Jak wybrać telewizor do konsoli?

Rynek konsol stacjonarnych oferuje dwa główne urządzenia, które występują w różnych wariantach. Wybór konkretnego modelu to jednak dopiero połowa sukcesu. Wrażenia płynące z rozgrywki w dużej mierze zależą od ekranu i nagłośnienia, dlatego tak ważnym staje się odpowiedni dobór telewizora do konsoli.

Konsola do gier to wygodny sposób spędzania wolnego czasu, kojarzony głównie z kanapowym stylem zabawy. Dlatego warto poświęcić chwilę nad wyborem telewizora, ponieważ to on odpowiada za odpowiedni poziom wrażeń. Pojawia się jednak pytanie zasadnicze, czy w ogóle warto zmienić już posiadane urządzenie. Może kupić tegoroczną nowość a dlaczego by nie rozejrzeć się za nieco starszym acz niegdyś flagowym modelem? Niezależnie od obranego scenariusza, podczas wyboru telewizora należy zwracać uwagę na kilka podstawowych parametrów. Zapraszam do lektury.

Najlepszy telewizor do konsoli

Czy telewizor do konsoli musi posiadać rozdzielczość 4K?

Pierwszym parametrem wskazywanym podczas wyboru telewizora do konsoli będzie rozdzielczość. Obecnie upowszechnił się standard 4K, czyli UHD. Dla telewizorów w formacie ekranu 16:9 oznacza to rozdzielczość 3840×2160, co odpowiada zagęszczeniu 8 294 400 pikseli. Od debiutu tego standardu minęło już kilka lat i dziś już nawet niszowi producenci budżetowego sprzętu mają w swojej ofercie takie ekrany. Niestety matryca, matrycy nie równa, ponieważ tanie ekrany często pozostawiają wiele do życzenia w kwestii nasycenia barw, kontrastu a także szybkości reakcji.

Bazowe wersje PlayStation 4 oraz Xbox One pracują domyślnie w rozdzielczości 1080p, co odpowiada 1920×1080 pikseli na ekranie. Dlatego zakup ekranu 4K wyłącznie z myślą o starszej konsoli wydaje się zbytnią przesadą, zwłaszcza, że obraz niekoniecznie będzie wyglądać lepiej. Oczywiście współczesne telewizory posiadają szereg atutów pozwalających wygładzić i wyostrzyć obraz, ale może to negatywnie wpłynąć na płynność wyświetlania animacji. Przykładowo zauważymy ewidentne opóźnienie między komendą na kontrolerze a reakcją na ekranie.

Opóźnienia, czyli Input Lag

W kontekście konsoli znacznie ważniejszym parametrem niż rozdzielczość będzie Input Lag. Mówiąc skrótowo opóźnienie między akcją na gamepadzie a reakcją postaci na ekranie. Opóźnienie wyświetlenia klatki obrazu na ekranie względem otrzymania jej od konsoli skutkuje sporą dawką frustracji. Szczególnie jeśli oddajemy się rozgrywce sieciowej, gdzie czas reakcji gracza ma ogromne znacznie.

Niektóre telewizory mogą posiadać opóźnienia nawet rzędu 50ms, co kategorycznie skreśla je z listy potencjalnych urządzeń do nabycia. Optymalnym rozwiązaniem są telewizory cechujące się opóźnieniami 18-21ms, co jeszcze kilka lat wstecz wiązałby się z solidnym uszczupleniem portfela. Warto jednak powiedzieć, że dla większości monitorów komputerowych standardem jest opóźnienie na poziomie 5-10ms, co stwarza dla graczy realną alternatywę. Szczególnie, jeśli podchodzimy poważnie do rozgrywki wieloosobowej. 

Coraz więcej modeli telewizorów wyposaża się również w funkcje dla gracza. Mają one za cel wyłącznie wszystkich “upiększaczy” obrazu, przez co matryca staje się bardziej responsywna w grach. Nim nabędziemy dany model warto najpierw przeczytać dwie lub trzy recenzje, pozwalające ocenić czy faktycznie będzie to idealny telewizor do konsoli.

