Jak podłączyć pada od Xboxa do komputera PC? Kompletny przewodnik

Zastanawiasz się, czy podłączenie kontrolera Xbox do komputera jest możliwe? Jak najbardziej! To znakomite rozwiązanie dla graczy, którzy przyzwyczaili się już do sterowania za pomocą pada podczas korzystania z konsoli od Microsoftu i nie chcą przesiadać się na tradycyjną klawiaturę. Kontroler Xbox możesz podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa z wykorzystaniem łączności przewodowej i bezprzewodowej. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych cennych wskazówek.

Krok po kroku: Podłączanie pada Xbox do PC

Jak podłączyć pada Xbox do PC z systemem Windows? Możesz to zrobić na trzy sposoby.

Zacznijmy od łączności przewodowej. Kontroler Xbox podłączysz do swojego komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą kabla USB. Podłącz przewód ładowania micro USB u góry pada, a drugi koniec do urządzenia. W niektórych modelach zrobisz to przy pomocy kabla USB-C, w tym np. do konsoli Xbox Series X i S. Musisz jednak mieć na uwadze to, aby kabel był przystosowany do transferu danych.

W przypadku gdy software na PC nie wykrywa kontrolera po wybudzeniu z trybu uśpienia, wciśnij przycisk “Xbox” na padzie – powinien włączyć się ponownie. Możesz również zastosować zasadę starą jak świat, czyli odłączyć kabel i podłączyć go ponownie.

Pamiętaj jednak o tym, że porty USB mogą obsługiwać maksymalnie 8 kontrolerów bezprzewodowych Xbox lub 4 – jeśli w grę wchodzą modele z zestawami słuchawkowymi. W przypadku gdy masz do czynienia z padami Xbox wyposażonymi w zestawy słuchawkowe stereo, możesz korzystać tylko z 2 jednocześnie.

Jak podłączyć kontroler Xbox do PC bezprzewodowo za pomocą łączności Xbox Wireless? Musisz zaopatrzyć się w adapter łączności bezprzewodowej skrojony na miarę wymagań systemu Windows. Jeśli Twój sprzęt jest już wyposażony w funkcję Xbox Wireless, sprawa jest znacznie ułatwiona.

Jeśli korzystasz z adaptera, postępuj według schematu:

 1. Podłącz adapter do komputera.
 2. Uruchom kontroler.
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk parowania, który znajdziesz na adapterze Xbox. Mała dioda zacznie migać przez kilka sekund.
 4. Naciśnij i przytrzymaj przycisk parowania na padzie, który znajdziesz w jego górnej części. Zacznie on wyszukiwać adapter. Jeśli nawiąże z nim połączenie, przycisk Xbox na kontrolerze będzie świecić ciągłym światłem.

Co jeśli Twój PC ma już wbudowaną opcję Xbox Wireless?

 1. Zacznij od włączenia pada, przytrzymując przycisk Xbox przez 3 sekundy. Po tym czasie zacznie migać.
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk parowania na kontrolerze. Dioda zacznie migać szybciej, co oznacza, że próbuje nawiązać połączenie z PC.
 3. Wejdź w menu “Start” na komputerze i wyszukaj “Ustawienia”, a następnie sekcję “Urządzenia”.
 4. Wybierz opcję “Add Bluetooth i inne urządzenia” lub “Dodaj urządzenie” (Windows 11), a potem “Wszystko inne”.
 5. Znajdź na liście “Kontroler bezprzewodowy dla konsoli Xbox One” lub “Kontroler bezprzewodowy Xbox Elite”. Jeśli uda się nawiązać łączność, przycisk Xbox Cię o tym poinformuje świecąc stale.

Jak podłączyć pada od Xboxa do komputera przez Bluetooth? Po pierwsze, system Windows musi mieć zainstalowaną rocznicową aktualizację Windows 10 lub obsługiwać nowszą wersję – Windows 11. Po drugie, kontroler musi obsługiwać łączność Bluetooth. Jak to sprawdzić?

W modelach z Bluetooth plastik wokół przycisku Xbox stanowi element przedniej części kontrolera. W modelach bez Bluetooth natomiast plastik dookoła przycisku należy do górnej części powierzchni pada – tam, gdzie znajdziesz także bumpery. Pamiętaj jednak o tym, że akcesoria do kontrolerów takie jak m.in. zestawy słuchawkowe, chatpady, klawiatury, adaptery stereo nie wspłópracują z kontrolerem, który łączy się z komputerem przez Bluetooth.

Jak sparować pada przez funkcję Bluetooth?

 1. Uruchom kontroler Xbox.
 2. Wciśnij przycisk parowania.
 3. Na komputerze wejdź w menu “Start”, przejdź do ustawień, a następnie sekcji “Bluetooth i urządzenia”.
 4. Włącz Bluetooth.
 5. Wybierz opcję “Dodaj Bluetooth lub inne urządzenie” lub “Dodaj urządzenie” (Win11), a następnie “Bluetooth”. Twój PC rozpocznie wyszukiwanie pada.
 6. Przejdź do pozycji “Kontroler bezprzewodowy Xbox” lub “Kontroler bezprzewodowy Xbox Elite” i gotowe.

Jeśli chcesz swobodnie korzystać z pada za pomocą łączności Bluetooth, nie podłączaj na raz więcej niż jednego.

Jak podłączyć kontroler Xbox do komputera?

Zastanawiasz się jak podłączyć pada od Xbox do PC? W końcu w wiele tytułów możesz grać używając właśnie kontrolera zamiast myszy i klawiatury. Proces podłączenia nie jest skomplikowany. Wystarczy, że posiadasz kabel USB, aby połączyć pada z systemem Windows. Możesz również użyć do tego bezprzewodowego adaptera Xbox dla systemu Windows, bądź też postawić na łącze Bluetooth. Do niektórych urządzeń z Windowsem wbudowano także funkcję bezprzewodowej łączności Xbox, stąd też możesz śmiało podłączyć kontroler do adaptera już bezpośrednio. Pamiętaj jednak o tym, że nie na wszystkich rynkach adapter jest dostępny.

Czy kontroler Xbox One działa na PC? Sprawdzamy kompatybilność

Teraz czas na rozprawieniem się z pytaniem pt. czy kontroler Xbox One działa na PC. Pamiętaj tym, że zarówno pada Xbox One możesz podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak i do laptopa. W zasadzie urządzenie ma marginalne znaczenie. Tak naprawdę liczy się to, czy oprogramowanie jest kompatybilne. Musisz o tym pamiętać. Bez tego ani rusz.

Rozwiązywanie problemów z podłączeniem pada Xbox do PC

Jeśli stoisz przed problemem pt. mój kontroler Xbox nie włącza i nie paruje, to już spieszymy z pomocą. Zanim spróbujesz uporać się z problemem z połączeniem lub zasilaniem go do Xbox, warto, abyś sprawdził baterie w padzie. Najlepiej je wymień na nowe. Upewnij się, że jest naładowany (jeśli masz możliwość ładowania go). Zrób to nawet, jeśli widzisz, że kontroler ma niski poziom baterii, ale nadal ma jednak to zasilanie. Musisz wiedzieć, że taki stan rzeczy może mocno wpłynąć na pojawienie się problemu z funkcjonalnością i połączeniem. 

Możesz także spróbować włączyć i wyłączyć zasilanie kontrolera. W tym celu po prostu naciśnij przycisk Xbox i potrzymaj go tak przez ok. 5-10 sekund. Poczekaj, aż się wyłączy. Po kilku sekundach następnie naciśnij wspomniany przycisk i go przytrzymaj, aby go włączyć. Jeśli nadal nie możesz poradzić sobie z jego połączeniem ze sprzętem, idziemy dalej.

Czas przejść do działania pt. uruchom ponownie komputer. Sprawdzisz, czy problem z połączeniem zniknął. Teraz czas na podłączenie do niego pada kablem USB-C, albo USB do micro-USB dla kontrolerów dla konsoli Xbox One. Jeśli okaże się, że pad działa już prawidłowo dzięki połączeniu kablowemu, możesz przejść dalej. Jeśli nie, zweryfikuj to, czy problem nie leży po stronie portu lub kabla. Sięgnij po inny, bądź spróbuj połączyć kontroler z innym urządzeniem. Kiedy uznasz, że zarówno kabel, jak i port jednak działają, a Twój pad nie, wówczas jest to dla Ciebie sygnał, że przyszedł czas na jego wymianę. Przechodzisz więc do opcji “Wymień kontroler”. Koniecznie zaktualizuj oprogramowanie układowe pada. Jeśli chcesz zrobić to na swoim PC, wystarczy, że ściągniesz ze sklepu Microsoft Store aplikację Akcesoria Xbox i podłączysz kontroler, kiedy ta będzie otwarta. Sprawdź, czy nie masz zaległych aktualizacji Windowsa.

Porady dla graczy: Optymalizacja ustawień pada Xbox na PC

Podłączenie pada Xbox do PC dla wielu graczy pozwala na bezproblemową przesiadkę z jednego urządzenia na drugie. Kluczem do sukcesu jest jednak optymalizacja ustawień kontrolera Xbox, dzięki której Twój komfort grania pozostanie na wysokim poziomie. Dużym ułatwieniem może być skorzystać z dedykowanych aplikacji, dzięki którym możesz dowolnie przypisywać przyciskom dane akcje.

NAJNOWSZE WPISY:

Game-Box Serwis
Jak anulować subskrypcję Xbox Game Pass