PS4 czy Xbox Series S – który wybrać? Porównanie konsol

Xbox Series S vs Playstation 4 – jeśli zastanawiasz się, która z konsol jest dla Ciebie, to odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Przyjrzyjmy się wspólnie obu modelom, abyś mógł po swojemu zweryfikować ich możliwości. Można śmiało powiedzieć, że ich wyścig po serca graczy trwa od dawna, ale czy jest wyrównany? Sprawdź i oceń to sam!

Xbox Series S vs PlayStation 4: kilka słów o każdej z konsoli

Co lepsze PS4 czy Xbox Series S? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wielu fanów rozgrywek, którym zależy na ich wysokim poziomie. Zanim jednak pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, przyjrzymy się bliżej każdej z konsol. To powinno rozjaśnić Ci sytuację. No to lecimy.

Zaczynamy od Sony, który dwoi się i troi, aby wprowadzać PS4 na coraz to wyższy poziom. Oto stoi przed Tobą flagowy przedstawiciel konsol poprzedniej generacji. Lata obecności na rynku to jego różne odsłony wersji różniących się od siebie niektórymi elementami specyfikacji technicznej. Jeśli nie jesteś w temacie konsol, możesz okazać się nawet ignorantem – ot, nieliczne parametry się różnią, i co z tego! Nic bardziej mylnego – czasem to naprawdę wielka rzecz, która ma ogromny wpływ na jakość wirtualnej rozrywki. Biorąc na tapetę design konsoli PS4, do wyboru masz klasyki – czerń i biel. W przypadku wersji, wybór rozszerza się już na trzy: klasyczną, Slim i Pro. 

W pierwszej masz do czynienia z kilkoma niedoskonałościami konstrukcyjnymi, w tym głośną pracą pod dużym obciążeniem. W wersji Slim Sony proponuje mniejszy wariant od poprzednika (o 40 procent) i inny design. Ostatnia propozycja, czyli Pro, to znów lifting gabarytów i wyglądu, a w dodatku ingerencja w parametry techniczne. Mowa o mocniejszym układzie graficznym i zwiększeniu taktowania zegarów procesora. Możesz więc śmiało poznać z jej pomocą możliwości gier w rozdzielczości 4K. Nie zapominaj jeszcze o seriach konsoli PS4. Dwie pokrywają się z wersjami Slim i Pro. Natomiast, kiedy bierzemy pod lupę standardową, wówczas należy wspomnieć o trzech wariantach. Seria CUH-1000 jest uznawana za głośną i istnieje ryzyko przegrzania, które może doprowadzić do awarii podzespołów. Seria CUH-1100 to ukłon Sony w kierunku graczy i naprawienie błędów poprzednika. Zrekompensował je nową płytą główną, dwufazowym modelem zasilania CPU i trzyfazowym zasilaniem GPU. CUH-1200, to najnowsza wersja standardu – cicha praca, mniejszy pobór energii. 

Przechodzimy do propozycji od Microsoft, a dokładniej do Xbox Series S. Niech nie zwiedzie Cię to, że jest to konsola reklamowana jako tania. Ok, w przypadku ceny, być może można tu się pochylić nad tym sloganem, ale już pod biorąc pod uwagę możliwości, to absolutnie nie można nazwać jej słabym urządzeniem. Jasne, że masz tu do czynienia z pewnymi kompromisami. Coś za coś – cena nie wzięła się z przypadku. Nie oznacza to jednak, że Microsoft nie zrobił tego w sposób przemyślany – zaproponował naprawdę przyzwoitą specyfikację. 

Masz tu do czynienia z procesorem AMD Ryzen Zen 2 (8 rdzeni, 3.6 GHz) i 10 GB pamięci RAM. Układ graficzny AMD (1565 MHz) dzięki któremu możliwe jest renderowanie gier do rozdzielczości 1440p (obsługa skalowania do 4K przy 60 klatkach na sekundę). Dysk SSD NVMe o pojemności 512 GB – to w kwestii pamięci. Xbox Series S różni się od poprzedniej wersji gabarytami – jest mniejsza.

Cechy i możliwości Xbox Series S w porównaniu do PS4

Co lepsze – Xbox Series S czy PS4? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba porównać najważniejsze cechy i funkcjonalności obu konsol.

Zacznijmy od szybkości procesora. Mówi Ci ona o tym, ile cykli przetwarzania danych na sekundę może on wykonać – w kontekście wszystkich rdzeni. I tak, w Xbox Series S możesz liczyć na 8×3,6 Hz, podczas gdy sprzęt od Sony posiada 8×1,6Hz. Różnica więc jest spora.

Weźmy na tapet wydajność zmiennoprzecinkową, która określa moc obliczeniową procesora. W konsoli od Microsoftu masz do czynienia z 4 TFLOPS, podczas gdy w PS4 jest to wartość na poziomie 1.84 TFLOPS.

Kolejny parametr to pamięć RAM. Xbox Series S oferuje 10 GB RAM, a PS4 – 8GB RAM. Co z GPU? Tutaj też sprzęt od Microsoftu ma dość sporą przewagę, bo mowa o 1565 MHz. PS4 oferuje prędkość taktowania procesora karty graficznej na poziomie 800 MHz. 

Zwróć uwagę również na przepustowość pamięci, która mocno wpływa na prędkość odczytywania danych. W Xbox Series S jest to 224 GB/s, a w PS4 nieco mniej, bo 176 GB/s. Ponadto w konsoli od Microsoftu do Twojej dyspozycji pozostaje slot na zewnętrzną kartę pamięci, czego nie uświadczysz w sprzęcie od Sony’ego.

W konsoli Xbox najnowszej generacji możesz również liczyć na Ray Tracing – technologię, która śledzi promienie w czasie rzeczywistym. Dzięki niej gry stają się jeszcze bardziej realistyczne, na co wpływ mają niesamowite efekty świetlne. Do tego dochodzi również bardzo dobre odwzorowanie szczegółów.

Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystkie parametry techniczne w Xbox Series S wygrywają korespondencyjny pojedynek z PlayStation 4. W przypadku tej drugiej konsoli masz do dyspozycji więcej tytułów. Ponadto na Xboxa odpalisz gier na fizycznych nośnikach – nie posiada napędu optycznego, więc pozostają Ci jedynie gry w wersji cyfrowej.

PS4 do tego ma wbudowany zintegrowany touchpad, a także jest kompatybilne z padem obsługującym funkcję motion-sensing.

Analiza wydajności: Xbox Series S kontra PS4 Pro

Xbox Series S czy PS4 Pro? Jeśli wciąż nie wiesz, która z konsoli będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem i spełni Twoje oczekiwania, weźmy pod uwagę tak ważny czynnik jak wydajność sprzętu od obu producentów.

W konsoli od Microsoftu zastosowano superszybki dysk SSD NVMe, który bardzo mocno wpływa na komfort grania. Twoje ulubione tytuły załadują się z prędkością światła, a to nie koniec festiwalu korzyści. Możesz też przełączać się między produkcjami zainstalowanymi na dysku wewnętrznym. Wszystko dzieje się bardzo dynamicznie, na czym zyskuje Twoja przyjemność z wirtualnej rozrywki.

W Xbox Series S możesz korzystać z funkcjonalności, jakie daje technologia Quick Resume. W praktyce mowa o tym, że urządzenie “zapamiętuje” kilka gier jednocześnie, dzięki czemu możesz powracać do nich w każdym momencie, bez konieczności ich ponownego wczytywania. Natychmiast wracasz do punktu, w którym przerwałeś. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich graczy, którzy lubią urozmaicenie i nie ograniczają się do jednego tytułu w danym momencie.

Ponadto w sprzęcie od Microsoftu znajdziesz również niezwykle mocny układ graficzny AMD RDNA 2.0 (1565 MHz), dzięki któremu możesz odpalać swoje ulubione tytuły w jakości 1440p, nawet jeśli w grę wchodzi 120 klatek na sekundę. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że możesz odtwarzać materiały multimedialne w jakości 4K i poczuć się jak w kinie.

Jak na tle konsoli Xbox Series S prezentuje się Playstation 4 Pro? Pod lupę weźmy ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar z częstotliwością taktowania na poziomie 2.1 GHz. To ok. 30% więcej niż w standardowej wersji tej konsoli.

Ponadto możesz także liczyć na układ graficzny AMD Radeon, który może pochwalić się mocą obliczeniową 4.20 TFLOPS. Umieszczono w nim aż 36 jednostek Polaris 911 MHz. Tutaj aż dwukrotnie przebija swoją standardową wersję konsoli – PS4.

Co z pamięcią RAM? Tutaj możesz liczyć na 8GB z przepustowością osiągającą 218 GB/s. Pamięć wewnętrzna urządzenia to niebagatelny 1 TB.

Ponadto możesz liczyć na bardzo płynne granie, a ruch jest bardzo wyraźny. Sony osiągnął lepsze parametry w tym aspekcie dzięki zastosowaniu większej szybkości klatek. Do tego są też bardzo stabilne, co tylko jest na duży plus. 

Nie można także zapomnieć o tym, że PS4 Pro, podobnie jak Xbox Series S, obsługuje obraz w rozdzielczości 4K.

Xbox Series S PS4 Pro – którą konsolę wybrać? Tutaj w grę wchodzą Twoje indywidualne preferencje. Obie konsole posiadają dość zbliżone parametry techniczne, jednak weź pod uwagę Twój budżet, jak również częstotliwość grania. Sprzęt od Sony’ego to zdecydowanie większa inwestycja. W sprzęcie od Microsoftu natomiast nie masz możliwości instalacji gier na tradycyjnych nośnikach, ale za to możesz wykupić dostęp do Xbox Game Pass.

Która konsola jest lepsza dla graczy – PS4 czy Xbox Series S?

Odpowiedź na to pytanie, jak już wspomnieliśmy brzmi: to zależy! Na początku musisz uwzględnić swój budżet. Bez tego ani rusz, nie można w końcu porywać się z motyką na słońce i często to właśnie on determinuje decyzję zakupową. Jeśli jednak w tej kwestii sprawa jest otwarta, to startujesz już z nieco innego pułapu. Musisz więc zastanowić się czy chcesz konsolę, która będzie płynnie działała przez wiele godzin dziennie, czy raczej jesteś graczem okazjonalnym.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy jesteś fanem rozgrywek dynamicznych i bardzo wymagających gier. Tutaj kwestia konsoli i jej parametrów może być naprawdę istotna. Nie bez znaczenia pozostaje także design i gabaryty. Wiele zależy od tego czy dysponujesz dużą przestrzenią do przechowywania czy raczej niewielką. I jeszcze jedno – czy chcesz podróżować ze sprzętem, czy ma osiąść na półce i raczej z niej nie znikać.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, jaką decyzję podejmiesz. Jak świat światem, nawet gamerzy się od siebie różnią i szukają często zupełnie innych wrażeń zasiadając wygodnie w fotelu z kontrolerem w dłoni. Mamy jednak nadzieję, że chociaż trochę wsparliśmy Cię na drodze do dokonaniu wyboru: SONY czy Microsoft.

NAJNOWSZE WPISY:

Game-Box Serwis
Jak anulować subskrypcję Xbox Game Pass