocą przewodu USB lub Bluetooth. W pierwszym przypadku konieczne jest użycie kabla służącego nie tylko do ładowania sprzętu, ale i pozwalającego na transfer danych – oryginalne wyposażenie od PlayStation sprawdzi się więc doskonale. Opcja Bluetooth wymaga natomiast dodania kontrolera poprzez menedżer urządzeń w ustawieniach systemu i przyciśnięcia klawiszy na padzie odpowiedzialnych za połączenie („PS” i „Share” dla DualShocka oraz DualSense’a, „Sync” dla Joy Conów bądź Switch Pro, etc.).
Uruchamiamy HidHide cofiguration client, przechodzimy do zakładki „Applications” i w prawym dolnym rogu klikamy ikonę plusa, a następnie wybieramy DS4Windows. Przechodzimy do „Devices” i na liście odznaczamy „Controller (XBOX 360 For Windows)”, czyli nasz wirtualny sprzęt, jednocześnie pozostawiając realne urządzenia. Następnie w lewym dolnym rogu zaznaczamy opcję „Enable devide hiding”.
Włączamy DS4Windows i upewniamy się, że program nie jest zastopowany, w tym celu w prawym dolnym rogu klikamy przycisk „Start”. W zakładce „Controllers” sprawdzamy, czy podpięty kontroler wyświetla się na liście i czy jest ukryty dla systemu. O tym ostatnim statusie informuje nas pole „Ex”. Warto uczynić pad niewidocznym (ikona kluczyka), by uniknąć wspomnianego wcześniej problemu podwójnego rozpoznania (tzw. Double Imput Issue) – temu służyła nam właśnie konfiguracja HidHide. W „Selected Profile” pozostawiamy opcję „Default”, dzięki czemu narzędzie będzie udawało urządzenie od Xboksa. Co prawda może ono również emulować DualShocka 4, odradzamy to jednak, ponieważ część gier nie rozpoznaje tego kontrolera.
To tyle, jeśli chodzi o podstawową konfigurację. W zakładce „Profiles” zmapujemy przyciski wedle swojej woli oraz stworzymy profile dostosowane do konkretnych gier, reszta zależy więc od preferencji użytkownika.
DS4 Windows 11 – problemy na „jedenastce”
Choć program jest łatwy w użyciu i zwykle nie sprawia kłopotów swoim użytkownikom, część odbiorców używających systemu Windows 11 natrafiła na pewne trudności. Większość z nich rozwiązuje kilka kroków. Przede wszystkim musimy upewnić się, że spełniamy wymagania DS4Windows. Następnie, że wybraliśmy właściwy kabel USB / korzystamy z najnowszych sterowników Bluetooth. Finalnie odnajdujemy folder z naszym programem i klikamy skrót DS4Updater, który umożliwi jego aktualizację.
Jeśli problemy z DS4Windows na Windows 11 nadal występują, warto odwiedzić oficjalną stronę i sięgnąć po porady opracowane przez twórców. W sieci dostępne są także liczne instrukcje podpowiadające, jak uporać się z każdym problemem.
Czy warto się tak starać? Zdecydowanie!
Za nami krótki poradnik obsługi DS4Windows, mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Wam uprzyjemnić sobie zabawę na PC bez konieczności wymieniania pada. Być może kiedyś doczekamy się pełnego wsparcia kontrolerów do Nintendo Switcha, a także DualShock 4 oraz DualSense (oraz wielu innych) na systemie Windows, skoro Sony coraz odważniej penetruje rynek pecetowych gier (m.in. wydając na nim swoje tytuły ekskluzywne), na razie musimy jednak szukać alternatywnych metod.
Korzystanie z DS4Windows to zdecydowanie jedna z najprostszych z nich, tym bardziej że dzięki licencji open-source niezliczeni fani wciąż rozszerzają możliwości programu.
Warto przeczytać: