Wybór dysku do Xbox Series S

Jesteś posiadaczem konsoli Xbox Series S i chcesz zwiększyć jej pamięć? Zakup dysku zewnętrznego to strzał w dziesiątkę. Jak wybrać najlepszy? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Sprawdź nasze wskazówki.

Jaki dysk zewnętrzny najlepiej sprawdzi się z Xbox Series S?

Jaki dysk do Xbox Series S? W przypadku zewnętrznego musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę ważną kwestię. Mowa o tym, że podłączenie go przez jeden z portów USB Xbox Series S rozszerzy miejsce dostępne do instalowania i uruchamiania gier wydanych na Xbox One. Wszystko to możliwe jest dzięki wstecznej kompatybilności. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że z powodzeniem możesz przechowywać na nim pliki tytułów, które były optymalizowane dla XSX/XSS. Uwaga – aby móc je włączyć, musisz je przenieść na wewnętrzny magazyn pamięci. 

Jeśli chcesz zainwestować w dobrej klasy dysk zewnętrzny do Xbox Series S, to musisz wziąć na tapet kilka istotnych czynników, które będą determinowały jakość rozgrywek i w ogóle możliwość sięgania po nie. W praktyce mowa o tym, że urządzenia te powinny obsługiwać interfejs USB 3.2 Gen.1, który kiedyś nazywano USB 3. Masz tu do czynienia ze standardem, który umożliwi Ci transfer danych z maksymalną prędkością – na poziomie 5 Gb/s (w praktyce przekłada się to na  640 MB/s).

Kolejną istotną kwestią, którą musisz wziąć na tapet jest zakres obsługiwanych pojemności. Potentat wskazuje na przedział między 128 GB a 16 TB. Ile dysków możesz podłączać do konsoli w tym samym czasie? Mowa o 3. Co więcej, masz możliwość zrobienia tego również za pośrednictwem koncentratora USB.

Dysk SSD do Xbox Series S – czy warto inwestować?

Dysk do Xbox Series S nie powinien być kwestią przypadku. Do Twojej dyspozycji pozostają dwa podstawowe rodzaje dysków zewnętrznych do magazynowania danych kompatybilnych z Xbox Series S. W praktyce mowa o takich jak:

  • Dysk HDD, czyli dysk twardy. Cechuje się stosunkowo niskimi prędkościami przenoszenia danych. Może pochwalić się natomiast dużą pojemnością w kontekście pamięci. Biorąc na tapet szybkość transferu informacji między dyskami, to masz do czynienia z wartościami w granicach 100-150 Mb/s, więc dla niektórych mogą pozostawiać wiele do życzenia. Co więcej, realne prędkości często nie przekraczają kilkudziesięciu MB/s. Z czego to wynika? Musisz wiedzieć, że możliwości transferowe w dużej mierze zależą od tego, jaką prędkością obrotową talerzy magnetycznych dysponuje twardy dysk. W wielu przypadkach mowa o przedziale między 5400 a 7200 obrotów na minutę (RPM).
  • Dysk SSD, czyli dysk półprzewodnikowy. Tutaj możemy śmiało mówić o większych prędkościach transferu danych w porównaniu do dysków HDD. Inwestycja w dysk SSD jako rozszerzenie przestrzeni do magazynowania informacji w konsoli najnowszej generacji od Microsoftu to postawienie na przesyłanie danych na poziomie zbliżonym do przepustowości maksymalnej, jaką wyróżnia się USB 3.2 Gen.1. Pamiętaj jednak o tym, że nie może być zbyt kolorowo, bo dyski SSD nie są bez wad. Musisz wiedzieć, że w duecie z lepszymi parametrami technicznymi idzie oczywiście wyższa cena. Nie zdziw się również, gdy podczas użytkowania nośnika napotkasz problemy z jego przegrzewaniem się. Jeśli chcesz uniknąć ewentualnych awarii sprzętu, ustaw konsolę wraz z dyskiem w miejscu z dobrym przepływem powietrza.

Czy warto zainwestować w dysk SSD jako rozszerzenie pamięci w Xbox Series S? Jeśli zależy Ci na tym, aby gry dostępne dostępne w trybie zgodności uruchamiały się znacznie szybciej niż np. na Xbox One – to jak najbardziej. Masz jednak do czynienia z mniejszą ilością dostępnej pamięci, więc jeśli lubisz mieć dyspozycji wiele tytułów – to zastanów się nad zakupem dysku HDD.

Rozważ wszystkie za i przeciw – zdecyduj, funkcjonalności i parametrów każdego z nich bardziej pasują do Twojego stylu grania, przyzwyczajeń i potrzeb. Dzięki temu unikniesz nietrafionej inwestycji.

Krok po kroku – Jak zainstalować dysk zewnętrzny w Xbox Series S

Xbox Series S dysk SSD lub HDD – jak je podłączyć? Wbrew pozorom jest to znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

W pierwszym kroku musisz podpiąć dysk zewnętrzny do jednego z portów USB 3.0, które znajdziesz w obudowie konsoli Xbox Series S. Teoretycznie to, który z nich wybierzesz nie ma większego znaczenia, jednak zaleca się, aby skorzystać z portu znajdującego się z tyłu urządzenia. Dzięki temu ukryjesz dysk, a co za tym idzie, nie zaburzysz walorów estetycznych swojego kącika do gier.

Co potem? Jeśli podłączyłeś dysk do konsoli, to powinna ona automatycznie wykryć jego obecność. Jednocześnie zostaniesz poproszony o jego format. Nie pozostaje Ci nic innego jak wyrazić zgodę – w przeciwnym razie dysk będzie bezużyteczny.

Ostatni krok to wymyślenie nazwy dla niego – tutaj panuje pełna dowolność. Później musisz zdecydować, czy będzie on miejscem domyślnym dla instalowanych na konsoli gier. Nie obawiaj się jednak, że zostaniesz pozbawiony możliwości szybkiego przenoszenia tytułów między pamięcią wewnętrzną a zewnętrzną. Możesz to robić bez ograniczeń.

Najlepsze dyski zewnętrzne SSD dla Xbox Series S – przegląd i rekomendacje

Dla Twojej wygody przygotowaliśmy zestawienie najlepszych dysków z różnych półek cenowych.

Na początku prześwietlimy model Adata SD700 512GB. Masz tu do czynienia z pojemnością na poziomie 512 GB (SSD), jednak producent umożliwia Ci również inwestycję w wersje 256 GB i 1 TB. W przypadku typu podłączenia mowa o USB 3.2 Gen 1. Jaka jest maksymalna prędkość odczytu danych? Utrzymuje się na poziomie 440 MB/s, natomiast ich zapisu wynosi 430 MB/s. Dysk jest zasilany na USB. Co istotne, nie musisz wydawać przysłowiowych milionów monet, aby móc cieszyć się bardzo przyzwoitym sprzętem. Co ważne, urządzenie jest kompaktowe i odporne na uszkodzenie mechaniczne. Niestraszna mu jest także woda i pył, co potwierdza certyfikat IP68. Na plus niewątpliwie jest dość niewielki rozmiar i bezgłośna praca. Musisz liczyć się jednak z łyżką dziegciu. Urządzenie może się nagrzewać i jak na SSD prędkość transferu nie jest najwyższych lotów. 

Naszym zdaniem godny uwagi jest również dysk SSD WD Elements SE SSD 1TB. Jego pojemność może robić wrażenie – 1 terabajt to całkiem sporo miejsca do przechowywania gier. Co ważne, dostępny jest również w dwóch innych wersjach – 480 GB i 2TB, więc dopasujesz go do swoich oczekiwań. Producent zastosował połączenie USB 3.2 Gen 1. Maksymalna prędkość odczytu, jak również zapisu danych to niebagatelne 400 MB/s. Jeśli chodzi o zasilanie – masz do czynienia z portem USB. Model ten wyróżnia się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi, ale również smukłą, estetyczną obudową, która w dodatku jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Na jego korzyść grają również kompaktowe rozmiary czy też bardzo cicha praca. 

Ostatni w naszym zestawieniu jest dysk z najwyższej półki Samsung T7 Shield 2TB. Tutaj masz do czynienia z modelem, który dostępny jest również w wariancie z o połowę mniejszą pojemnością. W urządzeniu zastosowano typ połączenia USB 3.2 Gen 2. W tym dysku nie oszczędzali na komponentach, bo oferowana maksymalna prędkość odczytu danych to 1050 MB/s, natomiast zapisu – 1000 MB/s. Robi wrażenie, prawda? Do tego niemalże pancerna obudowa, która przy tym nie wygląda topornie.

Porównanie dysków do Xbox Series S – co wybrać?

Wybór dysku do Xbox Series S tak naprawdę jest uzależniony od wielu czynników, a kwestię wyboru najważniejszych pozostawiamy już Tobie. Jak widzisz, nawet modele z wysokiej półki mogą znacznie się nagrzewać, co dla jednych nie będzie stanowiło żadnego problemu, a dla innych zdecydowanie przekreśli urządzenie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozjaśnił CI kwestie zakupowe i najważniejsze czynniki, które powinieneś uwzględnić. Zawsze jeszcze możesz się do nas zgłosić bezpośrednio – służymy pełnym wsparciem.

NAJNOWSZE WPISY:

Game-Box Serwis
Jak anulować subskrypcję Xbox Game Pass