Duży tv do konsoli

Telewizor do konsoli a HDR i precyzja koloru

HDR (High Dynamic Range), co można przetłumaczyć, jako „szeroki zakres dynamiczny”. Wywołało niemałą ekscytację wśród graczy, kiedy jego obsługę zaprezentowano wraz ze standardem HDMI 2.0 w konsolach Xbox One X, S oraz PS4 Pro. Nie wchodząc w zbytnie zawiłości techniczne HDR w telewizorze oznacza żywsze kolory i bardziej naturalny obraz.

Niestety nie ma jednego standardu HDR dla telewizorów a producenci często stosują różne chwyty marketingowe tylko po to, aby przyciągnąć klienta. W rzeczywistości istnieją cztery popularne warianty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. Współczesne konsole wykorzystują głównie pierwszy format, będącym również najpopularniejszym, który używa 10-bitowego kodowania. W ten sposób dochodzimy do kwestii precyzji koloru.

Telewizory posiadające standard HDR powinny z automatu wspierać wysoką precyzję koloru. Tanie rozwiązania niejako oszukują użytkownika, bowiem przy włączonym trybie HDR bez 10-bitowej precyzji wyświetlane barwy mogą zwyczajnie rozczarować. Dodatkowo musicie być świadomi, że wiele zależy od samego programu. Jeśli gra nie wykorzystuje standardu HDR to nawet na flagowym telewizorze nie zobaczymy większej różnicy.

Głowa pełna dźwięków w telewizorze do konsoli

Jest to aspekt często zapominamy czy wręcz pomijany przy wyborze telewizora, a przecież udźwiękowienie ma istotny wpływ na wrażenia płynące z gry. Rzecz jasna brzmienie potrafi być dość subiektywną kwestią dla każdego odbiorcy, niemniej warto kierować się recenzjami i opiniami innych użytkowników. Większość entuzjastów zdecyduje się jednak na zewnętrzny, tzn. dodatkowy system nagłośnienia. Może być to zestaw głośników, soundbar lub sprzęt Hi-Fi.

Pamiętajmy, że konsola w przeciwieństwie do komputera nie posiada wyjścia jack 3.5mm. Takowy znajdziemy wyłącznie w kontrolerze dla słuchawek. Wszakże ułatwiłoby to sprawę w wielu miejscach, ale zamiast tego musimy polegać na sygnale przesyłanym przez HDMI lub wyjście optyczne. Dużą popularnością cieszą się systemy audio typu HDMI Passthrough. W ten sposób podpinamy konsolę do soundbara a ten następnie przewodem HDMI do telewizora. Nie mniej, koniecznym jest, żeby w przypadku Xbox One X i PS4 Pro sprzęt obsługiwał przekazywanie obrazu w 4K przy 60Hz. W innym wypadku potencjał matrycy 2160p będzie zmarnowany o ile z takiej korzystamy.

Więcej, czy mniej?

Wybór telewizora do konsoli, szczególnie, jeśli idzie o przekątną obrazu, powinien być uzależniony od naszych preferencji i możliwości finansowych. Jeśli planujecie zakup XOne X lub PS4 Pro, albo już ostrzycie zęby na nową generację warto rozważyć kupno flagowego modelu 4K. Nie mniej, jeśli idzie o nadchodzącą 9. generację mamy jeszcze sporo czasu i kupowanie dziś telewizora z myślą o sprzęcie mającym premierę za rok jest mało rozsądne. Lepiej pohamować chęć wydania pieniędzy, szczególnie, że za kilka miesięcy na rynku zagoszczą nowe modele TV.

A starsze konsole? Jeśli jesteście graczami przesiadującymi przed ekranem od czasu do czasu, może lepiej rozejrzeć się za nieco starszym, ale flagowym modelem z matrycą 1080p? Fakt, nie będzie on wspierać standardu HDR, ale ten w bazowym PS4 i XOne jest nieobecny. W zamian tego otrzymacie jednak i tak naprawdę dobre odwzorowanie kolorów i parametry pozwalające na przyjemną rozgrywkę również po sieci.

playstation 5 z napędem czy bez
czy gry z ps4 będą działać na ps5
jaki tv do ps5
Praktyki zawodowe - Serwis PoznańGame Box Serwis
Używana PS5Game Box Serwis
Używana konsola PlayStation 5 i PlayStation 4 z OLXGame Box Serwis
ds4windows aplikacja dla PCGame Box Serwis
Pady PS4 do PC i laptopaGame Box Serwis